Seçecek Parti Bulamayan ve Kararsız Seçmenler;

Kamuoyu anketlerine göre ülkemizde %20 civarında kararsız seçmen var. Niye kararsınız arkadaş !? Karar vermeyecek ne var !?

AKP döneminde iş bulan bir grup vardır mutlaka. Bir süre işsiz kalıp iş bulunca nasıl sahiplenildiğini işsiz kalanlar bilir. Tüm dünyada tüm iktidarların yaptığı ama AKP döneminde suyu çıkan yandaşlara maddi destek alanlar vardır. AKP belediyelerinde, AKP’li patronların şirketlerinde çalışanlar vardır, ayrıca AKP vasıtasıyla devlet kuruluşlarında işçi veya taşeron işçi olarak çalışan vardır. Bu arkadaşlar “Ben AKP’ye oy vereceğim” diyebilirler. Ya da bizim aklımızın ermediği çok daha ulvi hedefler yüzünden “AKP’ye oy vereceğim” diyebilirler . Başım gözüm üstüne. Kararsızım nedir arkadaş!? Genelde AKP ile bir şekilde maddi bağı olan, ama AKP li olmayı içlerine sindiremeyenlerin kıvırmasıdır kararsızlar. Maddi olanakları kesilmediği müddetçe sandığa gittiğinde AKP’ye oy verirler.

Bu sefer şöyle bir sıkıntı var; hem belediyelerin elden çıkması hem ekonomik dar boğaz yandaşlara giden maddiyatta ciddi kesinti yarattı. Maddiyat kesilince birden iktidar partisinin din, vatan, bayrak söylemleri işe yaramamaya başlar. 2021 ve 2022 vatandaş bazında çok daha zor geçecektir. Döviz uzaya gidecek filan demiyorum. Hatta döviz düşebilir ama ekonomiyi yeniden yandaşa destek verecek noktaya getirmek 2023 e kadar sürecektir. 2020 de iktidar partileri %5 civarı seçmen kaybettiler gibi duruyor. 2021 ve 2022 de de bu kadar kaybederler ve seçilmeleri imkansız hale gelir 2023 seçimlerinde.

Bir de AKP ile ilgisi olmayan kararsız seçmen var. Peki siz niye karasız sınız ? Ülkede iş ve eğitim bulamayan 6 milyona yakın gencimiz var. Yani üç gençten biri. Yazık değil mi bu gençlere !? Bu genç senin çocuğun, yeğenin, arkadaşının çocuğu olabilir !? Kim bunun sorumlusu sen misin!? Kararsız kal o zaman !?

Ülkede 23 milyon insan günlük 5 doların ( 37 TL) altında bir gelirler ayda 1.100 TL ile geçinmeye çalışıyor. Zengin daha zengin, fakir daha fakir oluyor her geçen yıl. Kim bunun sorumlusu sen misin!? Kararsız kal o zaman !?

2003 den beri el parası ile balayı yapıp takıları saraylarda yemişler. Bu sırada senin dış borcun 120 milyar dolardan 450 milyar dolara çıkmış. Yurt içi banka kredi hacmin 2002 yılı sonunda 70 milyar TL den 3.5 trilyon TL ye çıkmış. Merkez Bankasındaki net döviz stoğumuz eksi 45 milyar dolara düşmüş ve bir yıldan daha kısa sürede 130 milyar dolar buharlaşmış. Bu ülkeyi ve vatandaşı gırtlağa kadar borca sokan sen misin ? Kararsız kal o zaman !?

Avrupa Birliği diye yola çıkıp sonra Orta-Doğu liderliğine, oradan Şangay Beşlisine, ardından yeniden Avrupa Birliğine dönen; dönmekten vatandaşın başını döndüren sen misin? Kararsız kal o zaman !?

Corona salgını yüzünden tüm ülkeler vatandaşına karşılıksız maddi destek sağlarken, vatandaşın devlete ve bankalara olan borçlarını öteleyen; ucuz banka kredileri ile vatandaşın borcunu katlayan; maske dağıtımını beceremeyen, salgın önlemlerini eline yüzüne bulaştıran, 11 Aralık 2020 de 20 milyon aşı gelecek sözü verip şubat ayı geldiği halde 10 milyon aşıyı tedarik edemeyen sen misin ? Kararsız kal o zaman !?

CHP li seçmenler de var kararsız olan. Hani istanbul belediye seçimlerinde sandığa gitmeyen, herşeyin en iyisini bilen grup. Martta gitmeyip Haziran da gidince fark 800 bine fırlamıştı fark. Onlarda kesin şimdi kararsızdır. Onlar ya kazanamayız inancı taşırlar ya da Türkiye’nin tek dürüst ve iyi niyetli kendilerini gördüğünden kimseyi beğenmezler. Kararsız AKPlilerden farkı, sandığa gitmezler ama, giderlerse CHP ye oy verirler.

Bir de Türkiye’de hiç bir partiyi beğenmeyip oy atmayanlar var. Uzaydan gelmiş çünkü bu arkadaşlar. Türkiye’de kurulan 101, seçime giren en az 10 siyasi partiden biri bile bu üstün ırka hitap edemez. Eşi, dostu, ailesi herkes bir partiye oy atar, bunlar kendi çevrelerini mi bile beğenmez.

“Kararsızım” veya “ hiç bir partiye oy vermiyorum” demek ben köleyim, köleliğe özlem duyuyorum, bu yüzden en demokratik hakkımı kullanmıyorum demektir.

“Oy atıyorum ama boşa gidiyor, her parti kendi cebine bakıyor” deyip kenara çekilemezsin. Bir daha ki seçimde başka partiye verirsin, olmazsa bir sonraki seçimde başka bir partiye. Partiler vatandaşa hizmet için kuruluyor. Ona mahkum veya mecbur değilsin ama partiler sana mecbur. İstediğini yapan partiyi bulana kadar başka bir partiye oy atarsın ama en demokratik hakkından vazgeçemezsin, geçmemelisin.

Sosyal Medyada Paylaşın!

Murat KARTALKAYA

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

BİLGİLENDİRME
(1) Bu sitedeki yazılar ve yazara ait yorumlar yazarın görüşlerini yansıtmakta, kişi ya da kurumların yatırım kararlarını etkilemeyi ya da yönlendirmeyi amaçlamamaktadır. Site, yatırım danışmanlığı niteliği ve amacı taşımamaktadır. Bu sitedeki yazı ve yorumları dikkate alarak yatırım kararı verenler tamamen kendi kararlarıyla risk almış sayılırlar.
BİLGİLENDİRME
(2) Bu sitedeki yazıların başlığının ve içeriğinin değiştirilerek yayınlanması halinde sorumluluk bunu yapanlara ait olacağı gibi aleyhlerine yasal yollara başvurulacaktır.
SOSYAL MEDYASosyal Medyada Beni Takip Edin!

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Sosyal Medyada Paylaşın!