Türkiye’de Korona Bitiyor mu?!

Dünya Korana belasından kurtulacağını düşünmeye başladı. İspanya, İtalya gibi başı çeken ülkelerde vaka sayısında azalma var çok şükür.
Türkiye’de ise son kararların etkisini bu hafta sonu göreceğiz.


31 Mart ~6 Nisan arası vaka sayısı %123.3 oranında artmış. En düşük vaka artışı %10 ile 3 Nisan da. En yüksek artış ise %19.5 ile 4 Nisanda. Zaten o gün ilave yasaklar geldi. Bu altı günde ortalama artış %14 civarında.


Bu artışın ne kadar altında kalırsak kurtuluş o kadar yakın olabilir. Ben sağlık uzmanı değilim. Matematiğe göre yorumluyorum. En yüksek vaka artışı olan 4 Nisandan sonra yeni yasakların gelmesi sağlama yapmamı sağladı. Hepsi bu.


Eğer yasaklar işe yaramaz ya da artış hızını 31 Mart~6 Nisan arasındaki gibi tutarsa 12 nisanda 65 000 üstü vakaları görebiliriz. Bunun ne kadar altında kalacağımız önemli. Bitiyor algısı yaratırsa moraller yerine gelir. Türk piyasaları geçici rahatlar. Döviz sert düşüp borsa sert çıkabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın!

Murat KARTALKAYA

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

BİLGİLENDİRME
(1) Bu sitedeki yazılar ve yazara ait yorumlar yazarın görüşlerini yansıtmakta, kişi ya da kurumların yatırım kararlarını etkilemeyi ya da yönlendirmeyi amaçlamamaktadır. Site, yatırım danışmanlığı niteliği ve amacı taşımamaktadır. Bu sitedeki yazı ve yorumları dikkate alarak yatırım kararı verenler tamamen kendi kararlarıyla risk almış sayılırlar.
BİLGİLENDİRME
(2) Bu sitedeki yazıların başlığının ve içeriğinin değiştirilerek yayınlanması halinde sorumluluk bunu yapanlara ait olacağı gibi aleyhlerine yasal yollara başvurulacaktır.
SOSYAL MEDYASosyal Medyada Beni Takip Edin!

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Sosyal Medyada Paylaşın!