Piyasa 26 Ekim 2020

Gündem ; Bu hafta gündemi MB nın faiz artırmaması belirledi. Uzmanlar 100-200 baz puan artış bekliyordu. Bende yapacaksanız 300 yapın diyordum. Hiç yapmadılar. Hep aynı şeyi söylüyorum. Faiz artsaydı yabancı yine gelmeyecekti. Yabancı gelmedikçe dolar ancak vatandaşın elindeki dövizini satmasıyla biraz gevşer sonra yine yukarı dönerdi. Bunu iktidar bilerek mi yaptı hiç zannetmiyorum. Büyük olasılık kasımda daha da yüksek yaparlar. Ben 2020 başında dünya paraya boğalırken, dünya faizi sıfırlarken yalvardık Türkiye’de faizi sert düşürün diye. MB faizi %3 ortalamaya çekseydi ne olacaktı. İddia ediyorum şu anda yine en fazla 8.00 olacaktı. Şimdilerde %3 den sert %6 yapacaklardı. Ellerinde silah olacaktı. Artık yok. Döviz ufak ufak yukarı gidebilir. Ama bence çok fazla yeri kalmadı. Bir yılda 5.00 den 8.00 oldu. 8.00 den 12.00 olacağına inanmıyorum. Bu kriz demektir. Daha önce dediğim gibi ancak bir banka veya şirket borcunu öteleyemezse gerçekleşir. Ayrıca yıl sonu global fon yöneticileri pozizyon kapatırlar. Türkiye’ye biraz para sokup doları düşürebilirler.

Yabancı İşlemler ; 16 ekim haftası yabancılar piyasada pek alım satım yapmamış. 28 milyon hisse, 14 milyon DİBS satmış.

CDS ; Bu haftayı 506 puandan kapadı. Brezilya’nın 210,Yunanistan’ın puanı 142. Puanlamada 300 üstü puanlar ciddi rsikler içeriyor demektir. Türkiye’nin Yunanistan’a göre temerrüte düşme olasılığı dört kat daha fazla demek neredeyse bu puanlar.

Dolar Endeksi ; Geçen hafta 93.78 puanın üstünde kalıp kalamayacağına bakacağız. DEMİŞTİM. Kalamadı. 93.50 ve 92.10 destekleri. Buranın altı soluksuz iniş yapabilir ki kırma olasılığı daha fazla diyor teknik. Geri dönüyor demek için kasım ayını 95 puan üstüne çıkarak kapaması gerek.

Usd/Try ; Geçen hafta destekler 7.7850 ve 7.74 destek , 8.15 civarı direnç. DEMİŞTİM. 7.78 civarından döndü. Teknik halen düzeltme geliyor sinyali vermedi. 7.84 – 8.22 ana hatta kalmak şartıyla sanki haftayı 7.79 – 8.03 bandında tamamlayacak gibi diyor teknik. Ani 8.22 üstü hareketlerde satış yapmak daha sağlıklı olacak sanki.

Eur/Usd ; Teknik bu hafta çok net bir gözlem yapıp uyarıyor. Parite 1.1765 civarına gevşer oradan yukarı dönerse iki haftada 1.20 lerin üstünü dener diyor.

Altın/ons ; Çok fazla sıkıştı. Altın hakkında işlem yapacaklar artık yapsın. Alacaksa alsın. Satacaksa satsın. Buralarda daha fazla duramaz. Kesin bir yorum yapmamakla beraber 1922 usd nin üstünde üç gün kalırsa yukarı gitmesi daha yüksek olasılık. 1930 usd nin üstü kapanış yukarı hareketin onayı olur.

ABD 10 y Tahvil ; Burada da ilginç gelişmeler var. Haftaya % 0.85 in üstünde kalarak başlarsa bu hafta sonuna kadar %0 .96 yı dener. Eğer % 0.85 in altında kalırsa %.0.75 e kadar gevşer. Ama teknik ilk önce gevşemesi daha mantıklı diyor.

TR 10 Y Tahvil ; Geçen hafta Sanki tahvillerde satış %15-16 bandına kadar sürecek ve MB faiz artışına hedefi gösterecek. DEMİŞTİM. %14.15 direncine kadar gelmiş. Bu hafta onu kırmayı deneyecektir. %14.15 – 14.70 arasından sıkı alış gelecektir bence. En azından yerli şirketler, vatandaşlar ve bir miktar yerli-yabancı fonlar tahvil alacaktır sanırım.

BİST ; “BIST de 1.30 usd altı kapanış olmadığı müddetçe orta ve uzun vadeli alış yeri buralar. Kısa vadede 1.40 usd altından al, 1.50 usd den sat gibi çalışıyor sanki. Artık sadece bu yorumu yazacağım. Haftayı 1. 47 den kapadı . Hayırlısı !!

FENERBAHÇE ; 34.70 – 39 bandında biraz kalacak gibi.

Genel ; Ben hobi olarak teknik analizden finansal araçların yönünü belirlemeye çalışıyorum. Çoğu ekonomi uzmanına göre falcılık. Çeşitli şekillere bakıp yorum yapıyorum. Kahve fincanında güvercin görmenin tez haber almak olduğu gibi; teknik analizde çanak yaptı, kulbu kırarsa yukarı gider demek aynı şey.!

Sosyal Medyada Paylaşın!

Murat KARTALKAYA

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

BİLGİLENDİRME
(1) Bu sitedeki yazılar ve yazara ait yorumlar yazarın görüşlerini yansıtmakta, kişi ya da kurumların yatırım kararlarını etkilemeyi ya da yönlendirmeyi amaçlamamaktadır. Site, yatırım danışmanlığı niteliği ve amacı taşımamaktadır. Bu sitedeki yazı ve yorumları dikkate alarak yatırım kararı verenler tamamen kendi kararlarıyla risk almış sayılırlar.
BİLGİLENDİRME
(2) Bu sitedeki yazıların başlığının ve içeriğinin değiştirilerek yayınlanması halinde sorumluluk bunu yapanlara ait olacağı gibi aleyhlerine yasal yollara başvurulacaktır.
SOSYAL MEDYASosyal Medyada Beni Takip Edin!

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Sosyal Medyada Paylaşın!