Türkiye de Siyasi Tercihler….. Gençler, İşsizlik, Ekonomi !!

21 Aralık 2019by Murat KARTALKAYA0

Erken Seçim Şart Artık !

        Son  İngiltere seçimlerinde Muhafazakar Parti , İşçi partisine tarihi bir fark atınca aklıma son zamanlarda muhafazakar partilerin tüm dünya da öne çıkışları geldi.Müslüman veya gelişmekte olan ülkelerde  zaten hep bu durum sözkonusuydu, artık Hristiyan veya Gelişmiş ülkelerde de Muhafazakarlık öne çıkıyor.

        Sanıyorum bunun esas sebebi yaşlanan nüfus ve dünyada artan şiddet,terör olayları..İnsanlar yaş aldıkça gittikçe daha az risk almak ,çevresini ,standartlarını değiştirmemek istiyor. Şiddet eğilimlerinden, terörden daha çok korkuyorlar ve bu yüzden belki birazcık da olsa kişisel  özgürlüklerinden vazgeçme eğiliminde oluyorlar..Gençler ise doğal olarak daha girişimci, daha cesur, daha değişken oluyorlar..Bu durum siyasi tercihlerine de etkiliyor. Bakın aşağıdaki tabloda son İngiltere seçimlerinin yaş gruplarına göre dağılımı var.Göreceğiniz üzere 18-24 ve 25-34 arası yaş gruplarında İşçi Partisinin bariz oy yüksekliği var. 55 yaşından itibaren ise Muhafazakar partinin oy oranı ezici olarak yükseliyor..İngiltere ve benzeri ülkelerde  yoğun dış göç filan olmazsa bu tablo bundan sonrası için  İşçi Partiye çok ışık vermiyor doğrusu..İşçi partisinin  çok etkili,karizmatik bir lider ile  muhafazakar söylemlere dönmesi tekrar şanslı hale getirebilir  belki..

Peki Türkiye de durum Nasıl !?

Türkiye de , 18-44 yaş grubunun toplam nüfusa oranı %41.5 civarında. Bunun seçmen nufusuna orantilarsak bu  yaş grubu ,toplam seçmenin %64 ne ulaşıyor. Bu yaş grubu seçmene ulaşan partilerin iktidar olma şansları oldukça fazla olacaktır.

31 Aralık 2108 nufus sayımına göre nüfusun %92.3 il ve ilçelerde yaşıyor.Burada son yıllardaki mahalli idare anlayışının değiştirilip köyleri şehirlere bağlamanın etkisi var tabi ki ama, yine şehirleşmenin ezici üstün olduğunu kabul etmeliyiz. Çalışma yaşındaki vatandaşın toplam nufusa oranı %68..Kadın nufusun oranı ise %49.8….

Bu rakamlar bize neyi gösteriyor işsizlik ,özellikle tarım dışı işsizlik  projeleri  partilerin en önemli söylemlerini oluşturmalı eğer iktidara gelmek istiyorlarsa.O zaman  genç, şehirli  ve kadın nüfusu etkileyebilen, onlara ulaşabilen partilerin iktidarın güçlü alternatifi olacağı bellidir. İşsizlik başta genç , şehirli ve kadın nufusun güvenini kaybeden partilerin ise iktidarda kalmaları demokratik ülkelerde kesinlikle mümkün değildir. İktidarda olan partinin lideri istediği kadar karizmatik olursa olsun, istediği kadar dilinden Hakkı, elinden  kutsal  kitabı düşürmesin.

Türklerde ve bu toprağın diğer topluluklarında da liderler önemlidir.Bir kere “ lider “ dediler mi ondan kolay vazgeçmezler..Açlıkları,gönül ve gurur kırgınlıkları kemiklerinin içine işleyene kadar liderlerinden vazgeçmezler..Ama bir kere vazgeçmeye başlarla ise de o lidere geri dönmeleri artık çok zor oluyor.

Günüzde işsizlik oranı %14 civarında.  4.5 milyon insanımız iş arıyor ama bulamıyor..Bulanlar asgari ücret ile çalışıyor..Asgari ücretlilerin  toplam çalışanlara oranı dünyanın çoğu ülkesinde  %10  u geçmiyor .Bizim ülkemizde ise %43 civarında .. “Asgari Ücret” değil  ,”Ortalama Ücret “ durumuna gelmiş resmen artık. İş yok , iş bulanların ise yarısı en düşük gelir grubunda yaşıyor. Ya işsizsin ya asgari ücretli. Ülkenin vizyonuna bakar mısınız.! Üniversite seviyesinde  1 milyon 250 bin kişi işsiz. Toplam işsizlerin %28  demek bu..Gençlerin sizin partinize  oy vermesini veya gelecekte sizin partinize gönül vermesini nasıl sağlayacaksınız.

Gençliğimi hatırlıyorum ..İyi bir eğtim ve üniversitede okuma hakkı , iş bulma seçeneği,  karar verme özgürlüğü istiyordum. Çocuklar üniversite hayali bile kuramaz oldu günümüzde. Görüyorlar ki üniversiteli ağabeylerinin, ablalarının üçte biri işsiz. Özgürce yaşamasına izin verilmiyor; giyimi, kuşamı, yaşam biçimi, saç kesimi , hatta düşünce biçimi bile bir anda vatana ihanet noktasına getirebiliniyor idareciler tarafından. İktidarı, devleti eleştirmesi ise ölümcül günahlardan biri..Ölümü yüceltip fakirliği Allah ın  lutfu diye gençlere anlatamazsınız. Dindar nesil söylemi gencin beynini yakar. Ünivesite eğitimi desen “Dünyanın en iyi 500 “ üniverisitesinin içinde iki, ilk 100 içinde sıfır üniversitemiz var.Gençler yurtdışına kaçmak istemesinde ne yapsın!

Borç gırtlağa kadar ..Ülke düzlüğe çıkacak gibi durmuyor..Aynı adamlar ve aynı söylemler ile on yılda bu duruma geldik, aynı şeyleri yapıp başka sonuçlar beklemek akıllı adamların işi değildir. Hele gençlerin hiç değildir. Gençler aynı hatayı yapmazlar. Evet çok hata yaparlar ama aynı hatayı değil, başka başka hatalar yaparlar.

İktidar 2019  yılı için  80 milyar TL bütçe açığı hedefi koymuştu. Ne demek bu !? Evde dört kişi yaşıyorsunuz. Bir kişi okuyor , diğer üç kişi çalışıyor..Üç kişinin bir yıllık gelirine bakıyorsunuz; bir de bir yıllık dört kişilik evin giderlerine bakıyorsunuz.Giderler 80 lira fazla..Ne yapacaksınız ! Ya eldekileri satacaksınız (  ki mevcut iktidar 2015 kadar  devletin neyi var neyi yok sattı ) , sat sat bitti ise borç bulacaksınız ( ülkenin borcu 2002 den 2019 a kadar beş kat arttı neredeyse )  ya da kredi çekeceksiniz. İktidar 2019 bütçesinde ne yaptı ? TCMB nın 78 milyar TL  yedek akçesini kullandılar. Buna rağmen 2019 u 125 milyar TL açıkla bitirecekler. Bu daha çok borç , daha çok faiz, daha az  yatırım , daha az istihdam ,  zengin – fakir uçurumunda artış demek..

Ekim 2018 de kısa vadeli dışl borç stoku %3.6 artarak 118 milyar dolara ulaştı..Kısa vadeli borç demek vadesi bir yıldan az veya  vadesine bir yıldan az kalmış uzun vadeli borcun kalan kısmı demek. Üretmiyoruz,üretmiyoruz… 2002 den 2015 e kadar verdiğimiz  deli gibi yüksek faize Yabancı Sermaye geldi. Onların parası ile düğünler dernekler yaptık. Şimdi gelmiyorlar da..Bu borcu nasıl ödeyeceğiz arkadaş..!!!!!!!!

Türkiye kurumlar vergisi rekortmenlerinin ilk onunda altı tane banka var..Neden bahsediyoruz !?    Faiz ve faizcilerin ülkeye egemen olduğu dindar iktidarın ülkesi . Ne ironi ama..! Ne var bunda bankacılık büyüsün ,banka şubeleri artsın böylece istihdam  artsın diyebilirsiniz !? Tüm meslekler içinde insansız teknolojiye en hızlı geçen ve hızla insansız bankacılığa ışık hızıyla giden bir meslekten bahsediyoruz..

Bu ülkede 2018 yılında  İstanbul tek başına 72 milyar dolar ihracat yapmış.. Nufusu 15 milyonu geçmiş devasa bir ülke olma yolunda hızla ilerliyor. İstanbul u alan parti ,Türkiye yi ele geçirir diye boşuna demiyorlar.Şehirlerde genç nufusun ,toplam nufusa fazlalılığı belediyelerin el değiştirmesinde çok etkili olduğunu söylemeye gerek yok sanırım.

Yerel seçimlerin etkileri genel seçimlerde  resmen çığa dönüşür..Bu  çığın önünde hiçbir demokratik ülke iktidarı duramaz..2023 e kadar bu ülke seçimsiz dayanamaz..Ülkenin , devletin, milletin bekası için biran önce  seçimlere gitmeliyiz..Taraftarlaşmayı  bırakmalı , çoğunluk iktidarı kurulmalı, global siyasi ve ekonomik kurumlarla ve kurullarla yeniden barışılmalı , yeniden işbirliği içinde olmalıyız.     Bu sayede yine ülkemize yabancı sermaye gelecektir.  Fakat yeni iktidar aynı bilgisizliği yapıp gelen para hiç gitmeyecek gibi asfalta , betona , yandaşa değil; teknolojiye, sanayiye, eğitime , tarıma yatırmalı, gerçek ve nitelikli ekonomik kalkınmayı sağlamalıyız..

Vallahi yaparız..Billahi yaparız. 18 yılda ülke çağdaş dünyadan 50 yıl geride kaldı..Her boşa geçen yıl bizi beş yıl geriye atıyor. Dünya teknolojisi ve bilgisi devasa boyutlarda çağ atlıyor. Bu uygarlığa ulaşmak 1923 yılına göre çok daha zor. Bu bir  İstiklal Savaşı..Ya Geri kalmış ülke olacağız ya Gelişmiş ülke..Önümüzdeki 20 yılda arası kalmayacak gibi duruyor..Aklılı, güçlü, bilgili, liyakatli  yeni bir iktidar bir an önce göreve gelmeli aradaki 50 yılı biran önce kapatmalıyız..Bir an önce…      

Sosyal Medyada Paylaşın!

Murat KARTALKAYA

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

BİLGİLENDİRME
(1) Bu sitedeki yazılar ve yazara ait yorumlar yazarın görüşlerini yansıtmakta, kişi ya da kurumların yatırım kararlarını etkilemeyi ya da yönlendirmeyi amaçlamamaktadır. Site, yatırım danışmanlığı niteliği ve amacı taşımamaktadır. Bu sitedeki yazı ve yorumları dikkate alarak yatırım kararı verenler tamamen kendi kararlarıyla risk almış sayılırlar.
BİLGİLENDİRME
(2) Bu sitedeki yazıların başlığının ve içeriğinin değiştirilerek yayınlanması halinde sorumluluk bunu yapanlara ait olacağı gibi aleyhlerine yasal yollara başvurulacaktır.
SOSYAL MEDYASosyal Medyada Beni Takip Edin!

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Sosyal Medyada Paylaşın!