Piyasa 5 Ekim 2020

Gündem ; Bu haftanın gündemi YEP di. Program dediğin en az 2 ile 5 yıllık olur benim bildiğim. Sağolsun son yıllarda altı ayda bir yeni bir program açıklıyoruz. “Deneme,yanılma programı” yapmalılar adını. Bazı uzmanlarda “ben objektifim” havasında son YEP i olumlu karşıladılar. Ekonomiyi berbat etmişler, sonra panikle polisiye tedbirler almışlar finansalları iyice berbat etmişlerdi. Polisiye tedbirleri kaldırarak berbat ekonomiyi düzeltmezler bence. Döviz berbat ekonomik yönetimin fiyatlamasını dolarda 7.80 – 7.90 civarında yapmış görünüyor. Yapısal reformlar gelmeden yerlilerin döviz satıp aşağıdan almasından başka bir işe yaramaz bu hareketler. Bu ay da 300 baz puan artırırlar biraz daha gevşetirler. %1 yüzünden elindeki dövizi bozmayan yerli yatırımcılar. Artık satıp alttan alabilecek. Dalgalanma artacak.

Yabancı İşlemler ; 25 Eylül haftası yabancılar hissede 102 miyon usd satış yapmışlar. BİST in 1090 dan 1135 çıktığı haftada fırsatı değerlendirmişler yine. Bu haftanın verilerini gelecek hafta göreceğiz. Bence YEP gazını kullanıp yine sıkı çıktılar. Umarım yanılırım.

CDS ; Bu haftayı 514 puandan kapadı. 500 lü puanlara alıştık. Sorunu anlamak için değişiklik yapalım. Bizim puanımız 514, borcumuzu ödeyememe yani temerrüt oranımız % 13.38. Batık Arjantin’in puanı 1030, temerrüt oranı %88. Yunanistan’ın puanı 140, temerrüt oranı %2.38. Yunanistan’ a göre temerrüt riskimiz altı kat daha fazla. Daha anlaşılır olmuştur umarım.

Dolar Endeksi ; 94 puan bu haftada önemini koruyor. Haftaya 94 puanın üstüne çıkarak başlamazsa hele 93.60 altında kapanış yaparsa hızla 92 puan seviyelerine inebilir. Ben 93,60 ın üstünde kalarak 96.70 civarını denemesi olağını daha yüksek görüyorum kısa vadede. Bu son hamle olup sonraki beş ay gevşeyecebileceğini tahmin ediyorum.

Usd/Try ; Aylardır söylediğim 7.90 hedefi tutmuş gözüküyor. 7.87 gördü. 7.71 ve 7.60 desteklerine kar reazlisyonları gelebilir. Çünkü halen yabancı gelmiyor, gelecek gibi de durmuyor. Elinde döviz tutan yerliler bir süre sonra “Allah bereket versin, çok güzel para kazandık artık yeter” deyip dövizini bozabilir. Bunun için TL faizlerin % 15-18 arasına gelmesi yetebilir. Eskiden teknik olarak döviz sat seviyelerine “%1 alım komisyonu” yüzünden sıcak bakmayanlar; şimdi satıp alttan almayı deneyebilirler ama bu yukarı trendi bozmaz. Yeni hedef 8.13 gibi duruyor. Bunu bir haftada hızlı mı yoksa bir ay içinde usul usul mu yaparız göreceğiz.

Peki trendin bittiğini ne zaman anlarız. Gün içindeki en yüksek ile gün sonu kapanış arasındaki eksi fark %9 civarı ise bu iş kesin bitmiştir. Biraz gevşeyip sonra size ikinci satış şansı verebilir ama bence bu iş bitmiştir. Günün yükseği ile kapanışı arasındaki eksi fark %2 civarında kalırsa bu kısa-orta vadeli bir düzeltme demektir. Bir ay kadar gevşer sonraki bir ayda bir önceki tepesini geçer. Aradaki eksi fark % 4 civarındaysa düzeltme üç ayı, dipten gelip bir önceki tepeyi geçmesi de ikinci üç ayı bulabilir. Umarım anlatabilmişimdir. Anlayanlar, anlamayanlara anlatsın vallahi 🙂

Eur/Usd ; Kısa vadeli aşağı düzeltme bittiyse 1.1734 üstünde kalacaktır. 1.1765 üstü 1.1912 yi yine gündeme sokar. 1.1734 altı 1.1620 leri gündeme geri getirir.

Altın/ons ; Geçen hafta1906 ın üstünde iki gün kalamadığı müddetçe 1820 – 1800 usd arasını hedeflemiş gibi duruyor. 1856 usd nin altına gelmemesi gerek. DEMİŞTİK. Kapanışları hep 1860 üstünde yaptı. Ama kapanışları bir türlü 1906 üstünde yapamadı. Bu hafta 1906-1920 usd arasında kalmalı yukarı dönecekse artık.

ABD 10 y Tahvil ; Geçen % 0.75 üst band ve % 0.63 alt band. Ama % 0.69 civarında sıkışma devam gibi görünüyor. DEMİŞTİK. Bu haftada devam.

TR 10 Y Tahvil ; %13.25 üstünde başlar ise satış devam eder. Bence alış % 16 – %18 arasından gelmeye başlar. Yerli yatırımcı dövizden TL ye geçmeye ikna olabilir bu faize

BİST ; “BIST de 1.30 usd altı kapanış olmadığı müddetçe orta ve uzun vadeli alış yeri buralar. Kısa vadede 1.40 usd altından al, 1.50 usd den sat gibi çalışıyor sanki. Bu hafta 1111 puana kadar realizasyon gelebilir. FENERBAHÇE; 29-30 tl al artık gibi duruyor. BİST sert düşerse 22 tl ye iner.

Genel ; Ben hobi olarak teknik analizden finansal araçların yönünü belirlemeye çalışıyorum. Çoğu ekonomi uzmanına göre falcılık. Çeşitli şekillere bakıp yorum yapıyorum. Kahve fincanında güvercin görmenin tez haber almak olduğu gibi; teknik analizde çanak yaptı, kulbu kırarsa yukarı gider demek aynı şey.!

Sosyal Medyada Paylaşın!

Murat KARTALKAYA

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

BİLGİLENDİRME
(1) Bu sitedeki yazılar ve yazara ait yorumlar yazarın görüşlerini yansıtmakta, kişi ya da kurumların yatırım kararlarını etkilemeyi ya da yönlendirmeyi amaçlamamaktadır. Site, yatırım danışmanlığı niteliği ve amacı taşımamaktadır. Bu sitedeki yazı ve yorumları dikkate alarak yatırım kararı verenler tamamen kendi kararlarıyla risk almış sayılırlar.
BİLGİLENDİRME
(2) Bu sitedeki yazıların başlığının ve içeriğinin değiştirilerek yayınlanması halinde sorumluluk bunu yapanlara ait olacağı gibi aleyhlerine yasal yollara başvurulacaktır.
SOSYAL MEDYASosyal Medyada Beni Takip Edin!

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Sosyal Medyada Paylaşın!