Gençlerimizin Yaşam Standardı!

30 Haziran 2020by Murat KARTALKAYA0
BMW 8.50 VE LEVREK ÜZERİNDEN HAYAT STANDARDI

Son günlerde Türkiye’nin satın alma gücü ile ilgili bir sürü insan konuştu. Ben de bir senedir Lüksemburg’ da uluslararası bir şirkette çalışan bir evladımız ile yaşam standartlarını konuştum. Bire bir yazıyorum. Bakalım bizim evlatlarımız neden yurt dışında yaşamak istiyor hep beraber görelim. “Vatan, millet sevgisinden yoksunlar” saçmalıklarına hiç girmiyorum. “Avrupa’da özgürlük, demokrasi, insan hakları var” klişelerine de hiç girmeden sadece maddi açıdan değerlendirelim.

Şimdi bu evlad Türkiye’de iyi bir üniversiteden mezun oldu, kısa bir dönem belediye de çalıştı, sonra istifa edip yurt dışına yüksek lisans eğitimine gitti. Belediye gibi herkesin kapağı atsam da rahat etsem dediği bir işi bıraktı. Yurt dışına gitmek için önce hırslı olmalısın.

Neyse, yüksek lisans sırasında görüştüğü pek çok uluslararası şirketten biri ile anlaştı ve bir yıl önce Lüksemburg’da işe başladı. Tek başına, şehir merkezinde 1+1 dairede tek başına yaşıyor. 4.000 avro aylık ücreti var. 1200 avro ev kirası var. Aylık mutfak harcaması 700 avro civarında. Arkadaşı misafirliğe geldiğinde marketten bir deniz levreği alıyor bir kiloluk. İki kişi afiyetle yiyorlar. Kilosu 8 avro. Marketten iki kişilik pizza alsan 4.10 avro. Bir kilo antrikot et alsa ortalama 18 avro.

Arabana benzin alsan 1 avro. Bir depo 50 avro. Sigaranın paketi 4.2 avro. Günde bir paket içsen ayda 126 avro. Avrupa’nın en pahalı bölgesinden bahsediyoruz. Atla arabana Fransa’nın, Almanya’nın orta düzey şehirlerine git gel bir saatte. Hem ülke gör hem ürünleri %20 daha ucuza al.

Ev almaya kalksan, 1+1 daire 1.2 milyon avro. Yuh ! Aldığı aylığa hiç dokunmasa bile 24 yılda bir daire alabiliyor. Ama Avrupa’da tüm ekonomi inşaat üzerinden yürümüyor.Türkiye’deki gibi her yere yeni bina dikemiyorsun. İki katlı binayı yıkıp “kentsel dönüşüm” yalanıyla 16 katlı bina yapamıyorsun. Toprak şehirde çok pahalı doğal olarak.

Ama BMW 8.50 alsa 100 bin avro. Maaşına hiç dokunmasa, 26 ayda bu arabayı alabiliyor. Bu evlat göreceğiniz üzere son derece üst seviye bir hayat yaşıyor ve tüm masrafları çıktıktan sonra eline 1000 avro civarı para kalıyor. Beş yıl çalışsa 60 bin avro biriktirir. EURO/TRY 7.65 diyelim. Beş yılın sonunda 400.000 TL kuru parası olur. Bu beş yıl boyunca terfi aldığını, maaş zammı aldığını, prim aldığını v.s hiç dikkate almıyoruz.

Hadi bir de Türkiye’ye bakalım. Bu evladımız Türkiye’de bir yıl önce işe başlasa şimdi 5.000 TL civarında maaş alırdı. İzmir’de kaliteli semtlerde 1+1 daire 1.400 TL civarında. Aylık mutfak harcaması 1000 TL yi kesin geçer. Bir arkadaşı gelse bir deniz levreği alsa, kilosu 90 TL. Balık maaşının %2 si, Avrupa’da ise binde ikisine denk geliyor. İki kişilik pizza alsan marketten 10 TL. Bir kilo antrikot alsan 110 TL. Maaşın %2.5. Avrupa’da maaşın binde 4.

Arabasına benzin alsa bir depo, 315 TL. Maaşının %6.5 u. Bir depo Avrupa’da maaşının %1.2 sine denk geliyor . Günde bir paket sigara içiyorsan 15 TL. Ayda 450 TL eder. Maaşının %9 na denk gelir. Avrupa’da ise %3 ne denk gelir. Hadi bir de BMW 8.50 cabrio almayı deneyelim. Türkiye fiyatı 3.2 milyon TL. Bu çocuk bu arabaya ancak 53 yıl para biriktirirse binebilir. Avrupa’da ise 26 ayda. Ev fiyatları belki Avrupa’da pahalı gelebilir ama gelir seviyesi yüksek yerlerde Türkiye’de de 1+1 ler 1.2 milyon TL den aşağı değil.

Bir daha size “Türkiye’deki hayat şartları Avrupa seviyesinde, nankörlük etmeyin” diyen olursa kürekle tam ağzının ortasına vurun. Vallahi hak ediyor. !!!!

Sosyal Medyada Paylaşın!

Murat KARTALKAYA

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

BİLGİLENDİRME
(1) Bu sitedeki yazılar ve yazara ait yorumlar yazarın görüşlerini yansıtmakta, kişi ya da kurumların yatırım kararlarını etkilemeyi ya da yönlendirmeyi amaçlamamaktadır. Site, yatırım danışmanlığı niteliği ve amacı taşımamaktadır. Bu sitedeki yazı ve yorumları dikkate alarak yatırım kararı verenler tamamen kendi kararlarıyla risk almış sayılırlar.
BİLGİLENDİRME
(2) Bu sitedeki yazıların başlığının ve içeriğinin değiştirilerek yayınlanması halinde sorumluluk bunu yapanlara ait olacağı gibi aleyhlerine yasal yollara başvurulacaktır.
SOSYAL MEDYASosyal Medyada Beni Takip Edin!

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Sosyal Medyada Paylaşın!