PİYASA, 25 EKİM 2021

TCMB FAİZ KARARI ; Her ay olduğu gibi bu ayda MB faiz kararı zarını bekledik. Her ayın üçüncü perşembesi zarı atıyor, zar ne gelirse açıklıyor. Latife yapıyorum. MB başkanı hariç diğer çalışanlarının bilgi ve  tecrübe olarak yeterli insanlar olduğunu düşünüyorum.
Geçen ay faiz indirimi olur diyenlerle olmaz diyenler ikiye ayrılmıştı. Ben doğrusu 200 baz puan indirim bekliyordum. 200 baz puan yapıp “ Bu kadar, kimse  artık artırım, indirim beklemesin” deseydi, çok daha mantıklı olurdu. Bu ayı ben es geçip Kasım ve Aralık aylarında 100 er baz puan diye yapar diye düşünüyordum. Bu ay 200 baz puan yaptı. Beklentiyi kırsa tamam diyeceğim. Yine muallak konuştu. Önümüzdeki üçüncü perşembeleri yine gerginlikle bekleyeceğiz. Bu ay ki faiz indiriminden bir gün önce TL dolar karşısında %1 değer kazanınca bir grup vatandaşımız faiz artırımı bile bekledi doğrusu. Oysa o gün dolar Gelişmekte olan ülke paraları dahil hemen bütün para birimleri karşısında değer kaybetti.
Faiz indiriminin sonuçları ne olacak;
-Dolar arttı vatandaş dövizi bozacak mı!? Hiç sanmıyorum. Hatta korkum arttırmaları.
-Döviz arttı dış ticaret açığı kapanacak mı! Hiç sanmıyorum. Üretici değil montajcısın. İthalatında artıyor.
-Döviz arttı ülkeye para yağar mı! Sanmam. Yatırım yapacak ülkelerin büyükelçilerini sınır dışı etmekle tehdit ediyorsun.
-Faiz lobisinin beli kırıldı mı! Türk Tahvillerinin faizleri %18-20 arasında isteseler yine kazanırlar.
-Döviz lobisi kazandı mı! Faize haram deyip sürekli döviz ve altın biriktirenler, evet ciddi kazandı.
-Krediler artacak ticaret canlanacak mı! Evet. Bir  aydır kredi kullanımında ciddi artış var. Yeter mi! Yetmez.

USD/TRY          ;  Geçen hafta; “ %4 yukarı yapıp 9.60 seviyelerine gelirse kısa vadeli tepe olacağını bir miktar düzeltme yapacağını tahmin ediyorum. Sonuçta 10.10 – 10.70 arası bir hedefimiz var. Burasını görmeden rahat etmez” tahmininde bulunmuştuk. Dış politika gerginlikleri, sınır ötesi operasyon, döviz lobisi, dünyadaki enflasyon baskısı, parasal daralma, faiz artışı bunlar hep TL yi olumsuz etkileyen unsurlar. Bir de Halkbank davası yeniden alevlendi. Anlaşılan odur ki buradan bir ceza gelecek. Son yıllarda bu tür suçlardan dünya bankalarına verilen cezaların bir milyar ile on yedi  milyar dolar arasında olduğu hatırlanırsa çok hoş sonuçlarının olmayacağı aşikar. Yine de ben tüm deliliklerin fiyatlandığını düşünüyorum. Ekim 2018 de tüm olumlulukların fiyatlandığını, doların 5.50 nin altına inmeyeceğini, bu yüzden satış değil alım yapılması gerektiğini yazıyordum. 10-11 seviyeleri de bence bu işin zirvesi olacak gibi. İki yıldır kesinlikle döviz borçlanmayın diyordum. Artık bu şerhimi kaldırıyorum. Ben 2022 yılı dolar ortalama kurunun 9.80 – 10.00 lira arası olacağını düşünüyorum. Futbol kulübü yöneticisi olsam Ocak transfer döneminde sözleşmeleri Euro ile yapardım. “Yap, İşlet, Devret” müteahhitleri yerinde olsam geçiş ve kullanım sözleşmelerimi TL ye çevirirdim. Hem kahraman olur hem geliri mi katlardım. Bir yıllık bir tahmin tabi. Tutup tutmayacağını görmek için bir yıl beklemeliyiz.
Bu hafta ; 9.25 destek,  direnç 9.67, hedef 10.10  ile 10.70 arası.

EURO/USD       ;   Geçen  hafta;  “ 1.15 civarı destek, 1.17 tepki direnci olmaya devam edecek gibi. Doların güçlülüğünde halen bir bozulma yok.  Bu işin dibinin 1.13- 1.15 arası bir yer olduğunu düşünüyorum.” Tahmininde bulunmuştum. Fikrimi koruyorum. 1.1565 ve 1.15 destek. 1.1725 ve 1.1785 direnç

ALTIN/ONS       Geçen hafta; “ destek 1725 dolar, direnç 1800 dolarda.”  Tahmininde bulunmuştum. 1814 doları gördü. Normalde 1800-1814 dolar arasındaki farkı önemsemem ama burada önemli. Ay kapanışı sanki 1800 doların üstünde olacak gibi. O zaman ons düşüş trendi beklentim sekteye uğrayabilir. Bu hafta 1802 doların üstü kalıp kalamaması kritik önem taşıyor.

BİST ;  Geçen hafta; “1412 puanın üstünde kalıp kalamayacağına bakmak gerekecek. Kalabilirse 1485 puana kadar çıkabilir.” Tahmininde bulunmuştum. Oraya kadar geldi. Bu hafta 1490 ve 1530 direnç. 1530 puanın üstünde devam edebileceğini zannetmiyorum. Dolar bazında ise 1.54 dolar seviyelerine geldi. Ancak yabancı alışları halen çok zayıf. O yüzden kısa vadeli  fazla hayal kurmayın derim ben.

Sosyal Medyada Paylaşın!

Murat KARTALKAYA

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

BİLGİLENDİRME
(1) Bu sitedeki yazılar ve yazara ait yorumlar yazarın görüşlerini yansıtmakta, kişi ya da kurumların yatırım kararlarını etkilemeyi ya da yönlendirmeyi amaçlamamaktadır. Site, yatırım danışmanlığı niteliği ve amacı taşımamaktadır. Bu sitedeki yazı ve yorumları dikkate alarak yatırım kararı verenler tamamen kendi kararlarıyla risk almış sayılırlar.
BİLGİLENDİRME
(2) Bu sitedeki yazıların başlığının ve içeriğinin değiştirilerek yayınlanması halinde sorumluluk bunu yapanlara ait olacağı gibi aleyhlerine yasal yollara başvurulacaktır.
SOSYAL MEDYASosyal Medyada Beni Takip Edin!

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Sosyal Medyada Paylaşın!