PİYASA, 27 ARALIK 2021

26 Aralık 2021by Murat KARTALKAYA0

Geçen hafta ; Sn Erdoğan pazar gecesi ansızın “Kur  Korumalı Mevduat” ürünü açıkladı. “Döviz olan TL ye dönsün, TL faizini garanti etsin. Kur artar ise aradaki zararı devlet karşılayacak” dedi. Bu işlem bankalarda mesai saatinde yapılacak ama ürün gece açıklandı, döviz gece düştü. İki aydır yüksek kurun faydalarını anlatan iktidar bir anda kuru düşürmeye karar verdi. Benim anlamadığım Sn Erdoğan Pazar gecesine kadar neden kurun yukarı gideceğini bile bile sürekli  faiz hakkında konuştu.
Ürün kısa günü kurtaran, zaman kazandıran bir ürün. Ancak şimdiye kadar görebildiğimiz henüz vatandaşın değil, MB ve Kamu bankalarının satış yaparak kuru düşürdüğü. Vatandaş güvenir mi göreceğiz. Üç liradan alan üzülür dediler, beş lira oldu. 6 liradan alanın eli yanar dediler, 8 oldu. 9 liradan alan sürünür dediler, 18 lira oldu. Gel de güven şimdi.
Daha önce defalarca iktidarın tavşan çıkarıp doları sert düşüreceğini  yazdım. Ancak doları isterse 10 liraya düşürsünler, kur artışının gerçek anlamda reel sektörünün  ve vatandaşın  canını 2022 ikinci , üçüncü ayında yakacağını da söyledim. Söylemeye devam ediyorum.
İthal edilen malların çoğu dolar 8 liradan gelen ürünler. Ben  kimsenin dolar 13- 18 lira arasındayken yeni ithalat yaptığına inanmıyorum. Dolar 8 lira iken aldığı ürünü dolar hızla artınca 12 liradan almış gibi piyasaya sürdü. Oysa yeni ürünü yeni yıl ile birlikte doların 10-12 lira olmuş haliyle alacak.

DOLAR/TÜRK LİRASI ;   Geçen hafta ; “Aşağıda 12.60 desteği var. Olumlu bir kaç habere bir anda 12.60 seviyesine kadar gevşeyebilir geçici olarak.” Tahmininde bulunmuştum. Daha önceki haftalarda da, “2000 yılından beri doların mevcut fiyatı ile ağırlık ortalamalar arasında böyle korkunç bir makas hiç olmamıştı, gevşerse sert gevşeyebilir” tahmininde bulundum. Bugünden sonrası ne olacak göreceğiz. Ben tekniğin bana söylediğini yorumlamaya çalışacağım. Beni takip edenler hatırlar. Haziran 2022 başında dolar  8.60 üstünde iken “buradan düşüş geleceğini, satış yapılabileceğini” yazmıştım. 8.25 seviyelerine indi. Haziran sonunda tekrar 8.80 seviyesini denedikten sonra ise “8.35 seviyesine kadar gevşese bile yıl sonu dolar 9.60 – 11.00 arasını kesin görecek, 11.00 üstünü görse bile kalamaz”  diye söylemiştim.  Eylül ayında 8.25 görüp sonra hızla 11 seviyesine geldi ama durmadı, uçtu gitti. Ancak yılsonunu halen 11 civarı kapama şansı var. Teknik yıl sonunu tutturdu aslında.
Bundan sonrası için teknik ne söylüyor derseniz. Günlükte 11.80 ve sarkmalarda 12.15 direnç. Buraların üzerinde kalmadıkça aşağı denemeleri devam edebilir. 10.00 kuvvetli destek. Altına gelse bile tutunabileceğini sanmıyorum. Aşağıda 10.00, yukarıda 13.20 belirleyici olacak sanki. Yılbaşı tatili beklenirken yukarı çıkma olasılığını zayıf görüyorum. Ocak da enflasyon datası, MB faiz indirimi beklentileri, ABD  ile AB parasal daralma ve faiz artışları devreye girecek. Üstelik dolar fil hafızalıdır. Gördüğü tepeyi asla unutmaz ve tepeyi bir kez daha dener. Zamanını bilemiyorum ama 15- 17 lira arasını tekrar deneyeceğini düşünüyorum. Erken seçim olursa yine buralar denenir belki 18 seviyesinin hafif  üstü görülür ama seçim sonrası yeni iktidar ile birlikte döviz ciddi gevşer ve gevşeme kalıcı olur. Erken seçim olmazsa yazı sakin geçiririz. 2022 Ekim ile birlikte çıkış hızlanır. 2021 yıl sonu için teknik 11 seviyesi diyordu. 2022 için 25 seviyesini gösteriyor. Panik, 11 lirayı 18 liraya götürmüştü. Yine aynısı olursa 2022 sonu 40 seviyeleri bile görülebilir.

AVRO/DOLAR            ;    Önceki haftalarda  belirttiğim 1.1180  – 1.1385  aralığı bozulmadı. Biraz daha sıkışma devam edebilir. Bir ay, belki biraz daha fazla bir sürede  Avro lehine güçlenmenin başlayacağını düşünüyorum.

ALTIN/ONS                   ;   Sıkışıklığı yine aşamadı. Bu hafta 1812 doların üstünde başlayıp üstünde kalmayı becerirse  “Yukarı dönüyor” da ilk sinyal gelir. Haftalık kapanışı da 1803 dolar üstünden yaparsa teyidi olur.

BORSA                           ; Hafta  boyunca satışlar hacimli, Cuma günü gelen alış ise hacimsizdi. Bu durum gevşemenin devam edeceğini gösteriyor. Destek 1720 puanda, direnç 1985 puanda. Gevşeme 1650- 1600 puana kadar sürebilir. Dolar bazında 1.75 dolar seviyelerini görüyor. Dolar, TL karşısında gevşedikçe hisse değerlendi. Bu da son zamanlarda 1.50 dolardan alış yapan yabancıların satış yapma olasılığını artırıyor.

BİTCOİN                         ;  52500 doların üstüne çıkamadığı müddetçe  42500 seviyelerine inmesi çok şaşırtıcı olmaz.  Görüşüm devam ediyor. Üç haftadır yatayda.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın!

Murat KARTALKAYA

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

BİLGİLENDİRME
(1) Bu sitedeki yazılar ve yazara ait yorumlar yazarın görüşlerini yansıtmakta, kişi ya da kurumların yatırım kararlarını etkilemeyi ya da yönlendirmeyi amaçlamamaktadır. Site, yatırım danışmanlığı niteliği ve amacı taşımamaktadır. Bu sitedeki yazı ve yorumları dikkate alarak yatırım kararı verenler tamamen kendi kararlarıyla risk almış sayılırlar.
BİLGİLENDİRME
(2) Bu sitedeki yazıların başlığının ve içeriğinin değiştirilerek yayınlanması halinde sorumluluk bunu yapanlara ait olacağı gibi aleyhlerine yasal yollara başvurulacaktır.
SOSYAL MEDYASosyal Medyada Beni Takip Edin!

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Sosyal Medyada Paylaşın!