Seçim Anketleri

19 Mayıs 2020by Murat KARTALKAYA0

Sürekli Seçim anketi yayınlıyorlar. Bir taraftan “aman muhalefet etme içeri alıverirler” diyorlar diğer taraftan telefonla yapılan anketlere katılanların özgür görüş beyan ettiğine inanıyorlar. Komik !?

Bu komikliğe bahane bulmak içinde %15 lere yaklaşan kararsız seçmenden bahsediyorlar. Adamlar işin uzmanı, bilgileri ve tecrübeleri var ama şu ortamda anketler çok istenileni veremiyebilir. AKP nin oyu halen %37 lerde çıkıyor. Bana hiç mantıklı gelmiyor. Ankara-İstanbul belediye başkanlıklarını muhalefetin kazanacağını tahmin etmiştim, Cumhurbaşkanının %52 ile Sn Erdoğan olacağını tahmin etmiştim. Ama ikinci turda bu oy orana ulaşacağını düşünüyordum, ilk turda ulaştı. Bence AKP nin oyu %30 civarı. %27 ile %33 arasında. Ve bu kadar başarız ekonomik politikalara göre bence büyük başarı. Akp nin veya Sn Erdoğan’ın hakkını teslim edelim. Bu kadar çok yanıltılan, aldatılan, hatalı kararlar alan bir iktidar şimdiye kadar hiç görmemiştim. Buna rağmen desteğin halen olması başarı.

Gelelim neden bu şekilde düşündüğüme. Türkiye de 56 milyon seçmen var. Millet ittifakında olan 11 Büyük şehir Belediyesinin toplam oy aranı 26,5 milyon. 10.5 milyon İstanbul, 4 milyon Ankara ve 3.2 milyon İzmir’de seçmen var. Sadece 11 büyük şehirde Millet ittifakı %54 oy alsa 14.5 milyon oy eder. Bu üç şehirde yerel seçimlerde kürt seçmenin tercihi de millet ittifakına destek olabilir ama diğer 8 büyük şehirde sanırım o kadar belirleyici olmadı. Bu 11 büyük şehir başarılı mı bence çok başarılı . Başarılı olmasa iktidar partileri tüm güçleriyle belediyelerin yollarına kaya döşemezlerdi. Tamam döşe. İktidar olarak ekonomik çözümler bulursan o kayaları vatandaş görmez ama, ekonomik çözüm üretemezsen vatandaş o kayaları görür. Bence iktidar ekonomik çözüm üretmekten çok algı yaratmak ve algıyı yönetmek peşinde. Karnım tokken algıyı severim, açsam o algıyı yerim.

11 büyük şehir belediyesi %54 oy oranına yetişebilir mi !? Bence son derece olabilir. 31 mart seçimlerinde İmamoğlu %49 ile 4.2 milyon oy aldı. Seçim iptal edildi.” Yine nasılsa kaybedeceğiz” deyip 31 marta gitmeyen “kazanacağız ” diye 23 haziran da sandığa koştu. Bence yerel seçimlerde tam bir Cumhur ittifakına karşı, henüz tabanda ittifakı tam sindirememiş millet ittifakı vardı. Geçen sürede millet ittifakı tabanı artık birbirine daha az şüphe ile bakıyor. “Nasılsa kazanırız ” özgüveni iktidar seçmenini terk etmiş görünüyor. O özgüveni geri getirecek ekonomik bir mucize çok zor. “Nasılsa kaybediyoruz ” diyen muhalefet seçmeni ise yerel seçimlerde yenilmeyecek rakibin olmadığını gördüler. Artık çok inançlılar. Psikolojik güç el değiştirmiş görünüyor. Geçen bir, bir buçuk yılda Millet ittifakının belediye başkanları başarılı çalışmalar yaptılar mı !? Hadi elinizi vicdanınıza koyun ve itiraf edin. Yaptılar. Çok zor kabul etmek biliyorum ama yukarıda Allah var unutmayın. Hele belediyelerin vatandaşa dağıttığı yardım paralarına, aş evlerine yasak gelmesi istediğiniz kadar kendi kendinize inkar edin çok üzücü ve iktidarı yıpratıcı hareketlerdi. İmamoğlu 31 martta mağdur edilmişti, artık tüm Millet ittifakı başkanlar mağdur ediliyor. Bu sözümü yabana atmayın.

2019 yerel seçimlerinde Chp 14 milyon, İyi parti 3.5 milyon, Hdp 2 milyon oy aldı. Hepsi 19 milyon oy eder. Kendi partisi olmadığı için bence sandığa gitmeyende epeyce vardı. Şimdi 11 büyük şehir belediyesinden %54 oy alsalar 14 milyon oy eder. Diğer illeri hiç saymıyoruz. Muhalefet 2019 da aldığı oyun %75 ini sadece 11 belediyeden alır. Geçersiz oylar filan var tamam. Ben de anket şirketleri sahibi veya siyaset uzmanı değilim ya kardeşim. Kaba taslak gördüklerimi yazıyorum.

Bence 2020 sonu veya en geç 2021 ilk çeyrek sonu seçim olacak. Akp %30 civarı, CHP %30 civarı, İyi parti %12 civarı oy alacak. Artık başkan Sn Erdoğan olmayacak ! 2023 de Türkiye parlementer sisteme çok daha güçlü, karizmatik değerlerle geri dönecek. Yaşasın Türkiye Cumhuriyeti, Yaşasın Özgür seçim sistemi. Birileri seçilip iktidar olacak, başarılı oldukça kalacak, başarısız olursa gidecek. Vatan hainliği yok, iç savaş yok, darbe yok. Türkiye medeni ülkelerden kopmayacak.

Sosyal Medyada Paylaşın!

Murat KARTALKAYA

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

BİLGİLENDİRME
(1) Bu sitedeki yazılar ve yazara ait yorumlar yazarın görüşlerini yansıtmakta, kişi ya da kurumların yatırım kararlarını etkilemeyi ya da yönlendirmeyi amaçlamamaktadır. Site, yatırım danışmanlığı niteliği ve amacı taşımamaktadır. Bu sitedeki yazı ve yorumları dikkate alarak yatırım kararı verenler tamamen kendi kararlarıyla risk almış sayılırlar.
BİLGİLENDİRME
(2) Bu sitedeki yazıların başlığının ve içeriğinin değiştirilerek yayınlanması halinde sorumluluk bunu yapanlara ait olacağı gibi aleyhlerine yasal yollara başvurulacaktır.
SOSYAL MEDYASosyal Medyada Beni Takip Edin!

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Sosyal Medyada Paylaşın!