piyasa-23-11-2017#

23 Kasım 2017by BoldThemes3

USD/TRY :

3,9450 kırılınca olabilecek iki senaryo vermiştim..

Ya hızlı çıkış devam edece 4,00 kırılıcak ,sonra bir yerden dönecek 3,96 civarı yeniden alım fırsatı verecekti.

Ya da 4,00 psikolojil direnç kırılmayacak,3,91-3,85 bandına geri çekilecekti..Bu senaryo oluştu.Bugün sanıyorum 3,90 civarına kadar gevşedi..Yani alım yeri..Ha burada panik aşağı yapabilirler mi yaparlar..Elinde 3,55 den doları olanlar var..3,80 lere doğru küçük bir mal boşaltımı bu yerli yatırımcıda panik yapıp  dolar sattırabilir.Böylece mal toplama tamamlanabilir..Halen tam toparlanmadıysa.Ama 3,78 altı bence artık imkansız..

Usd/try geri geldi de  Euro/usd  pariteside 1,860 geldi tahmin ettiğim gibi..Yanı TL olarak değer kazanma yok..

Peki Döviz artışı spekülasyon mu !

Dün bir bankamızın Genel müdürü ve Ülkenin Başbakanı spekülasyon iddiasını yeniledi..Daha önce ülkenin ekonomi,sanayi,enerji bakanları da aynı cümleleri kullandı..Demek ki var bir bildikleri..Eğer usd /try 3,50 civarına geri dönerse hakikaten bir bildikleri var.Ama 4 ay içinde 4,40 olursa ne derler bilemedim.

Bence spekülasyon değil ! Neden ….

*2013 temmuz dan beri döviz yukarı gidiyor ve sen 4 yıldır spekülasyon diyorsan inandırıcılığın kalmaz ; zaten bu spekülasyon değil yapısal bir sorundur..

*Bakanların spekülasyon demelerini anlayabiliyorum..Ortamı sakinleştirmek istiyorlar..Ama diğer taraftan Zarrab ve Halkbank yüzünden suratları kireç gibi..Niye bu kadar panik yapıyorlar..ABD şimdiye kadar hemen tüm büyük ekonomilerinin dünya çapındaki bankalarına  cezalar verdi..Hem de aynı sebepten..Bu ülkelerin hiçbirinde hükümetler konuyu kendi üstlerine almadı..İlgili bankalar dünyanın cezasını aldı..Hatta  halen ABD tarafından takipteler..Ama bizde öyle panikler ki,piyasayıda panikletiyorlar..

*Mayıs 2017 de araba ile İzmir den Bursa ya gidip geldim.Yemin ederim kamyon sırasından sağ şeride geçemedim giderken de gelirken de yol boyunca..Refendurama kadar donan piyasa bir anda rahatlamış,şişen stoklar yollara çıkmıştı..Geçen hafta yine aynı yolu gidip geldim..Kamyonu bırak  doğru dürüst araç yoktu yollarda..Duruyoruz arkadaş duruyoruz..Karayolarında gözlemlediğim bu durum  en erken altı ay sonra yansır iktisadi rakamlara.

*İhracat patlıyor çatlıyor..Tamam..ayrıntıya girmeyeceğim öyle olsun..Peki ihracatı kime yapıyorsun..Yarısından fazlasını AB ülkelerine ..Kiminle kavgalısın AB ülkeleriyle.. Bir arkadasın sayfasında okudum..Alman şirketleri Türkiye deki temsilciliklerini kapıyorlarmış..Neden mi ! Cart diye devlet el koyup kayyum atadığı için..Ticarette güven ve adalet çok önemlidir.Yıllar önce  sn Temizel bir gece uyudu uyandı “nerden buldun yasası” çıkardı.Bu güven kaybı 2001 krizinin en önemli mihenk taşlarından biriydi bence..Son üç yıldır yabancı bankalar Türkiye nin doğu ve güneydoğudaki şubelerini kapattı..Bazıları acaip karlı olmasına rağmen..Hükümet farkına vardı mı..Ya da söylenen mazerete inandı mı mesela..Bunu görmediyse Karayolundaki kamyonu nerden görsün ,ülkeden çıkan yabancıyı nerden görsün..Kuşadası nda yılların yabancı acentaları kapandı..Gördüler mi !

*Bir arkadaşımın kızı uluslararası gemilerde kaptan olarak çalışıyor. Altı aydır Amerika sularında dolaşıyordu gemileri.   Görev süreleri dolmasına rağmen beklettiler gemide..Toplam on Türk olunca iki tane ABD li koruma nezaretinde gemiden alıp uçağa kadar eşlik etmişler..Neymiş bavulları köpeklere koklatmışız..Aman ne güzel. Vize işiyle uğraşan arkadaşlar eskisine göre AB vizelerinde de gecikmeler zorlamalar olduğunu söylüyorlar.

2019 seçimine kadar kimse mucize beklemesin bence..Seçimden sonra yeni başkan kim olursa olsun ekonomi soğumaya başlar..Merak etmeyin..Neden mi…Yarın artık!

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın!

BoldThemes

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

BİLGİLENDİRME
(1) Bu sitedeki yazılar ve yazara ait yorumlar yazarın görüşlerini yansıtmakta, kişi ya da kurumların yatırım kararlarını etkilemeyi ya da yönlendirmeyi amaçlamamaktadır. Site, yatırım danışmanlığı niteliği ve amacı taşımamaktadır. Bu sitedeki yazı ve yorumları dikkate alarak yatırım kararı verenler tamamen kendi kararlarıyla risk almış sayılırlar.
BİLGİLENDİRME
(2) Bu sitedeki yazıların başlığının ve içeriğinin değiştirilerek yayınlanması halinde sorumluluk bunu yapanlara ait olacağı gibi aleyhlerine yasal yollara başvurulacaktır.
SOSYAL MEDYASosyal Medyada Beni Takip Edin!

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Sosyal Medyada Paylaşın!