Piyasa 22 Mart 2021

Genel                     ; Ben  teknik analiz ile  finansal araçların yönünü belirlemeye çalışıyorum. Çoğu ekonomi uzmanına göre teknik analiz falcılıktır. Çeşitli şekillere bakıp yorum yapıyorum. Kahve fincanında güvercin görmenin tez haber almak olduğu gibi; teknik analizde çanak yaptı, kulpu kırarsa yukarı gider demek aynı şey.!

Yabancı İşlemler  ; MB verilerine göre 12 Mart  haftası  hissede  117  milyon dolar satış yaptılar. Sekiz haftadır satış yapmaya devam  ediyorlar. DİBS ise Kasım 2020 den beri ilk kez satış yaptılar. Bu hafta DİBS te  126 milyon dolar  satış  yapmışlar görünüyor. Böylece haftayı 244 milyon dolar ekside  kapamış oldular.

Döviz mevduatı  ;  MB verilerine göre 12  Mart haftası  100 milyon  dolar azalmış  gözüküyor. Kişiler biraz satmış, kurumlar biraz almış.
TL mevduat; 40  milyar TL  artmış bu hafta.
Krediler ; BDDK verilerine göre 20 milyar TL artarak 3.631 trilyon TL ye yükseldi.

CDS                      ;  Bu haftayı yine  327  puandan kapadı. Brezilya da  196 puanda kaldı.

Dolar Endeksi    ; Geçen Hafta  “büyük olasılık mart ayını 92.50 civarında kapatacak. Belki biraz üstü. Nisan ayı ile birlikte yükselişin devam edeceğini düşünüyorum. 91.70 in altında hafta ve ay kapanışı olursa yeniden bakmak gerekir.” diye tahminde bulunmuştum. Devam.

USD/TRY            ;  Geçen hafta  Faiz artışı olmazsa bir daha bakmak gerek ancak, ben 7.30 – 7.55 arası bir müddet oyalanacağını tahmin ediyorum. Sonrası şimdilik hedefi  8.03 olarak görüyorum.” Tahmininde bulunmuştum.
7.22 – 7.63 arasında dalgalandı. Gece yarısı MB değiştirilmesi ve İstanbul sözleşmesinden çekilmemizin etkisi nasıl olacak hafta başı göreceğiz. Normalde dövizin, faizin sert yukarı, borsanın sert aşağı yapması beklenir. İki günlük kapalı piyasalar herkesi sakinleştirmiş olabilir. O yüzden geçen haftadan farklı açmazsa yani aynı bantta dalgalanırsa şaşırmam. Mart ayını 7.50 civarında kapatabiliriz. Ya da 7.55 üstünde kalarak kapatırsa yükseliş başlar. İster  bu hafta yatayda kalsın ister gelecek ay zıplasın ocak ayı başından beri tahmin ettiğim 8.03 artık kolay hedef oldu.  15  lira olacak filan diyenler bana saçma geliyor ama, artık 9.00 liraya gidebilirim diyor teknik. Daha üstü neden mi olmaz. 1-) Doları kim satacak, yabancı yok. Ya da çok az kaldı. 2-) Doları kim alacak?! Vatandaş gırtlağa kadar dövizde. Tarihi zirvede. 3-) Dış borçlu şirketler ise bugüne kadar borcunu ödedi veya öteledi. Bu sene sonuna kadar da  büyük sıkıntı olmaz.

Eur/Usd               ; Geçen hafta “1.1912 in üstünde kalıp kalmaması önemli ama bence 1.1740 kadar gevşemenin devam edeceğini düşünüyorum.” Tahminimde bulunmuştum. Geçen hafta da 1.1840 desteği dayandı. Bu haftada dayanabilirse “gevşeme bitiyor mu”  gündeme gelir. 1.1740 olursa sanki gevşeme hafifleyerek de olsa dolar lehine epeyce bir müddet devam edebilir. Halen doların güçlenmesi daha olası görünüyor.

Altın/ons               Geçen hafta  “Mart ayı kapanışı  bence 1715 dolar üstü olacak. Böyle olursa bence düşüş biter  Nisan ayı ile birlikte yükseliş başlar. Mart ayı kapanışı 1.705 doların altında olursa yeniden bakmak gerekir.” Tahmininde bulunmuştum. Devam. Yukarı hareket ne zaman başlayacak tam belli olmamakla beraber. Buraların orta vadeli dip olduğunu düşünüyorum.

ABD  10 y Tahvil ; Bu hafta da %1.68 in üzerinde kalırsa, %1.97 teknik ve %2 pikolojik direncine ulaşması çok zaman almayacak gibi duruyor.

TR 10 Y Tahvil      ; Geçen hafta belirttiğim %14.45 direnç , %14.67 üstünde kapanış yapmadığı müddetçe sıkıntı yok.” Görüşümü bu haftada koruyorum. Yüksek faiz alış yaptırıp faizleri geçici olarak %13.50 civarına indirirse de şaşmam.

BİST                     ; Haftayı dolar bazında 2.11 doların hafif üstünde kapattı. Dolar sert düşünce TL bazında hemen hemen aynı kalan BİST, dolar bazında yükseldi. Yabancı alışları olmadan 2.30 dolar üstüne çıkması bana inandırıcı gelmez. TL bazında bu hafta destek 1445 puan ve direnç 1589 puan.

Sosyal Medyada Paylaşın!

Murat KARTALKAYA

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

BİLGİLENDİRME
(1) Bu sitedeki yazılar ve yazara ait yorumlar yazarın görüşlerini yansıtmakta, kişi ya da kurumların yatırım kararlarını etkilemeyi ya da yönlendirmeyi amaçlamamaktadır. Site, yatırım danışmanlığı niteliği ve amacı taşımamaktadır. Bu sitedeki yazı ve yorumları dikkate alarak yatırım kararı verenler tamamen kendi kararlarıyla risk almış sayılırlar.
BİLGİLENDİRME
(2) Bu sitedeki yazıların başlığının ve içeriğinin değiştirilerek yayınlanması halinde sorumluluk bunu yapanlara ait olacağı gibi aleyhlerine yasal yollara başvurulacaktır.
SOSYAL MEDYASosyal Medyada Beni Takip Edin!

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Sosyal Medyada Paylaşın!