Türkiye Yeni Sayfa Açacak !

GELDİKLERİ GİBİ GİDECEKLER!

Çok net hatırlıyorum. 2019 Ocak ayında Yerel Seçimlerde İktidarın çok büyük ders alacağını, kulağın çekilmekle kalmayacağı hatta ucundan koparılacağını söylemiştim. Başta İstanbul ve Ankara olmak üzere Batı Karadeniz den başlayarak tüm Ege ve Akdeniz kıyı şehirlerinin muhalefete geçeceğini iddia etmiştim. Emin olun en yakınlarım bile inanmadı.. “AKP , dünyayı yakar İstanbul ve Ankara yı vermez hele İstanbul u imkan yok . 13 milyon insan AKP den yardım alıyor ” falan filan deyip durdular.

Ne oldu halk kendine hizmet etmeyenleri kulağından tutup attı. İstanbul da ilk seçimin iptali ise halkın vicdanını sızlattı.. CHP nin elitleri ” İstanbul u vermezler ” diye yine seçime gitmedi bence..Ama Anadolu halkının vicdanı harekete geçti bir kere. Haziran daki ikinci seçim öncesi insanlar oluk oluk Kurtuluş Savaşı öncesi Anadolu ya akar gibi bu sefer Ülkesinin aydınlığı için İstanbul a akıyordu.. Gören her göz görüyordu..

SEÇİM NE ALAKA !!!

Artık erken seçime gitmemiz şart ! İktidar erken seçime gitmemek için direnecektir. Ancak dayanamayacağını düşünüyorum. İktidar değişecek .Bunu görüyorum ,hissediyorum. Akp nin oyları %30 altına , MHP nin oyları %10 un altına düşecek. Yine en yakınlarım dahil kimse buna inanmayıp en inananı bile sadece ” İnşallah ” diyecek. “Bu adam seçimle gitmez ” diyenler, inanın bu ülkede herkes seçimle gelir ve seçimle gider.. Biz artık yeni iktidara hazırlanalım ve yeni iktidarın da AKP iktidarı gibi Yabancı parayı har vurup harman savurmasına izin vermeyecek uyarıları ilk başta yapalım.. Yoksa kim gelse beş yıl sonra aynı duruma düşeriz.

Bu ülke yabancı yatırım olmadan kıpırdayamaz, bu iktidar oldukça yabancı sermaye gelmeyecek belli oldu.. Dünyanın para babası ülkelerde 2019 başından beri faiz ortalaması %1 bile değildir.. Türkiye de ise sanırım %18 civarındadır.. On sekiz kat daha iyi faiz verdiğimiz halde kimse gelmedi. ” Faizleri düşürüyoruz ” şovuna inanmayın. Halen dünyanın en yüksek faizini veren 10 ülkeden biriyiz de diğer dokuz ülkeyi hiç söylemeyeyim; büyük olasılık neresi bilemezsiniz. Bizim kategorimizde değerlendirilen Rusya ve Güney Afrika faiz %6.25, Türkiye de %11.75… Gerisi çocuklara balon …

Anadolu insanı ve Türk kültürü Lidere bağlanır..Açlıkla , ölümle onu korkutamazsın hatta bunlar oldukça liderine daha çok bağlanır..Eşit şartlarda, dürüstçe yenilse bile içi ezilir ama yine de vazgeçmez liderinden. Yeter ki lideri yenilmemek için hilelere başvurmasın, delikanlı gibi yenilmek yerine sağa sola çamur atmasın. Bunların yanına birde işsizlik ve açlık baskısı eklenirse lidere inancı sarsılmaya başlar.. Yerel seçimlerde bunun uyarıcıları vardı ama yerel seçimler şimşek çaktırdı..Artık lidere inanç zedelendi, kolay geri gelmez.

Üniversite sınavları ,KPS, ALES sınavlarınlarında yapılan ahlaksızlıklar çarşaf çarşaf ortaya yayıldı.. Haksız yere Üniversite kazananlar,Üniversiteye akademisyen olarak veya devlet dairelerine memur olarak giren halen yerlerinde duruyor.. Üstelik daha önce olduysa bundan sonra olabilir demektir. Halkın inancı zedelendi.. Haksızlığa uğrayanların AHI ne olacak !? Öylece kalacak mı !

Balyoz , Ergenekon davalarında bu milletin gururu olan ordusu paramparça edildi.. Sonra tüm subaylar, akademisyenlerin karalandığı aslında suçsuz oldukları ortaya çıktı.. Kariyerlerinden , ailelerinden hatta hayatlarından oldular. Bunun AHI ne olacak !? İmkan var mı geçiştirilmesine .

60 Milyar usd özelleştirme yapıldı.. Cumhuriyetin ilk yıllarında binbir zorlukla oluşturulan tüm fabrikalarımız üç,dört yıllık karlarına eş değer fiyatlara satıldı.. Özelleştirmeden gelen para artı değer yaratmayacak betona ,asfalta gömüldü.. Büyüme yüksek iken vatandaş fark etmez ama iş “beton mu asfalt mı yersek karnımız doyar ” a gelince sıkıntı olur.

Ağaçlar kesildi, ormanlar yandı, yangın uçakları havalanmadı, büyük tren kazaları üst üste oldu. HES ler ile Karadeniz dereleri ve doğası katledildi.Tek bir Allahın kulu sorumluluk almadı. Kimse hesap sormadı..

15 Temmuz yüzünden ülke darbenin ucundan döndü.. Feto denilen ilkokul mezunu sümüklü bir cami hocası tüm devleti ele geçirmişti.. İktidarın tüm üyeleri ” hocamız ” diye salya sümük ağlıyordu. Sonrasında tek iktidar partisi yöneticisi suçlu bulunmazken çoluk çocuk ,kahveci, şekerci, mobilyacı herkes hapse atıldı. Bu ülkede herkes istisnasız herkes bilir ki “asker emir kuludur “. Askerler, askeri öğrenci çocuklar hapis edildi. Vicdanlar sızladı bir kere, konuşamasa, düşünmese de içerde bir yerler sızlıyor ağabey. Askeri öğrenciler içeride,anaları dışarıda göz yaşı döküyor.Bu işin hiç mi vebali olmayacak.

İntiharlar sel gibi geldi.. Belki de bu ülkede ilk kez bu kadar çok intihar, yardım talebi gördü insanlar.. Feto dan bıkmış kamuoyu şimdi iktidarın Menzil ve İsmailağa gibi tarikatlarla dansını izliyor ve yine vicdanı sızlıyor. Feto da böyle başlamıştı diye aklının ,kalbinin bir yeri titriyor dillendirmese de.

İşsizlik ayyuka çıkmış durumda . Her üç gencin biri işsiz.. Dünyanın gençleri geleceğin dünyasının hayallerini kurarken bizim gençlerimiz karnımı nasıl doyururum paniğinde. 2020 hedefi % 2.5 büyüme.. Eğer gerçekleşse bile işsizliğe çözüm bulması zor. İşin uzmanları diyor ki Türkiye her yıl %5 büyümeli yoksa işsizliğe çare bulunmaz.. Demek ki 2020 ve 2021 de dertlere çare bulunmayacak . %5 büyüme için Yabancı Sermaye gerekli ve o yabancı sermaye bu İktidar varken gelmeyecek.

MUHALEFET NE YAPMALI ?!

İktidarın ayakta kalması artık imkansız .. Ülkeye daha fazla zarar gelmesin diye artık daha baskılı olmalı. Ülkeyi seçime götürmeli.. Artık İktidara gidilecek gözü ile bakılmaya başlandı bir kere. Bir kere kaybettiler artık kaybedebilecekleri beyinlere işlendi. Bu yüzden Yerli yatırımcı iktidarın istediği yatırımlara cesaret edip giremeyecektir. İktidarın sürekli çeşitli hamlelerle “gündem değiştirme ” çabalarına önayak olunmamalı..

İnsanların temel içgüdüsü tehlike anında ” kaç ya da savaş “dır. Toplumlarda da böyle bence.. İktidar sürekli “ben olmazsam aç kalırsınız, açıkta kalırsınız, beyaz toroslar gelir, dış güçler sizi esir eder ” gibi korku yaratıyor. İnsanlar kaç ya da savaş dürtüsüyle gerilmiş iken cumhuriyet, demokrasi, eğitim, sanayi, gelişim gibi konulara tepkisiz kalırlar… Diyelim çok sıkıştınız; tüm iradeniz idrarınızı kaçırmamanız için kilitlenmiş durumda. O sırada kocaman bir köpek ağzından salyalar akarak size doğru saldırmak üzere geliyor.. Artık irade sidik torbasını bırakır tüm enerjiyi kaçma amacıyla bacak adalelerine verir.. Altınıza işediğinizin farkına bile varmazsınız. Sadece can havliyle kaçarsınız.

Muhalefet ,iktidarın bu irade blokajına engel olmalı.. Açız ,işsiziz çünkü sebebi iş bilmeyen iktidar. Yabancı Sermaye ile yiyip içip har vurup harman savurdukları için şimdi bu durumdayız.. Bu iktidar oldukça durum gerilemez ama ileri gidemeyiz.. Oysa bu ülkenin bir enerjisi var, onurlu, zeki ve çalışkan vatandaşları var.. Yeraltı , yer üstü zenginlikleri ve Jeopolitik konumu ile dünyanın göz bebeği biziz. Ele ele vererek ,taraftarlaştırmadan ayrıştırmadan dünyanın en yaşanılası ülkesi olabiliriz.

Sürekli yenilmez tek adam rejiminin var olduğunu bağırarak bir yere varamayız. Bu ülke toplumsal uzlaşı, birliktelik ve çalışkanlıkla neler yaptığını biliyor.. Artık bilinçaltına cumhuriyet ve demokrasi anlayışı yerleşmiş durumda.. Bu halka sevimli, zengin , saygın bir Türkiye’nin oluşturabileceği tekrardan hatırlatılmalı.. Bu halkın kendi varlığından başka kimse sonsuz değildir. Bu iktidarı bu halk başa getirdi ve artık daha iyisini getirmek için şimdiki iktidara yol verecektir.. Geldikleri gibi gidecekler . Halkın gücü ile geldiler , halkın gücü ile gidecekler…

Sosyal Medyada Paylaşın!

Murat KARTALKAYA

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

BİLGİLENDİRME
(1) Bu sitedeki yazılar ve yazara ait yorumlar yazarın görüşlerini yansıtmakta, kişi ya da kurumların yatırım kararlarını etkilemeyi ya da yönlendirmeyi amaçlamamaktadır. Site, yatırım danışmanlığı niteliği ve amacı taşımamaktadır. Bu sitedeki yazı ve yorumları dikkate alarak yatırım kararı verenler tamamen kendi kararlarıyla risk almış sayılırlar.
BİLGİLENDİRME
(2) Bu sitedeki yazıların başlığının ve içeriğinin değiştirilerek yayınlanması halinde sorumluluk bunu yapanlara ait olacağı gibi aleyhlerine yasal yollara başvurulacaktır.
SOSYAL MEDYASosyal Medyada Beni Takip Edin!

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Sosyal Medyada Paylaşın!