PİYASA, 29 KASIM 2021

28 Kasım 2021by Murat KARTALKAYA0

 

Geçen hafta ; Yine  korku, gerİlim, macera, heyecan dolu bir haftayı geride bıraktık. İktidarın faiz ve kur söylemleri dolar ateşinin altına resmen benzin döktü. Son üç haftada TL, dolar karşısında %40 değer kaybetti. İlk kez mi oluyor ? Hayır defalarca oldu. Üç haftalık hareketler baz alındığında Ağustos 2018 de % 52, Ekim 2008 de %33 değer kaybetmişti. %10-15 arasındaki değer kayıplarını zaten dikkate bile almıyoruz.  Geçen hafta USD/TRY 13.50 seviyesini gördü. Sonra hızla gevşemeye başladı. Kimileri “12 seviyesinde toparlanıyor” diyor. Olabilir. Bu ekonomik yönetim ile TL nin değer kaybı süpriz değil, değer kazanması ise mucize.  Dış borcun 450 milyar dolar,  müteahhitlere borcun 150 milyar dolar civarında. Sen “Dur bir de bunu deneyelim” diye dolar  ile yazı tura atıp duruyorsun. Bu borc böyle durdukça döviz gevşer mi! Az olan değerlidir. Ülke döviz borçlu ama ödeyecek döviz yok.  Tamam hiç iktisat bilmiyorsun ama ev ekonomisi de mi yönetmediniz kardeşim!
Dört kişilik bir ailen var. Gelirin 100 lira, borcun 58 lira. Üstelik borcunun büyük çoğunluğu Almanya’daki amcaoğluna euro üzerinden. Euro artıkça borcunda durduk yere artıyor.  “Dur yahu bu böyle olmayacak, kendimize bir çeki düzen verelim” demez misin arkadaş. Türkiye’nin borcu milli gelirinin %58 ine ulaşarak 2001 krizi seviyesini geçti. Üstelik önünde 2001 krizi var yaşanmış. Hiç mi ders almazsın arkadaş!

Dünyanın da dengesi bozuk. Bir yanda  “Salgın bitiyor, ekonomi canlılığını sürdürecek, maliyetler, fiyatlar, enflasyon, faizler artacak” diyenler var. Bir yanda “Pandemi artıp yeniden kapanmalar ve ekonomik durgunluk geliyor” diyenler var. Süper varyant,  Avrupa başta dünyada artan vaka sayıları ikinci görüşün bu hafta ağır basmasına neden oldu. ABD 10 yıllık faizlerine alış geldi.%1.68 i aşmasını beklerken %1.48 seviyesine gevşedi.
Petrol 2008 yılından gelen düşüş eğilimini bu yılın Ekim ortasında yukarı doğru kırmıştı, tekrar düşüş eğilimine girdi. Brent de 90 dolar seviyelerini beklerken 72 dolar seviyesini gördük. İkinci görüş ağır basıyor  ise Altın ve Coinlerin de yukarı tırmanması gerekiyor ama onlarda tık yok.  Ben ise Bill Gates gibi ilk görüşe daha yakınım. Bu yaza kadar  pandeminin önemli oranda etkisinin azalacağını düşünüyorum.

 USD/TRY         ;  Geçen hafta ; “ Direnç 11.35. Bunun üstü Allah’ın dediği olur. “ tahmininde bulunmuştum. Gerçekten kırdığı gibi soluğu 13.46 da aldı. Bu hafta ilginç bir hafta olabilir. Yorum yapmak çok zor. Hafta içinde %10 luk yukarı, aşağı dalgalanmalar olursa şaşırmamak gerek. Oldukça sakin de geçirebilir. Hangisi olursa olsun  bu haftayı geçen haftanın kapanışı olan  12.43 seviyesinin altında yapmasını daha yüksek olasılık olarak görüyorum. İki üç hafta içinde yönü daha net belli olacak. Ben gevşeme olasılığını daha yüksek görüyorum. En büyük nedenim de Hisseye giren yabancı. Ben yabancıların yanıldığını hiç görmedim. Tahvil almıyorlar henüz.  Aralık ile beraber tahvilde almaya başlayacaklarını tahmin ediyorum. Yıl sonu karlılıklarını artırmak  isteyen  uluslararası oyuncular için şimdilerde cennet resmen Türkiye. Hele belli sözleri aldılarsa. Döviz gevşerse bu yüzden gevşeyecek.  “ Dış güçlerin oyununu nasıl bozduk” diyenlerin artık ağzına değil, kürekle kafasına vurun. Vallahi hak ediyorlar. Dolar gevşeyebilir bir müddet. Bir müddete yabancıların karını realize edip Türkiye’den çıkması için yatayda kalabilir. Gerisi yine yukarı hareketlenme. Seçim kararı alınırsa 13.50 civarı son olur. Alınmazsa 2022 Kasım yine bugünlerin tekrarı olur.

EURO/USD       ;  
Geçen hafta ; “ Bu haftanın desteği 1.1180.” tahmininde bulunmuştum. 1.1186 dan döndü. Halen düşme eğiliminde olmakla beraber, tepki toparlanışı devam  edebilir. Aşağıda 1.1173 var. Ama yukarısı çok açık . 1.1420 seviyesini çok kolay görebilir. Bir anda 1.15 seviyelerinin üstüne çıkıp kalırsa bir şey diyemem ama biraz daha düşüş  eğiliminde kalmaya devam edecek gibi duruyor. İki ile dört ay arası doların egemenliğinin sonlanmasını bekliyorum.

ALTIN/ONS      ;  Geçen hafta ; 1810 doların üstünde haftalık kapanış yapması  yukarı olasılığını gündemde tutar.” Tahmininde bulunmuştum.  1810 dolar üstünde kapanış yapamadı. Çok sıkıştı. Çok yakında ya yukarı ya aşağı sert hareket gündeme gelir. Bu haftaya hemen 1792  doların üstüne atarak başlar, haftalık kapanışı da 1812 dolar üstünde yaparsa yukarı. 1792 dolar altında yapıp  1780 dolar altı haftalık  kapanış  yaparsa aşağı. Yukarı demek 2000 dolar üstü, aşağı demek 1500 dolar altı demek. Tabi iki ayda değil. Orta vadede.

BİST                  ; Kasım ın ilk üç  haftası yabancı alışı 1.15 milyar doları buldu. Ben buradan para kazanmadan gitmeyeceklerini düşünüyorum. Bu hafta 1780- 1730 puan arasına kadar düzeltme yapabilir. Sonrasında çıkışın üç, dört hafta daha devam  edeceğini tahmin ediyorum. Endeks 1400 puandan 1800 puan üstüne gitti. Dolar bazında 1.50 dolardan 1.45 dolara düştü. Böyle olmaz .” Ya dolar durur borsa devam eder  ya  dolar düşer borsa yatayda kalır.”

 

Sosyal Medyada Paylaşın!

Murat KARTALKAYA

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

BİLGİLENDİRME
(1) Bu sitedeki yazılar ve yazara ait yorumlar yazarın görüşlerini yansıtmakta, kişi ya da kurumların yatırım kararlarını etkilemeyi ya da yönlendirmeyi amaçlamamaktadır. Site, yatırım danışmanlığı niteliği ve amacı taşımamaktadır. Bu sitedeki yazı ve yorumları dikkate alarak yatırım kararı verenler tamamen kendi kararlarıyla risk almış sayılırlar.
BİLGİLENDİRME
(2) Bu sitedeki yazıların başlığının ve içeriğinin değiştirilerek yayınlanması halinde sorumluluk bunu yapanlara ait olacağı gibi aleyhlerine yasal yollara başvurulacaktır.
SOSYAL MEDYASosyal Medyada Beni Takip Edin!

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Sosyal Medyada Paylaşın!