Rabıa ve İşaretler !

Cahiliye dönemi Arapları kız çocuklarına isim vermezmiş. İsim yerine numara verirlermiş. İlk doğan kıza “birinci ” anlamında Vahide, ikinciye Saniye, üçüncüye Selase veya Bite, dördüncüye ise Rabıa diyorlarmış. Yani öyle ağlanarak kendinden geçilecek bir anlamı yok.

Türkiye’ye AKP ile girip gündeme oturdu ama, aslında ortaya çıkışının AKP ile hiç bir ilgisi de yok. Buradaki anlamı dördüncü kız da doğdu diye yas tuttuklarından ağlama değil tabi ki.

28 Haziran 2013 tarihinde Mısır halkı askeri darbeye karşı ayaklandı ve Mursi’yi desteklemek için Rabiatü’l Adeviyye Meydanında büyük gruplar halinde buluşup eylem yaptılar. Her gün çoğalan kalabalık halka 3 Temmuz günü askeri darbeciler tarafından ateş açıldı. 18 kişi öldü 200 kişi yaralandı.

Peki Rabiatü’l Adeviyye kimdi !? Mısırlı bir ailenin dördüncü kızıydı. Başına gelmedik zulüm kalmamış genç bir kadın. Köle olarak alınıp satılan bir zavallı. Sürekli kişilik sergilemiş köleliğe karşı çıkmış, defalarca efendisinden kaçmış bir kadın. Sufi felsefesinin öncülerinden ve bir şair. Türkiye’de çeşitli filmlerde Hz .Rabıa diye anılan karakter.

28 Haziran’ da başlayıp 3 Temmuz günü zirve yapan darbe karşıtları dört parmaklarını kaldırarak aslında “dördüncünün meydanında zafer ” (Rabiatü’ Adeviyye) anlamına gelen bu ifadeyi buldular herhalde. Kim neden yaptı tam bilinmiyor ama ” V ” işareti gibi gavur işaretinden ise bu işaret daha anlamlı gelmiş olabilir. Çünkü kimin ne zaman ilk bu işareti yaptığı bilinmiyor.

O günden sonra Müslüman ülkelerde yayıldı. Ama esas karşılığını Türkiye’de buldu. Ak Partinin sembolü oldu. Mısır’dan tam üç yıl sonra yine bir Temmuz günü Kukla Askerler Türkiye’de bir darbe yapmaya kalktılar. Çok şükür başarılı olamadılar. Aynı Mısır’da olduğu gibi halk sokağa çıkıp darbeye direndi. Mısır’da bir gecede 18 kişi şehit olmuştu, Türkiye’de ise 248 kişi şehit oldu. Türkiye dahil tüm dünya RABIA işaretini görünce 248 şehidi ve 15 Temmuzu değil , 18 Şehitli 3 Temmuzu hatırlıyor doğal olarak . Çünkü 3 Temmuzun bir sembolü var.

Sembol çok önemli bir etken. Kişiler, partiler, ülkeler, takımlar, gruplar içinde çok önemli bir etken. 2. Dünya savaşı denilince aklınıza ilk ne geliyor !? Benim koca purosu ile iki parmağını havaya kaldırıp ” V ” işareti yapan Winston Churchill geliyor. Savaşın başından itibaren Nazi Almanya’sının sert “Heil Hitler” deyip kolu insanın suratına çarptıran zafer sembolünü , Churchill’in Viktory ( zafer ) ” V ” sembolü ile dengelendi. Rakibin sana güç göstergesi yapan bir işaret yaptığında karşılığında bir işaret yapamazsan sanırım psikolojik olarak eziliyorsun. Dikkat edin işaret dili ile ana avrat ne küfürler edebiliyor insanoğlu.

Rahmetli Erbakan’ın baş parmağını yukarı kaldırıp taraftarlarına yemin ettirmesi de yine böyle bir grubu bir arada tutma sembolü yaratma çabasıydı. Rahmetli Özal’ın iki elini başının üstünde birleştirmesi de aynı istekten kaynaklanıyordu. SN Erdoğan’ın rabıa işareti de aynı isteğin belirtisi. Taraftarımızı bir arada tutacak, birbirlerine ve diğerlerine ne tarafta olduklarını gösterecek bir sembol. Mısır’daki olaylar denk geldi Ak parti bu işareti alıp sembol yaptı kendine. Oysa kendi dinamikleri ile hiçbir örtüşmesi yoktu. 15 Temmuz günü veya Sn Erdoğan hapse düştüğü zaman veya Ak parti ilk kurulduğu zaman böyle bir işaretleri olsaydı kalıcı olabilirdi. Korkarım ki bu sembolde Erbakan veya Özal sembol işaretleri gibi sessiz sedasız çıkıp gidecektir hayatımızdan.

Bir işaretin sembol olması için kişi,parti,takım,grupla bir geçmiş, bir bütünlük taşıması gerekir. “V” hareketi sonrasında zafer gelmeseydi. Kimse Churchill’ in parmaklarını hatırlamazdı. Ülkücü hareketin sembol işareti olan kurt başı işareti, Türklerin totem hayvanı “kurt ” olmasaydı unutulur giderdi. Beşiktaş’ın sembol işareti olan “kartal pençesi” hareketi kulübün ünvanı kartal olmasaydı tutmazdı.

Kabul etmek gerekir ki sembol işaretler kendi taraftarına birliktelik karşı tarafa ise üzüntü yaratıyor. Soyadım Kartalkaya olduğundan aile sembolü olarak “kartal pençesi ” hareketi yapmayı seviyorum ama hemen ” Beşiktaşlı mısın ” söylemleriyle karşılaşıyorum. Kurt başı işaretini çok seviyorum. Kendime özgü Türk milliyetçisiyim. Çocukluğum amcam ile babamın ” Sana gurban olurum Türkiye” nidaları ile geçti. Türklerin simgesi olduğu için kurt başı işaretini seviyorum ama bu seferde hemen ülkücü camia ile özdeşleştiriliyorum.

Sembol işaretleri önemli. İnsan kendinin, ailesinin, partisinin, takımının şöyle gururla göstereceği bir sembol işareti olsun istiyor doğrusu. Bir Fenerbahçeli olarak , Beşiktaşlılar ” kartal pençesi yaptığında” yapabileceğim tek işaret olarak işaret parmağımla orta parmağım arasından baş parmağımı çıkarmak çok eğlenceli oluyor belki ama güçlü olmuyor, özel olmuyor, kaliteli olmuyor.

Sosyal Medyada Paylaşın!

Murat KARTALKAYA

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

BİLGİLENDİRME
(1) Bu sitedeki yazılar ve yazara ait yorumlar yazarın görüşlerini yansıtmakta, kişi ya da kurumların yatırım kararlarını etkilemeyi ya da yönlendirmeyi amaçlamamaktadır. Site, yatırım danışmanlığı niteliği ve amacı taşımamaktadır. Bu sitedeki yazı ve yorumları dikkate alarak yatırım kararı verenler tamamen kendi kararlarıyla risk almış sayılırlar.
BİLGİLENDİRME
(2) Bu sitedeki yazıların başlığının ve içeriğinin değiştirilerek yayınlanması halinde sorumluluk bunu yapanlara ait olacağı gibi aleyhlerine yasal yollara başvurulacaktır.
SOSYAL MEDYASosyal Medyada Beni Takip Edin!

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Sosyal Medyada Paylaşın!