PİYASA,  31 OCAK  2022

Geçen hafta ;
Sanayide elektrik ve doğalgaz kesintileri aylık ciroyu %20 civarında düşürdü.  Bu hafta bitecek sanıyorduk, Cuma günü doğalgaz kesintilerinin %20 ile devam edeceğini öğrendik.

Ocak ayı ile birlikte yollar, mekanlar boşaldı. İnsanlar zorunlu tüketim dışında sokağa çıkmıyor. Üstelik doğalgaz, elektrik zamları faturalara tam yansımadı. Ekmek dört liraya çıkıyor. İnsanlar tüketimden çekildikçe üretim durma tehlikesi taşıyor. Hem ekonomik durgunluk, hem enflasyon canımızı fena yakar.

Geçen hafta hem Türkiye hem dünya için en önemli gündem “FED faiz kararı” idi. Beklenildiği gibi Mart ayına büyük buluşma için randevu verdi FED. Faiz artışı ve parasal daralma Türkiye gibi GOÜ için hoş değil.

Bu hafta ;   TÜİK enflasyon verilerini açıklayacak. Tüfe’nin %10 ile %15 arası çıkması bekleniyor.

DOLAR/TÜRK LİRASI ; 
  Yine sakin bir hafta geçirdi. Bu haftayı da sakin geçirirse  dirençler 13.68, destekler 13.50 ve 13.45. Doğrusu bir müddet daha yatayda kalması hatta zaman zaman aşağı hareket yapması şaşırtıcı olmaz. Ana dirençler 13.90 ve özellikle 14.20 seviyesini geçmek için bir sebep görünmüyor. Şok gevşemelerde ise 12,15 seviyesinin altında kalabilmesini  gerçekçi bulmuyorum.

AVRO/DOLAR            ;  Sürekli Avro lehine yükselişin sadece tepki olduğunu, güçlü doların bir süre daha hüküm süreceğini söyledim hep biliyorsunuz. Bu hafta 1.1110 destek, 1.1353 direnç. 1.14 ve üstüne yapılan hareketler kısa vade için yine dolara dönme olarak kullanılsa daha sağlıklı sanki. 1.11 ve altında ise orta ve uzun vadeli Avro da kalınmalı. Güçlü dolar yolunun yarısını geçtik sanki.

ALTIN/ONS                   ;   Rusya – Ukrayna ve ABD – Çin gerginliği altını zıplatmıştı. Aynı gerginlik devam etmesine rağmen FED faiz ve parasal daralma kararı sanki süpriz bir kararmış gibi sert düşüş yaşattı. Aylardır inanılmaz bir oyun var altında. Topluyorlar mı satıyorlar mı anlayamıyorum. Satıyorlarsa 1675 doların altına gelecek ve uzun süre üstüne çıkmayacaktır. Alıyorlarsa 1890 doların üstüne çıkıp bir daha inmeyecektir. Sadece şunu söyleyebilirim. Piyasa tecrübelerim ABD faizlerinin artığı dönemlerde altın fiyatının düştüğü konusunda beni şiddetle uyarıyor. 1740 doların altında haftalık kapanış “AMAN DİKKAT” demek.

BORSA                           ;  Geçen hafta ; “Direnç 2150, destek ise 1840 puanda” tahmininde bulunmuştum. Bu aralıkta kaldı. Bu hafta 1825 puan destek, 2085 puan direnç. Yabancı olmadan yükselişlerin kalıcı olmayacağını bir kez daha hatırlatayım kısa vadeli düşünenler için. Dolar bazında 1.45 dolar.

BİTCOİN                             ; 32000 dolar hedefi devam ediyor. Şimdilik 33000 dolardan döndü. 42150 dolar üstünde kalmayı beceremediği müddetçe 29000 dolar hedefe girdi. Gevşemenin bir kaç hafta daha devam etmesini ve gideceği tarafı bundan sonra belirlemesi daha yüksek olasılık.

Sosyal Medyada Paylaşın!

Murat KARTALKAYA

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

BİLGİLENDİRME
(1) Bu sitedeki yazılar ve yazara ait yorumlar yazarın görüşlerini yansıtmakta, kişi ya da kurumların yatırım kararlarını etkilemeyi ya da yönlendirmeyi amaçlamamaktadır. Site, yatırım danışmanlığı niteliği ve amacı taşımamaktadır. Bu sitedeki yazı ve yorumları dikkate alarak yatırım kararı verenler tamamen kendi kararlarıyla risk almış sayılırlar.
BİLGİLENDİRME
(2) Bu sitedeki yazıların başlığının ve içeriğinin değiştirilerek yayınlanması halinde sorumluluk bunu yapanlara ait olacağı gibi aleyhlerine yasal yollara başvurulacaktır.
SOSYAL MEDYASosyal Medyada Beni Takip Edin!

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Sosyal Medyada Paylaşın!