Sanırım Size Tesekkür Borcluyuz Aziz Kocaoglu…

2 Ocak 2018by BoldThemes0

Sanırım 2009 dan beri İzmir Büyükşehir Başkanlığını yapıyor..Bu süre zarfında herkes misyonsuzlukla,vizyonsuzlukla suçlayıp durdu ..Peki gerçekten öyle mi ? Aziz Kocaoğlu nu ben  Şenol Güneş e  benzetiyorum..Hatırlarsanız  Şenol Güneş Türkiye yi Dünya üçüncüsü yaptığında Senol Hocaya neler söylendi..Saçına ,başına ,kıyafetine  herşeyine laf söylediler..Geldiğimiz nokta Şenol Güneş Türkiye nin açık ara bir numara teknik direktörü ama , hakettiği değer gösteriliyor mu !? Ne yazık ki hayır.

Aziz Kocaoğlu, rahmetli Priştina gibi   DSP nin en güçlü iktidarının tek büyükşehir belediye başkanı değildi..Aksine sürekli iktidar partisinin doğal olarak izmir  seçimlerini kazanmak istemesinin engelleri ile karşılaştı .Yine de kimse ile kavga etmedi,şikayet etmedi. Sessiz sedasız  çalıştı..Şov yapmadı..Aşağıda yazacaklarımı iktidar partisi belediyeleri yapsaydı,hergün davul  çalarlardı.Üstüne üstelik sürekli soruşturma geçirdiler.Adamı hapse attılar..Yılmadı..Bir dirhem çamur değil toz bulsalardı  halen hapishanedeydi..Tertemiz çıktı.İzmir gibi büyük ve gözde şehrin soruşturmasından temiz çıkmak için hakikaten sütten bile  temiz olman gerekiyor..Aşağıdaki bilgileri Sayıştay ın 2016 raporlarından aldım..İzmir Büyükşehir için hazırlanan rapor tam 110 sayfa,  burnuna kadar borca batmış Ankara raporu 52 sayfa ,Adana raporu 56 sayfa…İzmir i nasıl didikledikleri  Sayıştay raporlarından da belli..

Gelelim rakamlarla incelemeye..İşte 2016 sayıştay raporlarına göre  5 büyükşehir kıyaslaması ;

( Milyon TL ) İzmir İstanbul Ankara Bursa Adana
3-Kısa Vadeli Borçlar               532              3.774            2.382               808               955
300-Banka                  92                    53               566               193
31-Dıs Borç               113                 954               217
4-Uzun Vadeli Borçlar            1.590              9.313            1.685            2.292            1.575
400-Banka               207                    53               560               880
41-Uzun Vadeli Dış Borçlar            1.251              5.544               488                  78
Toplam Borç            2.122           13.087            4.067            3.100            2.530
Faiz gideri                  66                    94               174               105                  70
Nufus            4.223           14.804            5.346            2.901            2.201
Nufus Yoğunluğu ( KM2/insan)               352              2.736               210               267               156
65 yaş üstü/nufusa oranı 10% 6,50% 8% 8,50% 7,20%
Borc/Nufus oranı 0,50 TL 0,90 TL 0,76 TL 1,07 TL 1,15 TL

 

*Görüyorsunuz değil mi  ne kadar belirgin !İzmir ve İstanbul bilançoları  çok net..Ancak Ankara ve Adana  bilançolarında detay atlaması var.Dış borçlar ve bankalar gözükmüyor tam anlamıyla..Dış borç neden önemli kur riski var..Banka neden önemli faiz yükü var.

*İzmir in her vatandaşını 50 krş borçlandırırken,istanbul 90 krş,Adana 1,15 tl borçlandırmış.Sağol başkan.

*İzmir 66 milyon TL yıllık faiz ödemiş ,Ankara 174 milyon faiz ödemiş..

*Kısa vadeli borcun tüm borca oranı ,Uzun vadeli borcun tüm borca oranına göre nasıl düşük görüyor musunuz ? Banka kredi tahsisçileri ve raiting kuruluşları bu oranları çok ciddiye alırlar .. İzmir in raiting notunun  AA+  olmasının nedenlerinden biri de bu dostlarım.

*İzmir de trafik yoğun ,nefes alamıyoruz diyorlar..İzmir son iki yılda deli kalabalıklaştı..İki  yıl önce “Geveze ” nin  sabah radyo programlarını dinleyenler bilirler..İstanbul , Ankara , Bursa dan bağlananlar trafik çilesi yüzünden ağlarken İzmir den bağlananlar “trafik de neymiş “diye kahkahalarla gülüyorlardı..İki yıldır İzmir in trafiği tamamen kilit olmasın diye pekçok çalışma var..Ama herkes ağlıyor.Her yerde trafik rahatlasın,şehir güzelleşsin diye çalışmalar sürerken bile Dünya Trafik yoğunluğu sıralamasından istanbul 257 puan ile 12. sırada , İzmir 150 puan ile 100 sırada , Bursa 134 puan ile 128 sırada..İstanbul da yollar ,toplu ulaşım uzaydı hani.Bursa nın KM 2 ye düşen insan sayısı 267 kişi , Ankara da 210 kişi , İzmir de 352 kişi..Ankara ya ,Bursa ya ,Adana ya giderseniz daha rahat edersiniz.Gelmeyin Köy dediğiniz İzmir e..

*İzmir emekli cenneti diyenler de lütfen rakamlara baksın..65 yaş üstü vatandaşın ,toplam nüfüsa oranı İzmir de %10 ,Ankara %8  , Bursa %8,50 ,Muğla ve Aydın da % 12 ,Yalova %11 , Balıkesir de %14..Yani İzmir e emekliliğinde rahat deniz kıyısı isteyenler gelmiyor sadece.

*Kentsel dönüşümde başlıyor.Doğal yaşam parkı,bisiklet yolları,Kadifekale,Agora, tüm din mezarlıklarının düzeni yapıldı ve güzel oldu. Güzelyalı çevre düzenlemesi bittiğinde harika olacak..Bakın eskiden İzmir in simgesi neydi Allah aşkına..?! Konak taki Saat Kulesi ve Çeşme..Şimdi Kadifekale , Agora . Selçuk , Alaçatı , Foça  katıldı..Bittiğinde tranvay hattı da ,Güzelyalı sahil projesi de simge olacak..Kaç kişi biliyor  Kemeraltı projesini..İstanbul un Galatası gibi olacak..Bir yanda ne yazı ki gökdelenler ile göklerimiz delinecek o ayrı..Aziz başkan olmasaydı İzmir fuar alanı çoktan konut sitelerine dönmüştü. Alsancak taki rant hacıyı dinden çıkarır..

*Toplu taşımda ve otoyolda İzmir geri kaldı diyorlar ..Aliağa dan  şimdilik  Torbalı ya ( yakında Selçuk a ) ; Üçkuyular dan Bornova ta gidiyorsun..İzmir in bir ucundan diğer ucuna bir saatte gidersin herhalde.Otoban da Türkiye ortalaması 121 km iken , Bursa da 131 km , Ankara da 198 km var..İzmir de 247 km..İşte bu yüzden bankalar,sigorta şirketleri,telekom şirketleri v.s operasyon birimlerini İzmir e taşıyorlar hızla.

*Ağaçlandırma gayet başarılı..Elimde kesin oran yok ama gözlemlerim var.İzmir – Çeşme otoban güzergahı önümüzdeki 5 yıl içinde ağaçlı yol alacak..Tabi bunda Ege Orman Vakfı gibi kurumların emeği de çok..Ildır – Karaburun arasına göz alabildiğine zeytin ve çam ağacı dikmişler….Allah razı olsun emeği geçenden..

*Eşrefpaşa belediye hastanesine gittiniz mi hiç..Allah korusun işiniz olmasın..Ama sanki özel hastane..

*Tarımla çok ilgili Aziz başkan..Türkiye 20 yıl önce tarım ve hayvancılıkta  kendi kendine yeter nadir ülkelerden biriyken ;  çok şükür artık tüm tarım ürünlerimizi ve hayvanlarımız ithal eder duruma geldik..Ama İzmir Büyükşehir belediye  hayvancılık ve tarım projeleri ile köylüyü destekliyor..Küçükbaş hayvan, arıcılık desteği veriyor..Ödemiş fidanda, Bayındır  çiçek fidesinde  evine ekmek götürdü..Zeytin sineği tuzakları ile zeytin rekoltesi artırıldı..Helal olsun Başkan!

*İzmir yabancı araştırma şirketlerinin raporlarında gün geçtikçe daha fazla sayıda yer almaktadır.Hep anlatırım çalıştığım yabancı  banka,Amerikalı bir şirkete İzmir raporu hazırlatmıştı 2012 yılında..”İzmir bu parti ve bu başkanla bir adım gidemez ” türküleri çalınıyordu.”Birkez iktidara oy ver. İzmir uyuma,sonra yine eskisine verirsin” diye davullar çalınıyordu..Herkes buna inanmaya başlamıştı.Halbuki bu rapor, İzmir in bu başkan ve parti ile  büyüyeceğinin , Buca çevresinin, Çiğli civarının ve özellikle  Bayraklı,Çamdibi,Mersinli civarının uzaya gideceğinin tespitini yapmıştı.Ben  o zamanlar 20 yıldır Buca da oturuyordum..Raporda Buca yı okuyunca  dalga geçip tüm organlarımla gülmüştüm..Buca da sonraki beş yılda raporda yazanlar aynen gerçekleşti.

*Bir de   İzmir e sonradan gelip yedi göbek İzmirli olanların geyiği var.; “İzmirliler İzmir büyüsün istemiyor,onlar köylerinden memnunlar “..Yok canım..Kim ister kim istemez  farketmez..İzmir dev bir potansiyel ve  bunun önünde kimse duramaz..

*İzmir asla İstanbul olmayacak..Olamaz ,zaten olmamalı..İstanbul , Payitaht ın başkenti..Lokasyonun ve tarihinin  muhteşemliği yanında bu yüzden de iktidar  tarafından destekleniyor..İstanbul 349 milyar usd lik bir ekonomik büyüklük ile Türkiye nin %40 na sahip.Dünyadaki 130 ülkeden daha büyük..Tüm akıllı büyük şirketler  İstanbul daki  şirket merkezlerine birşey olursa ( doğal afet,terör v.s) diye diğer şehirlerde yedek üs kuruyorlar..Türkiye Cumhuriyetinin yedek üssü var mı mesela .Gerçekten çok merak ediyorum.Ben hükümetin yerinde olsam Finans Merkezini İstanbul a değil ,İzmir e veya İzmir gibi bir şehre kurardım..Almanlar ,finans merkezlerini neden Berlin e  değilde Frankfurt a kurmuşlardır sizce ?

*İzmir sanıyorum %6,5 bir katkı sağlıyor Türkiye ye ..Türkiye şehirlerinde 3. sırada.Bu katkı kısa zamanda %10 lar seviyesine çıkacaktır.Üstelik hiçbir devlet desteği ve teşviği olmadan.İktidar son derece doğal olarak İzmir de seçim kazanmak istiyor..Ancak geri kalmış bir şehri kazanabilir..O yüzden ilerlesin istemiyor.Bundan daha doğal birşey de olamaz.Manisa ya bakın..Kalkınmada öncelikli ve teşviğe boğuluyor..Sn Arınç ın etkisiydi sanırım..Bundan sonra Manisa nın da işi zor bence.

*İzmir, 2015 yılından beri  uzay-havacılık, kimya-plastik ve enerji sektörlerinde Doğu Avrupa ve Orta Asya’nın en rekabetçi ilk 5 şehri arasında yer alıyor.Enerji derken rüzgar ve güneş enerjisi ile geleceğin dünyasına göz kırpıyor..İzmir asla, İstanbul,Kocaeli,Gaziantep olmamalı..İzmir ,butik  ekonominin, 4, sanayi devriminin üstü olmalı..O yönde de gidiyor..Bilerek mi bilmeyerek mi !?

*Socar , Pratt & Whitney , Deceuninck , Abengoa/Befesa (Endüstriyel atık arıtma ve geri dönüşüm faaliyeti) gibi firmaların büyük ölçekli yatırımlara ev sahipliği yapıyor İzmir , biliyor musunuz ?

*Son yıllarda kaliteli üniversiteleri hızla artıyor..Bakın ben Marmara üniversitesi kamu yönetimi bölümünde iki yıl okudum.Hocalarımızın  akademik kariyeri doçent ten başlıyordu..Doçent yardımcıları , Proföserlerin asistanı olarak derslere eşlik ediyorlardı.Dokuz eylül üniversitesine yatay geçiş yaptım..En yüksek akademik kariyerli hocamız doçent yardımcısıydı..Her yere üniversite açmak üniversite mezunu sayısını artırmıyor.Diploma sayısını artırıyor..O yüzden İzmir deki gelişme sevindirici..

*” Gidin Manisa ya, Denizli ye , Bursa ya belediyecilik görün” diyenlerin  karşısına sadece rakamlarla çıkın..Belediyeciliği köprü ve alt geçit yapmak,bahçe düzenlemek ,yol ışıkladırmak sananlara niye imkan veriyorsun diye kızıyordum Aziz başkana..Artık onu da yapıyor..Işıklandırıyor,park ve bahçe yapıyor..Konak ta ,YKM mağazasının önünden üst geçit ile karşıya geçtim..Tam tepede denize doğru baktım..Harika bir bahçe ve dizayn var..Kendi kendime başkan bu işi öğrenmiş dedim..Buca dan gelen uçan yol üzerindeki geçitte ışıklandırma ve peyzaj olarak on numara..Ha ! Bu arada  Yeşildere yolundaki su kanallarını değiştiriyorsun..Buca dan  tepelerinden gelen su aşağıları basmasın diye tüm yolların neredeyse yarısını kanallarla döşüyorsun..Eh ikincil işin olarak yap tabi :::)))Ama sakın park,bahçe ve ışıklandırmayı ihmal etme  aman diyeyim..

**Demokratik,seviyeli,kaliteli,güzel  İzmir  i beni  borçlandırmadan,paramı har vurup harman savurmadan büyüttüğün,geliştirdiğin,geleceğe hazırladığın için teşekkür ederim Aziz Başkan.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın!

BoldThemes

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

BİLGİLENDİRME
(1) Bu sitedeki yazılar ve yazara ait yorumlar yazarın görüşlerini yansıtmakta, kişi ya da kurumların yatırım kararlarını etkilemeyi ya da yönlendirmeyi amaçlamamaktadır. Site, yatırım danışmanlığı niteliği ve amacı taşımamaktadır. Bu sitedeki yazı ve yorumları dikkate alarak yatırım kararı verenler tamamen kendi kararlarıyla risk almış sayılırlar.
BİLGİLENDİRME
(2) Bu sitedeki yazıların başlığının ve içeriğinin değiştirilerek yayınlanması halinde sorumluluk bunu yapanlara ait olacağı gibi aleyhlerine yasal yollara başvurulacaktır.
SOSYAL MEDYASosyal Medyada Beni Takip Edin!

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Sosyal Medyada Paylaşın!