Rahip Brunson, Korona’dan Daha Büyük Yara Açtı Türkiye’ye !

Eylül\217 de Rahip Brunson tutuklandı. TL satış yemeye başladı. Her “Ey Amerika” dediğimizde TL değer kaybetti. En sonunda Temmuz 2018 de ABD açıkça tehdit edince iyice dellendi ve bir ay içinde 7.24 leri gördü. Rahibi saldık, ortalık duruldu.
Bugün dünya yanıyor, tüm ekonomi uzmanları ve kredi derecelendirme kuruluşları Türkiye yi daha zor günlerin beklediğini söylüyor. İki yıl önceye göre bilmem kaç kat daha kötü görüntüde olan Türkiye ‘de borsa neredeyse tavan yapacak, USDTRY halen 6.90 larda. Koca Korona, Rahip kadar etki etmedi Türkiye’ ye. Saçma mi!? Saçma olmayabilir.


Türkiye’de TL Ürün satıp dolarını alacak yabancı çok az kaldı 2018 e göre. Bence en önemli sebep bu.
Dünya son aylarda 5 trilyon dolar civarında para boşalttı dünya piyasasına. Almanya 10 yıllık tahvilleri eksi faizde, ABD ise %0.5 civarında. Türkiye de ise %15 lerde. Virüs bitiyor dendiği anda dünyaya saçılan paranın kırıntısı, 20~30 milyar doları Türkiye’ye gelse ne olur biliyor musunuz? Vatandaş evine ekmek götüremezken, borsamız tavan yapar, Faizler %10 lara iner, USDTRY ise 6.00 liranın altına iniverir. Swaplar bu işi iyice kolaylaştırabilir. Bu kadar basit.


Geçen haftaya kadar gelip giden yabancı yoktu. Türkler üzerine alıp sonra virman yaparlar mı, prosedür buna izin verir mi bilemiyorum. Bildiğim yabancı gelip dolarını TL ile değiştirmezse işimiz zor. Gelebilir mi? 5 trilyon doların 30 milyar doları kumar oynayabilir. Gelirse 30 milyar dolar Türkiye’yi çoşturur. Sadece buna eminim.

Sosyal Medyada Paylaşın!

Murat KARTALKAYA

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

BİLGİLENDİRME
(1) Bu sitedeki yazılar ve yazara ait yorumlar yazarın görüşlerini yansıtmakta, kişi ya da kurumların yatırım kararlarını etkilemeyi ya da yönlendirmeyi amaçlamamaktadır. Site, yatırım danışmanlığı niteliği ve amacı taşımamaktadır. Bu sitedeki yazı ve yorumları dikkate alarak yatırım kararı verenler tamamen kendi kararlarıyla risk almış sayılırlar.
BİLGİLENDİRME
(2) Bu sitedeki yazıların başlığının ve içeriğinin değiştirilerek yayınlanması halinde sorumluluk bunu yapanlara ait olacağı gibi aleyhlerine yasal yollara başvurulacaktır.
SOSYAL MEDYASosyal Medyada Beni Takip Edin!

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Sosyal Medyada Paylaşın!