Yıkılmayan Türkiye ve RTE Şansı

Tüm dünya finansal olarak çökmüş durumda. Tüm dünya dibi görmüş durumda. Türkiye maşallah iyi dayanıyor. USD/TRY 7.25 sonra 6.24 gördü bu ülkede bir yıl içersinde. Tahvil faizleri %25-%30 ları gördü. Şimdi dünya yanıyor ama USD/TRY 7.00 ye yaklaşamıyor, tahvil faizleri %15 leri geçemiyor. Şaşırıyoruz değil mi !? Şaşırmayın . O kadar normal ki.

2018 ortasında talihsiz Başkanlık seçimi sonrası ve Rahip Brunson krizi öncesi Türkiye’nin 10 yıllık tahvilleri %23, 2 Yıllık tahvilleri %31 seviyelerine çıktı. Usd/Try 7.24 leri gördü. BIST ise 1.20 usd civarına gelmişti. Yabancılar için deli alım fırsatıydı. Bunu değerlendirdiler. Aldılar. 2019 başı ile beraber satmaya başladılar. 2019 da yabancılar için yine alım yeri gelmişti. Bunu da kaçırmadılar. 10 yıllık tahvilleri % 21 den , 2 yıllık tahvilleri %26 dan ve borsayı 1.30 usd ye gelmişti. Bir fırsat daha verdik. Bu ikramı da geri çevirmediler. Ne buldular ise aldılar. 2008 yılındaki kadar olmasa da aldılar.

2018 sonunda YABANCILARIN ELİNDE 45 milyar usd hisse senedi ve 32 milyar usd Tahviller vardı. 2020 başında 32 milyar usd lik hisse ve 15 milyarlık tahvil taşıyordu yabancılar. Bu rakamların çok kaba rakamlar olduğunu özellikle belirtmek isterim. Konuyu bilenler fiyatlardaki değişimlerden kaynaklanabileceği söyleyeceklerdir. Yine de çok kaba olarak benzer rakamlara ulaşılır bence.

2020 mart başına kadar tahvil ve hisseden 10 milyar usd çıkmasına rağmen fiyatlardaki artışlar ile portföy değerleri aşağı yukarı aynı kaldı. Hisse portföyleri 29 milyar usd ve tahvil portföyleri 12 milyar usd civarındaydı. Türkiye de Korona virüsü ortaya çıkması ve dünyada ölümcül paniğe dönüşmesiyle birlikte satışlar Türkiye’de de arttı. 27 mart tarihi itibariyle Hisse portföyler 15 milyar usd ye, tahvil portföyleri 10 milyar usd altına düştü.

Korona 2018 Ekim’de veya 2019 Ekimde filan patlasaydı yani Yabancıların Türkiye’de ciddi malda olduğu zamanlarda berbat paniğe yakalanabilirdik. Düşünsenize yabancıların 15 miyar usd lik tahvillerini değil de 32 milyar usd lik tahvillerini sattıklarını.Şimdi bir yandan Türkiye’de ölümler az, bir yandan dünya koronada zirveyi görmüş gibi duruyor. Satış yapacak yabancı da yok, o yüzden göreceli olarak finansal olarak daha iyi durumdayız.

İşte bu yüzden orta ve uzun vadeli 1.30 usd civarından hisse, %13-15 oranından tahvil alınır diyorum. O yüzden iki ay önceden beri usd/try 6.75 – 6.85 kesin görür ama üstünü görmeyebilir diyorum. Daha kötü olabilir miyiz ?! Reel ekonomi açısından evet, finansal açıdan emin değilim.

Sosyal Medyada Paylaşın!

Murat KARTALKAYA

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

BİLGİLENDİRME
(1) Bu sitedeki yazılar ve yazara ait yorumlar yazarın görüşlerini yansıtmakta, kişi ya da kurumların yatırım kararlarını etkilemeyi ya da yönlendirmeyi amaçlamamaktadır. Site, yatırım danışmanlığı niteliği ve amacı taşımamaktadır. Bu sitedeki yazı ve yorumları dikkate alarak yatırım kararı verenler tamamen kendi kararlarıyla risk almış sayılırlar.
BİLGİLENDİRME
(2) Bu sitedeki yazıların başlığının ve içeriğinin değiştirilerek yayınlanması halinde sorumluluk bunu yapanlara ait olacağı gibi aleyhlerine yasal yollara başvurulacaktır.
SOSYAL MEDYASosyal Medyada Beni Takip Edin!

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Sosyal Medyada Paylaşın!