Türkiye’nin İhracatı Gerçekte Artıyor mu!?

21 Ağustos 2021by Murat KARTALKAYA0

2012 yılında ihracatımız 152 milyar dolardı. 2012 Usd/Try ortalaması 1.80 TL idi. Her ihraç ettiğimiz ürünü 1 dolar desek 152/1.80 = 83 milyar birim ihraç etmiş olurduk. 2020 de Usd/Try ortalaması 7.00 lira idi. 83.000*7.00= 581 milyar dolarlık ihracatımız olması gerekirdi. Bu çok kaba bir bakkal hesabı tabi. Türkiye gibi tüm dünyada enflasyon var, hammadde ve emtia fiyatları tüm dünyada artıyor. Ama çok kaba bakınca bile ihracatta gerçek anlamda bir büyüme olmadığını sezebiliyorsunuz.
Bu konuda TÜİK verilerine bakmak olabilen en iyi yer sanıyorum. Enflasyon ve büyüme rakamları normal vatandaşı ilgilendirdiği için devlet kendine göre güncellemeler yapıyor olabilir 🙂 Ama İhracat İthalat rakamları daha düzgündür diye tahmin ediyorum. Fatih Keresteci dostum ile yaptığımız fikir alış verişinde birim endeksine bakmanın en sağlıklı yol olduğuna karar verdim.
TÜİK in ” İhracat ve İthalat Birim Endeksi” verilerine göre 2013 Ocak ayında İhracat birim değeri 117 iken 2020 Aralık ayında 97.8 e düşmüş. 2021 Haziran ayında ise 103.4 seviyesine kadar çıkmış. Buradan da görüleceği gibi 150 milyar dolar sınırını aştığımız 2012 yılının altında bir değere ihracat yapabiliyoruz. Kısaca ihracatımızın gerçekte artmadığı görülüyor. Paramız değeri 2012 yılına göre neredeyse dörtte birine düşüp değer kaybederken; aynı oranda ihracat yapabiliyorsak, aslında malımızı artık daha ucuza satabiliyoruz demek.
Burada akla “tüm dünyada böyle mi oluyor” sorusu gelebilir. Yani dünya ihracatı küçülüyor da bizim ihracatımızda mecburen küçülüyor mu !? Evet muhakkak ki onunda etkisi var. 2020 yılında dünya %3.5 küçüldü. Herkes daha az mal tüketti, daha az mal aldı, daha az ithalat yaptı. 2020 ihracatımız olan 169 milyar doların yarısını on ülkeye yaptık. Almanya, İngiltere, ABD, Irak, İtalya, Fransa, İspanya, Hollanda, İsrail, Rusya. Hani iki de birde “EYYY” dediğimiz ülkelere yani. Bu gelişmiş ülkeler pandemide hızla küçüldü.
Peki ihraç ürünlerimize bakalım. İlk yedi kalem 100 milyar tutuyor. ağırlıklı ihraç kalemlerimiz yani. Bu yedi kalem ; Otomotiv, Kimyevi ürünler, Hazır giyim, Çelik, Elektrik ve Elektronik, Demir, Makine Aksamları. Buradan ben şunu anlıyorum. İlk yedi ana ihraç kalemi bizim taşeronluk yaptığımız kalemler. Dünya markası arabamız, giyim markamız, makinamız olmadığına göre. Kısaca ihraç etmek için önce ithal etmeliyiz. Dolayısıyla ihraç mallarımızın maliyeti de artıyor paramızın değeri düştükçe.
Kısaca baktığımız zaman, dış politikamız, pandemi koşulları ve benzeri sebeplerden dolayı ihracatımızın gerçek anlamda artmadığını düşünüyorum.

Sosyal Medyada Paylaşın!

Murat KARTALKAYA

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

BİLGİLENDİRME
(1) Bu sitedeki yazılar ve yazara ait yorumlar yazarın görüşlerini yansıtmakta, kişi ya da kurumların yatırım kararlarını etkilemeyi ya da yönlendirmeyi amaçlamamaktadır. Site, yatırım danışmanlığı niteliği ve amacı taşımamaktadır. Bu sitedeki yazı ve yorumları dikkate alarak yatırım kararı verenler tamamen kendi kararlarıyla risk almış sayılırlar.
BİLGİLENDİRME
(2) Bu sitedeki yazıların başlığının ve içeriğinin değiştirilerek yayınlanması halinde sorumluluk bunu yapanlara ait olacağı gibi aleyhlerine yasal yollara başvurulacaktır.
SOSYAL MEDYASosyal Medyada Beni Takip Edin!

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Sosyal Medyada Paylaşın!