Piyasa 29 Mart 2021

Genel                     ; Ben  teknik analiz ile  finansal araçların yönünü belirlemeye çalışıyorum. Çoğu ekonomi uzmanına göre teknik analiz falcılıktır. Çeşitli şekillere bakıp yorum yapıyorum. Kahve fincanında güvercin görmenin tez haber almak olduğu gibi; teknik analizde çanak yaptı, kulpu kırarsa yukarı gider demek aynı şey.!

Yabancı İşlemler  ; MB verilerine göre 19 Mart  haftası  hissede  60 milyon dolar , DİBS ise 427 milyon dolar alış  yapmışlar görünüyor. Böylece haftayı 487 milyon dolar artıda  kapamış oldular. Sanıyorum bu MB nın faizi %19 seviyesine çekmesinin etkisiydi.

Döviz mevduatı  ;  MB verilerine göre 19  Mart haftası  2.2  milyar  dolar artmış  gözüküyor. Kişiler 700 milyon dolar, kurumlar da 1.2 milyar dolar civarında almış. Dolar 7.30 altına düşünce özellikle şirketlerin alım yapması  akıllıca bir hareket diye düşünüyor, kanıtlanamayacak diğer söylemleri dillendirmiyoruz.
TL mevduat; 20  milyar TL  azalmış  bu hafta.
Krediler ; BDDK verilerine göre 19 Mart haftası krediler,  35 milyar TL azalarak  3.596  trilyon TL ye düştü.

CDS(5 yıl)            ;  Türkiye cds leri 413 puandan 478 puanlara görüp haftayı 34 puan artışla  446 puandan kapadı . Brezilya cds leri 11 puan artarak  196 puandan 207 puana yükseldi.  Tüm dünyada risk algısı bozulurken Türkiye açık ara negatif ayrıştı.

Dolar Endeksi    ;  İki Haftadır  “büyük olasılık mart ayını 92.50 civarında kapatacak. Belki biraz üstü. Nisan ayı ile birlikte yükselişin devam edeceğini düşünüyorum” tahminimde bulunuyordum. Bu hafta yine aynı yerlerde kalabilir ancak, Bir sonraki hafta ile birlikte 94 – 98 arası yere yolculuğu başlıyor. Bizim için hoş değil. 94 seviyelerinde bir müddet dinlenecek, o sırada  umarım Türkiye olumlu adımlar atar.

USD/TRY            ;  Ocak ayı başından beri  “ocak ayında dolar en düşüğü görüp nisan ayı gibi eski zirveyi görecek” diye tahminde bulunmuştum. Ocak değil, şubat ayında en düşüğü görünce zirveyi mayıs ayına ötelemiştim. Beklentim bu kadar sert olmamasıydı. Ancak ben 7.27 altını beklemiyordum. 6.85 e sert düşünce çıkış da sert oldu. 8.00 leri uzun süre  kaldıramayız. Bu  -yük-  taşınmaz. Maliyetlerin yaz,  hele sonbaharda ulaştığı noktada bıçak kemikleri bile kırıp geçer.
8.60 ın üstünde haftalık ve aylık kapanış yapmadığı müddetçe 8.95 doların göreceği en yüksek yer olur. Haftalık bazda direnç 8.23, destek 7.78.  Haftaya yükseliş ile başlar 8.25 i kıramazsa 7.78 lere kadar inebilir ya da tam tersi olabilir.

Eur/Usd               ; Uzun zamandır  “1.1740 kadar gevşemenin devam edeceğini düşünüyorum.” Tahminimde bulunuyordum. Geçen hafta  1.1760 kadar gevşedi. 1.1740 dayanacak mı emin olamıyorum. Dayanamazsa  1.1740- 1.1620 bandı uzun süre kalacağını tahmin ediyorum.

Altın/ons               Uzun zamandır söylediğim gibi Mart ayı  kapanışını 1.705 altında  yapmazsa;  büyük olasılık Nisan ayı ile birlikte yükselişe geçer ve 1950 dolar seviyesine kadar tırmanır  diye tahmin ediyorum.

ABD  10 y Tahvil ; Geçen hafta “ %1.68 in üzerinde kalırsa, %1.97 teknik ve %2 pikolojik direncine ulaşması çok zaman almayacak gibi duruyor.” Tahminimde bulunmuştum.  %1.68  önemli olmaya devam ediyor.

TR 10 Y Tahvil    ;  Haftalardır   “%14.67 üstünde kapanış yapmadığı müddetçe sıkıntı yok.”  Tahminim vardı. Ne yazık ki bu hafta kırıldı ve kırılmasıyla birlikte uçup %19.60 a tırmandı. %21 ve %23 hedefte artık. Yazık oldu. Brezilya 10 yıllık tahvilleri %9 .Almanya da ise  binde 3.5 seviyesinde.

BİST                     ; Haftayı dolar bazında 1.70 dolar civarından kapattı.   TL bazında 1.445 desteği kırılınca satış sertleşti. Geri dönüp 1450 puanın üstüne çıkamazsa düşüş korkarım orta vadede 1250 ve 1100 puan seviyelerine kadar devam edebilir.

ÇOK ÖNEMLİ NOT.  Bakın bu söylediklerimin hepsi tahmin. Bu hafta YABANCI YATIRIMCI  gelir, 8.25 den dolarını satar, %21 den tahvile girer, birazda borsaya girer. Bir anda herşey değişir. Dolar 7.50 ye düşer. İki ay sonra da MB faiz indirir. Tahviller %18 lere düşer.  Yabancılar bir tur daha üstümüzden geçip deli para kazanırlar. Acil reform gerek, çok acil. Dövize çok ihtiyacımız var. Kısa vadede finansal Olarak yapacaklarımız sınırlı. Yabancılar gelip para kazanıp gitmeye ve her geldiklerinde bizi fakirleştirmeye devam edecekler. Gelsinler, Mecburuz. Ama reformları yapıp artık gelmelerinden bizde kazanalım. Kazan, kazana dönsün.

Sosyal Medyada Paylaşın!

Murat KARTALKAYA

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

BİLGİLENDİRME
(1) Bu sitedeki yazılar ve yazara ait yorumlar yazarın görüşlerini yansıtmakta, kişi ya da kurumların yatırım kararlarını etkilemeyi ya da yönlendirmeyi amaçlamamaktadır. Site, yatırım danışmanlığı niteliği ve amacı taşımamaktadır. Bu sitedeki yazı ve yorumları dikkate alarak yatırım kararı verenler tamamen kendi kararlarıyla risk almış sayılırlar.
BİLGİLENDİRME
(2) Bu sitedeki yazıların başlığının ve içeriğinin değiştirilerek yayınlanması halinde sorumluluk bunu yapanlara ait olacağı gibi aleyhlerine yasal yollara başvurulacaktır.
SOSYAL MEDYASosyal Medyada Beni Takip Edin!

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Sosyal Medyada Paylaşın!