PİYASA, 31 MAYIS 2021

30 Mayıs 2021by Murat KARTALKAYA0

Yabancı İşlemler  ;  21 Mayıs  MB verilerine göre yabancılar , hissede 51 milyon dolarlık, DİBS lerde 175   milyon dolarlık alış yapmışlar. Net alışları 226  milyon dolar. Mayıs ayının her haftasını ufak ufak hep artıda kapadılar.  Şimdiye kadar  mayıs ayı toplamı 500 milyon doların biraz üstü.

Döviz mevduatı  ;  21  Mayıs  haftası  MB verilerine göre göre döviz mevduatında pek bir hareket yok. Toplam da 214 milyon bir artış var.

CDS(5 yıl)            ;  Türkiye cds leri hafta 3 puan artışla 401 puandan haftayı  kapadı . Brezilya CDS leri ise 170 puandan kapandı.

USD/TRY          ;  Geçen hafta ; “ 8.32 destek ve  8.51 ve 8.60 direnç “ tahmininde bulunmuştuk.  8.36 dan başlayıp 8.62 yi görüp 8.55 den haftayı kapattı. Şimdi dolar uçuyor mu paniği başladı tabi. Günlük ve haftalık kapanış 8.59 altı olduğu için henüz paniğe gerek yok. Mayıs ayı kapanışı da 8.59 civarında olursa nefes almaya devam. Bakın sizinle iki tablo paylaşıyorum.
Birinci tablo;

Bu tabloda göreceğiniz üzere, son dört yılda dolar/tl, iki defa ikili tepe yaptığı günlük, haftalık, aylık tepeleri kırıp yeni zirveler yapmış. 8.59 kırılıp devam edecekse bile daha önceki iki defa yaptığı gibi % 6-7 civarında bir kaç haftalık bir gevşeme yapıp 8.10 seviyesini görür mü, görebilir son dört yılda iki defa yaptı çünkü.

Gelelim ikinci tabloya;

Eğer hafta kapanışı tarihi zirve olan 8.59 üstünde olsaydı. O zaman yukarı doğru sert bir hareket söz konusuydu.  Daha önce de anlatmaya .alıştığım buydu. Genelde tarihi zirve kırıldığı zaman kapanış zirvenin üstünde ise tablo iki de olduğu gibi yukarı hareket devam eder.
Tablo bir, bu haftaki kapanışa daha çok benziyor sanki. Kapanış kırılan zirvenin altında ise güç toplamak için gevşeyebilir.

Dolar/TL konusuna biraz daha zaman ayıralım bu hafta. Tüm uzmanların ve akademisyenlerin beklentisi TL nin değer kaybının sürmesi. Neden çok basit ve haklılar da. Enflasyon olursa,  ABD faizleri artar, ABD faizleri artarsa, Türkiye gibi Gelişmekte Olan Ülkelerden global sermaye çıkmaya, güvenli limanlara dönmeye başlar, dolayısıyla TL değer kaybeder. Bunda söylenecek hiçbir söz yok. Ekonominin kuralı bu. Burada dikkat etmemiz gereken konu Türkiye’de yabancı sermaye kaldı mı ki, çıksın.  2018 den beri Türkiye’den para çıkıyor. 2020 yılında arttı iyice. Sizce Türkiye’de yatırım yapan fonlar, şirketler  “Yahu Türkiye’de işler iyi gitmiyor, dur bakalım neler göreceğiz” diye öylece bekliyorlar mıdır. Bıden’ın Türkiye tutumunu, AB nin Türkiye tutumunu, Uluslararası arenada yapayalnız kalmış bir Türkiye’yi, Halkbank davasını hiç dikkate almamışlar mıdır. Bence tüm pozisyonlarını aldılar.

Bakın geçen hafta, AB birliği müzakereleri askıya aldı. Bu hafta Türkiye, Mafya, devlet, siyaset iç içe, karman çorman bir ilişki sergiledi.  Tüm bu berbat haberler doları % 3 yukarı götürebildi. Son iki aydır 8.25- 8.45 arası kapanışlarla geldik.

İşte ben bu yüzden ısrarla Türkiye hakkındaki tüm olumsuz haberlerin fiyatların içinde olduğunu düşünüyorum. Dünyada hammadde ve emtia fiyatları iki, üç kat artarken 8-9 lira arası doların bizim için kabul edilemez seviyeler olduğunu düşünüyorum. 8-9 lira artık herkese normal gibi geliyor ancak, facia rakamlar.

Ben işte bu yüzden dolar/tl nin ısrarla daha fazla yükselmeyeceğini iddia ediyorum aylardır. Yaz ile birlikte bir miktar  turizm geliri gelecektir. Türkiye’nin profesyonelleri  dış borçları için orta vadeli pozisyonlarını almışlardır diye tahmin ediyorum.

Yani ABD faizler artacak diye TL  aşırı değer kaybedecek diyenlere ben  katılmıyorum. Akademisyen, ekonomistler doğruyu söylüyor, kural böyle diyor. Ama profesyonel hayatta kuralların çalışmadığı çok zamanlar gördüm ben. 2003 yılından itibaren üç yıl boyunca ABD  faiz artırdı. %1 den % 6 seviyelerine dayandı.  O zamanlarda kural “TL değer  kaybedecek” diyordu. Oysa tam tersi oldu değer kazandı. Dolar 1.60 liradan 1.30 liraya gevşemişti.

1 Mart 2003 yılında “Irak’ a asker gönderilmesini isteyen” tezkere meclisten geçmeyince hemen çoğu ekonomist TL nin ciddi değer kaybedeceğini söylemişti. Hiç unutman sıkı takip edilen ekonomistin gazetede çıkan yazısında “ Yarın gidin pazardan iki çerçeve alın. Birine hisse senetlerini, birine tahvillerinizi asın. Elinizde kaldı” diye yazmıştı. O zaman çalıştığım banka fonlarındaki tüm  tahvilleri ellinde çıkardı.. Herkesin beklentisi faizlerin artacağı, TL nin değer kaybedeceğiydi. Oysa tam tersi oldu. Faizler gevşedi, dolar 1.80 den iki ayda 1.45 seviyesine indi. Bizim bankanın fonları uzun süre zarar yazmıştı.

Kısaca söylemek istediğim her kural her defasında aynı şekilde çalışmıyor. Bence Türkiye’de aynı 2003 yılında olduğu gibi yabancı sermaye yok.  O yüzden TL bundan sonra aşırı değer kaybetmeyebilir. 2003 yılındaki gibi değer kazanır mı,? Sanıyorum. 2003 yılındaki Türkiye hikayesi olmadığı için değer de kazanmaz büyük olasılık. Ancak bir SEÇİM KARARI benzer etki yaratabilir artık. Seçim kararı olmazsa  8.63 – 6.90 ana bandında kalabiliriz. Sonbaharda beklenen turizm geliri olmaz, bankalarımız ve şirketlerimiz dış borç ödemek için piyasadan dolar almaya başlarsa işte o zaman 8.75 ve 8.95 görebiliriz. Bu durumda 8.50 den dolar alıp üç, dört ay beklemenin faiz kaybını da dikkate almanızı öneririm. %15 den TL mevduattan üç ay vazgeçmeniz dolarınızın maliyetini 8.81 seviyelerine taşır. Dört ay ise 8.90 seviyesine taşır.

Gelelim bu hafta neler olabilir konusundaki tahminlerimize.  8.63 direnç. 8.51 destek olmakla beraber 8.40 ve 8.32 önemli destekler. 8.32 seviyesinin altında kapanış ise 8.10 seviyesini hedefe sokar.

 Eur/Usd            ;   Bu haftada 1.2190 üstünde kalamadı. Bu hafta ve gelecek hafta 1.2070 lere doğru bir çekilme olasılığı var sanıyorum.  Ve bu seviye kırılmazsa buradan Euro lehine yeniden güçlenme başlayabilir.

Altın/ons               Dirençlerimiz 1920 ve 1950 dolar. Desteğimiz 1850 dolarda. Mayıs kapanışı  1900 doların üstünde ve büyük olasılık haziran ayı kapanışı da Mayıs ayı kapanışı üstünde olacaktır. Geçen haftayı 1902 dolardan kapadı. Bundan sonraki her hafta kapanışı, bir önceki hafta kapanışın üstünde olmalı. Olamazsa benim için ilk “SAT” sinyali demektir.

 ABD  10 y Tahvil ; Haftalardır  “% 1.68 direnç ve %1.46 destek.” Diye tahminde bulunuyorum biliyorsunuz. Geçen hafta da  % 1.68 seviyesini kıramadı. Tüm dünya ABD de faiz artırımı beklerken teknik bir türlü yukarı dönmüyor hatta % 1.46 seviyesine gitme olasılığı kuvvetleniyor. Gerçekten ilginç.

BİST                     ; Haftayı dolar bazında 1.66  dolar  civarından kapattı. Bu haftanın dirençleri yine  1.450 ve 1465 puan.  Destek 1.410 ve 1400 puan. 1380 puanı gün içinde görse de, kapanışlar 1400 altında olmaz diye tahmin ediyorum. 1465 puanın üstünde kapanış  1550 puanlara taşır endeksi.

BİTCOİN ;
  Tahmin ederim bu hafta hiç olmazsa 42.000 seviyesini kırmak isteyecektir. Kırarsa 47.000 hatta 49.000 seviyelerine kadar çıkış devam edebilir. Bence oralarda çok ısrarcı olmayın, TL yi cebinize koyup biraz bekleyin bakalım, ortalık biraz sakinleşsin. Hafta için kripto paralarla ilgili daha detaylı bir yazı  ile daha fazla ayrıntı aktarmaya çalışacağım.

 

 

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın!

Murat KARTALKAYA

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

BİLGİLENDİRME
(1) Bu sitedeki yazılar ve yazara ait yorumlar yazarın görüşlerini yansıtmakta, kişi ya da kurumların yatırım kararlarını etkilemeyi ya da yönlendirmeyi amaçlamamaktadır. Site, yatırım danışmanlığı niteliği ve amacı taşımamaktadır. Bu sitedeki yazı ve yorumları dikkate alarak yatırım kararı verenler tamamen kendi kararlarıyla risk almış sayılırlar.
BİLGİLENDİRME
(2) Bu sitedeki yazıların başlığının ve içeriğinin değiştirilerek yayınlanması halinde sorumluluk bunu yapanlara ait olacağı gibi aleyhlerine yasal yollara başvurulacaktır.
SOSYAL MEDYASosyal Medyada Beni Takip Edin!

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Sosyal Medyada Paylaşın!