Seçim Yaklaşıyo..!!!

28 Ağustos 2020by Murat KARTALKAYA0

Kim ne derse desin, bence 2021 baharda seçim kaçınılmaz. İktidarı erken seçime zorlayacak hiçbir neden yok biliyorum !? “Neden seçime gitsinler “diyebilirsiniz ! Gidecekler çünkü seçilme şansları az da olsa var. Eğer 2023 yılını beklerlerse; seçim sonrası ne AKP kalır, ne Sn Erdoğan. Sandıktan ezilerek çıkarlar. Hızla ekonomik olarak daralan dünyanın etkileri 2021 de devam edecek gibi duruyor. Türkiye’nin döviz ihtiyacı var. İthalatımızın %85 civarı hammadde ve ara mallar. Yani ithal edemezsek enerjimiz yok, ihracatımız yok hatta üretimimiz yok . Bu ülkeye bu iktidar olduğu sürece döviz girmeyeceği aşikar. Bir ABD ye yanaşıp Rusya’ya bağırmakla, bir Rusya’ya yanaşıp AB ye bağırmakla dış siyaset bizi git gide daha yalnız bırakıyor. Dünyanın bilinen en büyük emperyalist gücü kim !? ABD. Bu ülkenin başkanı Trump ne diyor ;” Erdoğan ben ne dersem yapıyor, sözümü dinliyor”. Rahip Brunson için yazdığı hakaret mektubu işin tuzu biberi.

Seçim olacak bence. Tek engel Corona. Baharda iyice artacak gibi duruyor. Bu ekonomik yönden bizi olumsuz etkilerken bir yandan da seçimi engelleyebilir. Seçim mitingleri, toplantıları, gezileri imkansız hale gelir. Bu durum da aslında iktidarın elinde bir koz. Görüntülü ve yazılı medyanın %85 ine sahip oldukları dikkate alınırsa Corona yüzünden sadece medyadan yapılacak seçim çalışmaları en çok iktidar partilerine yarar. Corona bile seçime engel olamayabilir. İktidar istediği kamuoyu desteğine ulaşamıyor.

Ayasofya, Muharrem İnce, ” evine dön” çağrısı, “Ey Kılıçdaroğlu, CHP çöptür” söylemleri, Yunanistan didişmesi, doğal gaz gibi gündemler üç, beş gün idare ediyor ama gerisi gelmiyor. Türkiye’nin bir kısmı faizden iyi para kazandı, sonra dövizden iyi para kazandı. Azınlık bir kısmı corona yüzünden kırıntı şeklinde destek aldı. İnşaat sektörü daha doğrusu beşlisi ciddi teşvikler aldı. Bu gelişmelerden ortaya bir miktar para çıktı. Onu da yazlık mekanlarda yedik içtik eğlendik. 2021 yılını kurtarmamızın tek şartı var. İstisnasız bu ülkeye döviz girmek zorunda. Diğer hiç bir şeçenek iş yapmaz artık.

Erken seçim ile karşılaşırsak önceliği aş, iş belirleyecektir. Sn Mahfi Eğilmez, AKP iktidarı için esnaf iktidarı demişti. Bu seçim hocanın bu tezinin teyidi olacaktır. Bu tezi İyi Parti benimsemiş olacak ki, hergün sokaklarda esnaf ile dertleşiyorlar.

Ancak sizden oy isteyenlerden bazı cevaplar isteyin artık. Kendiniz için değilse bile çocuklarınız için. . Sorun !!!????? ( Sorularda Harrari ‘den alıntı yaptım )

1 – Seçilirseniz ülkemizin komşuları ve diğer müttefikleri ile işbirliği ve barış sürecini artırmak için ne önlemler alacaksınız ?! Bağırmaya, kavgaya, savaşa değil barışa, refaha, huzura, birliğe nasıl taşıyacaksınız bizi !?

2 – Ülke İklimi değişiyor. Ormanlarımız azalıyor, betonlaşma artıyor, dere yatakları şehirleşiyor, tarım sektörü kayboluyor, göllerimiz kuruyor, denizlerimiz kirleniyor. Bu riskleri azaltmak için ne tür girişimleriniz olacak?

3 – Endüstrimiz 2.5 seviyelerinde. Dünya endüstri dörtten beşe geçmeye hazırlanıyor. Arayı kapatmak için; yapay zeka ve biyoteknoloji gibi nitelikli teknolojileri desteklemek için yol haritanız nedir ?

4 – En iyi ve en kötü ekonomik, siyasi, jeopolitik senaryolara göre önümüzdeki 10 yıllık yol haritanız ne olacak!?

5 – Ve lütfen aklınızdan Nisa Suresini çıkarmayın. “Allah’ın size kaim kıldığı malların idaresini aklı ermezlere bırakmayın.” Ekonomiyi, dış işlerini, sanayiyi birilerinin yakınına değil layık olanlara teslim edin..

Sosyal Medyada Paylaşın!

Murat KARTALKAYA

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

BİLGİLENDİRME
(1) Bu sitedeki yazılar ve yazara ait yorumlar yazarın görüşlerini yansıtmakta, kişi ya da kurumların yatırım kararlarını etkilemeyi ya da yönlendirmeyi amaçlamamaktadır. Site, yatırım danışmanlığı niteliği ve amacı taşımamaktadır. Bu sitedeki yazı ve yorumları dikkate alarak yatırım kararı verenler tamamen kendi kararlarıyla risk almış sayılırlar.
BİLGİLENDİRME
(2) Bu sitedeki yazıların başlığının ve içeriğinin değiştirilerek yayınlanması halinde sorumluluk bunu yapanlara ait olacağı gibi aleyhlerine yasal yollara başvurulacaktır.
SOSYAL MEDYASosyal Medyada Beni Takip Edin!

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Sosyal Medyada Paylaşın!