PİYASA, 24 OCAK 2022

Geçen hafta ;  MB, Haftalık Repo Faizini %14 de sabit bıraktı. Diğer aylara göre bu sefer piyasa bu kararı biliyormuş gibi gayet sakindi. “Acaba ne  çıkacak”  hareketleri olmayınca, karar açıklandıktan sonra da kurlar sabit kaldı.
Gündem Sezen Aksu’ ya kilitlense de  sanayide elektrik ve doğalgaz kesintileri, %50 seviyesini geçecek enflasyon beklentisi, boşalan yollar, kapanan dükkanlar arkada kalan gerçek gündemimizdi.

Bu hafta ; FED faiz kararı belli olacak.  Çoğunluk  faiz artırımı tarihi ve hemen ardından parasal daralma bekliyor. Ancak bu hareketin başta ABD borsaları olmak üzere  finans piyasalarını ve global olarak ekonomileri çökertebilme tehlikesi yüzünden yapılamayacağına inananlar da var. Bekleyip göreceğiz. Faiz yokken ve dünya paraya boğulmuşken Türkiye’ye zırnık girmedi. 17 Ocak MB verilerine göre yabancılar hisse ve tahvilde yine 131 milyon dolarlık satış yapmışlar. Bu ucuz fiyatlardan yapılan satışları ben şimdiye kadar ilk kez görüyorum. Neredeyse tüm portföy yatırımlarını sıfırlayacaklar.

DOLAR/TÜRK LİRASI ;   Sakin bir hafta geçirdi. Aşağıda 13.15 desteği yukarı da 13.90 ve 14.20 direnci var. 13.15 – 13.90 bandında sakin geçirmesi piyasa isteksizliğinden mi yoksa el altından başka işler mi karıştırılıyor, bilemiyorum.

AVRO/DOLAR            ;  Geçen hafta “Destek 1.1360, dirençler ise 1.1485 ve 1.1525. Burada dikkat edilecek yer 1.15 seviyesinin üzerinde bir kaç gün kalabilmesi. Ancak o zaman düşüş eğilimi bitti diyebiliriz ama sanki daha zamanı var.” Tahmininde bulunmuştum. Önümüzdeki iki üç hafta içinde 1.16 seviyelerine bir çıkış yapma olasılığı görüyorum. Ama bu yükseliş eğilimi değil tepki yükselişinin sonu gibi olacak diye düşünüyorum. Sonrasında yeniden gevşeme başlayıp 1.14 seviyelerinde düşüş eğiliminin sonlanacağı tahmin ediyorum. Ancak bu epeyce zaman alacak sanırım. Bu hafta direnç 1.1450 ve  1.1525 de, destek ise 1.13 de.

ALTIN/ONS                   ;   Rusya – Ukrayna ve ABD – Çin gerginliği altını zıplattı. Bu hafta 1850 dolar direnç ve 1816 dolar destek. Haftalık kapanışını 1812 dolar üstünden yapması çıkışın gerginlikten değil mal toplanmaktan kaynaklandığının ilk teyidi olabilir. Ben her iki gündeminde bu hafta yatışacağını altının 1810 dolar civarında bekleyeceği olasılığını daha yüksek görüyorum.

BORSA                           ;  Hacimsiz hacimsiz alışların ardından yine  hacimli satışlar geldi. Direnç 2150, destek ise 1840 puanda. Burası aşağı kırılırsa epeyce gevşeyebilir. Dolar bazında 1,50 dolar civarında salınıyor ve yabancılar ısrarla hisse satıyor. Bu yılın ilk iki haftasında 200 milyon dolarlık satışları var.

ABD 10 Yıllık Tahvil     ;  %1.77 seviyesine kadar düzeltme geldi. Burası aşağı kırılırsa dönüyor diyebiliriz. Ama buradan yukarı dönerse  daha önce kuvvetli direnç dediğim %1.97 direnci kolay kırılabilir.

PETROL                            ;  81 dolar altında haftalık kapanış yapmadığı müddetçe yukarı hareket devam eder. 92.50 dolar direnç ve 81.30 dolar destek.

BİTCOİN                             ; “Geçen hafta  40000 dolar aşağı kırılır ve hafta kapanışı da 41500 dolar altında olursa 31,000 dolar hedefe girer.”  Tahmininde bulunmuştum. Sanırım hedefe doğru hareketlendi. 29000 dolar çok kuvvetli destek, oraya gelse bile haftalık kapanışın 31000 doların üstünde olması umut taşır.

Sosyal Medyada Paylaşın!

Murat KARTALKAYA

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

BİLGİLENDİRME
(1) Bu sitedeki yazılar ve yazara ait yorumlar yazarın görüşlerini yansıtmakta, kişi ya da kurumların yatırım kararlarını etkilemeyi ya da yönlendirmeyi amaçlamamaktadır. Site, yatırım danışmanlığı niteliği ve amacı taşımamaktadır. Bu sitedeki yazı ve yorumları dikkate alarak yatırım kararı verenler tamamen kendi kararlarıyla risk almış sayılırlar.
BİLGİLENDİRME
(2) Bu sitedeki yazıların başlığının ve içeriğinin değiştirilerek yayınlanması halinde sorumluluk bunu yapanlara ait olacağı gibi aleyhlerine yasal yollara başvurulacaktır.
SOSYAL MEDYASosyal Medyada Beni Takip Edin!

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Sosyal Medyada Paylaşın!