PİYASA 26 NİSAN 2021

Genel                     ; Ben  teknik analiz ile  finansal araçların yönünü belirlemeye çalışıyorum. Çoğu ekonomi uzmanına göre teknik analiz falcılıktır. Çeşitli şekillere bakıp yorum yapıyorum. Kahve fincanında güvercin görmenin tez haber almak olduğu gibi; teknik analizde çanak yaptı, kulpu kırarsa yukarı gider demek aynı şey.!

Yabancı İşlemler  ; MB verilerine göre 16 Nisan  haftası  hissede  nette ne alım ne satım yapmışlar.1994 den beri işin içindeyim sıfır çektikleri bir haftayı hiç hatırlamıyorum., DİBS ise 165  milyon dolar alış  yapmışlar görünüyor. Yüksek faize çöpçü balıkları geliyor demek.

Döviz mevduatı  ;  MB verilerine göre 16  Nisan  haftası  2.2  milyar  dolar artmış  gözüküyor. Gerçek kişi alımları bunun 800 milyon dolarını oluşturuyor.

TL mevduat; 13  milyar TL  ye yakın artmış  bu hafta.

Krediler ; BDDK verilerine göre 16  Nisan haftası  krediler,  10  milyar TL azalmış.

CDS(5 yıl)            ;  Türkiye cds leri 9  puan düşüşle  415  puandan haftayı  kapadı . Brezilya cds leri 11  puan düşerek  189   puandan  kapadı

USD/TRY          ;  Geçen hafta 8.18 in üstüne çıkmayacağını tahmin ediyordum. Perşembe ve Cuma birden çoştu. Önce F-35 projesinden uzaklaştırıldığımız haberi dediler. Bilinen bir haberin piyasayı etkilememesi gerekir diye düşündüm. Ardından Biden’ın “Ermeni soykırımı” diyeceğini dedikodusu yayıldı. Bu etki yapabilirdi. Hakikaten de Bıden “soykırımı” dedi. Sonra düşündüm. İyi de bu haberde süpriz değildi ki. ABD senatosu ve meclisi onaylamıştı. Biden seçilmeden önce  seçilirse “soykırımı tanıyacağını” sağır sultan bile duymuştu. Ee! Bu panik niye !? Üstelik Rusya, Almanya, Fransa ve çoğu AB ülkesi yıllardır “Ermeni soykırımı” diyor. Buna rağmen özellikle Rusya ile cankuş takılıyoruz. İthalat ve ihracatımızın  ana hacmi bu ülkelerle. Şimdi değişen ne oldu da bu kadar panik oldu. Bahane hepsi. TL ye zerre güven kalmamış. En ufak olumsuz haberde anında kaçıyorlar TL den.

Biz tekniğe bakmaya çalışalım. 8.60 yukarı kırılıp üstünde kalmadığı müddetçe ben halen yukarı hareket şimdilik beklemiyorum. 8.05 – 8.43 bir hafta daha sıkışabilir gibi gözüküyor. Sonrasında 8.00 lerin altına gelmesi halen benim için şaşırtıcı olmaz. Halen Nisan ayı kapanışının 8.25 altına olma olasılığını yüksek görüyorum. Bu hafta en fazla 8.48 i görüp hızla gevşeme olasılığı var.

 

Eur/Usd            ;   “Geçen hafta  1.1912 destek, 1.2075 direnç.” Tahmininde bulunmuştum.  Biraz geçti gibi. Ancak, geçip geçmediği bu hafta belli olacak. 1.2050 in üstünde kalabilecek mi göreceğiz. Burada da komik bir durum var. Doların birden değer kaybetmesinin bahanesi çok komik. “Yüksek bütçe açığı ve ABD borç stoku yüzünden dolar değer kaybediyormuş”. Ben bildim bileli böyle oysaki. Ocak ayında parite 1.24den 1.17 ye düşerken  ABD nin bir dolar borcu yoktu, dört ay içinde borç batağına saplantı sanki. Komik ya!!

Altın/ons               Bu ayı  1740 dolar hatta altına  kadar gevşeyerek bitirse bile yukarı hedefim bozulmaz,  hatta kuvvetlenir. 1800 doların üstüne çıktığında önce 1835 dolarda sonra 1870 dolarda dinlenir. Sonra 1920-1960 hedefine gider ve biter.

Dolar Endeksi    ;  Bu hafta 91 puanın üstüne atamazsa gevşeme devam eder. Atarsa bir kaç hafta daha dayanır demek . Ancak 89 puan hatta altına gevşeme olasılığı daha fazla artık.

 ABD  10 y Tahvil ; %1.53 destek ama esas  % 1.46 önemli destek olsa da ben %1.35 lere kadar alımın devam edeceğini düşünüyorum.  Dolar endeksindeki ve ABD 10 yıllıklarındaki gevşeme teknik olarak Türkiye gibi gelişmekte olan ülke piyasalarına olumlu yansıyacaktır. Türkiye’nin ABD saygısızlığını nasıl atlatacağı  Türkiye piyasası üzerinde etkili olacaktır. Soykırımı saygısızlığı yaşanmasaydı Türk lirası ürünlere alımın geleceğini dövizin düşeceği hakkında daha emin olabilirdim doğrusu.

BİST                     ; Haftayı dolar bazında 1.60  dolar  civarından kapattı.  Geçen  hafta 1.325 puan destek ve 1.470 puan direnç. Tahmininde bulunmuştum. 1308 puana kadar gelip 1345 puandan kapadı. Bu hafta 1330 puanın altında kalmazsa 1385 – 1415 puana kadar toparlayabililir.1330 puanın altında kalırsa  bir hafta daha 1285- 1260  puana kadar düşüp oradan toparlar.

Sosyal Medyada Paylaşın!

Murat KARTALKAYA

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

BİLGİLENDİRME
(1) Bu sitedeki yazılar ve yazara ait yorumlar yazarın görüşlerini yansıtmakta, kişi ya da kurumların yatırım kararlarını etkilemeyi ya da yönlendirmeyi amaçlamamaktadır. Site, yatırım danışmanlığı niteliği ve amacı taşımamaktadır. Bu sitedeki yazı ve yorumları dikkate alarak yatırım kararı verenler tamamen kendi kararlarıyla risk almış sayılırlar.
BİLGİLENDİRME
(2) Bu sitedeki yazıların başlığının ve içeriğinin değiştirilerek yayınlanması halinde sorumluluk bunu yapanlara ait olacağı gibi aleyhlerine yasal yollara başvurulacaktır.
SOSYAL MEDYASosyal Medyada Beni Takip Edin!

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Sosyal Medyada Paylaşın!