Yanıyoruz !

yangın ile ilgili görsel sonucu

Ne olacak !? Altın mı alayım , Hisse mi alayım !? Yoksa ,yoksa Dolar mı!?

Görülen luzüm üzerine yazıyorum. Arkadaşlar inanın ben de biliyorum. Mümkün oldukça tüm olanlardan bağımsız her hafta Teknik analiz ile yorumlamaya çalışıyorum. Teknik analiz dışına çıkılınca kafam karışıyor. Son bir yılda iki kez yaptım bunu.

Nisan 2019 da USD/TRY nin 7.25 i aşıp 7.50 ye gideceğini ama önce 6.02 seviyelerine döneceğini gördüm. 6.70 lerden dolar almak isteyenleri aldırmayıp 6.05 altından aldırdım. iki ay içinde 7.25 i göreceğine sonra gevşeyip üç yıl 5.5o civarında kalacağını gözlemliyordum. 1.5 yıl boyunca her dediğim çıktığı için aşırı güven körlük getirmiş. usd/try 5.99 u kırıp altında iki gün kalınca 5.45 lere kadar düşüş için yol açılmıştı. Israrla onu göremedim. Son üç aydır ise usd/try nin tekrar çıkışa geçeceğini gözlemledim. Birebir de tutuyor şimdilik.

İkinci körlüğümü BIST de yaşadım. 94.000 puanda boşluk yapmıştı. Teknik analizde %100 inandığım bir kural var. Boşluklar mutlaka dolar. Ama önce yukarı yapacaktı. O sırada ABD borsasında içinde 20 Türk hissesi olan endeks fonunun yıl sonu valörlerinde açığa satıldığını gördüm. Teknikten vazgeçip borsa sert düşecek dedim. Teknik çalıştı . Endeks yukarı gitti. 110.000 üstü imkansız dedim; 125.000 puana gitti. Sonuçta bugün itibariyle 94.000 hisse alımı için ilk alım yeri..Yeni boşluk 110.000 seviyelerinde. Adım gibi eminim 110.000 puanı görecek. Ne zaman !? İşte bu yangın ortamında bunu anlayamıyorum.

Hafta sonu yine herşeyden bağımsız sadece teknik bakıp piyasayı yorumlamaya çalışacağım. Hemen bu akşam için şunları söyleyebilirim. Euro/usd partitede euro ya geçme zamanı sanki. Orta ve uzun vadeli hisse alınır mı ,olabilir.. 2008 global kirizinde BIST 1.20 usd civarındaydı. 1.48 usd ye gevşedi. Ne hissesi alınır !? Peki Amazon hissesine yatırım yapılır mı !? Herkes evine girip tüm alışverişini internetten yaparsa Amazon’un karı patlar ve hissesi uçar mı ?!. Peki ya virüs Amazon çalışanları içinde hızla yayılır, Amazon iş yapamaz hale gelirse !? Gün gelir”100.000 usd lik Amazon hissem olacağına,keşke on tavuk, bir keçim olsaydı” dersek.

Bence sakin olmak gerek. Buralardan hisse alanların 2020 nin üçüncü çeyreğinde ciddi kar yaparız gibi geliyor bana. Usd/try 6.75 i görecek gibi duruyor . 6.75 – 7.50 usd olmamak gerek bence . 10.00 TL olur mu !? Olur .. Hep beraber ölecek isek 100.000 tl olsa ne olur !? Virüs lafının V sinde altın 1700 usd ye gitti. Dünya virüsten yanıyor altın 1560 usd ye düştü.Saçmalık değil mi. Millet altınını satıp gidip evine tuvalet kağıdı mı yığdı.. Yani dostlar ne desek boş.. Sakin olun. Bu iş bitsin daha çok paralar kazanırız.. Önce şu işi bir çözelim !

Sosyal Medyada Paylaşın!

Murat KARTALKAYA

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

BİLGİLENDİRME
(1) Bu sitedeki yazılar ve yazara ait yorumlar yazarın görüşlerini yansıtmakta, kişi ya da kurumların yatırım kararlarını etkilemeyi ya da yönlendirmeyi amaçlamamaktadır. Site, yatırım danışmanlığı niteliği ve amacı taşımamaktadır. Bu sitedeki yazı ve yorumları dikkate alarak yatırım kararı verenler tamamen kendi kararlarıyla risk almış sayılırlar.
BİLGİLENDİRME
(2) Bu sitedeki yazıların başlığının ve içeriğinin değiştirilerek yayınlanması halinde sorumluluk bunu yapanlara ait olacağı gibi aleyhlerine yasal yollara başvurulacaktır.
SOSYAL MEDYASosyal Medyada Beni Takip Edin!

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Sosyal Medyada Paylaşın!