Türkiye ye Sıcak Para Girişi

25 Ağustos 2019by Murat KARTALKAYA0

22 Temmuz dan beri cesaret edip birşeyler yazamamışız.Seyrettim.Anlamaya çalıştım ama yine anlayamadım.O kadar olumsuz haber geldi piyasalar umursamadı,sonrasında Kredi veren bankaların karşılıkları düşürülecek konusuna tepki verdi piyasalar..Gerçi “kayyuma” diyorlar ama hareket kayyumdan önce başladı.
“Bu kadar kara tablo çiziyorlar Türk lirası neden değer kazandı ya da neden değer kaybetmiyor” diyorlar..Pek çok senaryo var.Ama bence en büyük sebep karlılık..Dünyada 14 trilyon usd eksi faizde para var.Düşünebiliyor musunuz !?..Deli rakam..Şu anda Türkiye dünyanın en yüksek faiz geliri veren ülkesi..Arjantin ile Venezuela yı saymayın lütfen.
Tüm bu deli karlılığa rağmen Türkiye ye para geliyor mu.!? Veriler kırıntı şeklinde gösteriyor..2009 yılında Tahvili elinde tutan yabancıların portföyü 70 milyar usd civarındaydı,bugün 16 milyar usd..Ki iki ay önce bu rakam 12 milyar usd deydi..Yani 2001 den beri benim bildiğim en düşük meblağ civarı.Bu artış faizler düştüğü için tahvilin fiyatının artmasından kaynaklanıyor.4 milyar usd artış gerçek değil yani. Aynı artış BİST de de var.Aynı süre içinde 24 milyar usd den 30 milyar usd ye gelmiş..Burada da 6 milyar usd artış gözüküyor.Oysa bu da hisse senedi fiyatlarındaki artıştan kaynaklanıyor..
Peki 25 mayıs -16 Ağustos arası gerçek para girişi ne !?
Borsa da sadece 20 milyon usd net alışları var..Son iki ayda aldıklarını son iki hafta satmışlar..Tahvil de ise ;650 milyon usd net alış var..25 mayıs tarihinde usd/try 6.05 di..Borsa ise 85.000 puan civarında ..Tahviller %25 seviyesindeydi.Kaba taslak bu süre içinde 1.5 milyar usd ile tahvilleri %15 seviyesine ,borsayı 104.000 seviyesine çektiler.Usd/try de akıllı ekonomi yönetimizinde baskısıyla 5.45 seviyelerine indi..
Şimdilik usd/try ye talepte yok anladığım.Ama 2020 Haziran a kadar ödememiz gereken 180 milyar usd dış borcumuz var..Türkiye deki deli yüksek faize ve dünyadaki eksi faize rağmen ülkeye para sokmayı başaramazsak o zaman fırtına bizi param parça edebilir..Sıcak para gelirse devran yine eski devran döneriz.
BİST ; benim borsadan uzak durun her yukarıya harekette portföyünüzü azaltın fikrim naçizane devam ediyor..1.70 usd civarında Bıst bence pahalı.

Sosyal Medyada Paylaşın!

Murat KARTALKAYA

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

BİLGİLENDİRME
(1) Bu sitedeki yazılar ve yazara ait yorumlar yazarın görüşlerini yansıtmakta, kişi ya da kurumların yatırım kararlarını etkilemeyi ya da yönlendirmeyi amaçlamamaktadır. Site, yatırım danışmanlığı niteliği ve amacı taşımamaktadır. Bu sitedeki yazı ve yorumları dikkate alarak yatırım kararı verenler tamamen kendi kararlarıyla risk almış sayılırlar.
BİLGİLENDİRME
(2) Bu sitedeki yazıların başlığının ve içeriğinin değiştirilerek yayınlanması halinde sorumluluk bunu yapanlara ait olacağı gibi aleyhlerine yasal yollara başvurulacaktır.
SOSYAL MEDYASosyal Medyada Beni Takip Edin!

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Sosyal Medyada Paylaşın!