PİYASA, 20 ARALIK 2021

18 Aralık 2021by Murat KARTALKAYA0

Geçen hafta ; 50 den fazla ülkenin merkez bankası faiz kararı açıkladı. İçlerinde ağır ağabey İngiltere’nin de bulunduğu kırk civarında merkez bankası faiz artırdı, küçük bir kısım faizlerini sabit bıraktı. Bir tek TCMB yine faiz indirdi. “Bir Türk dünyaya bedeldir” deyişini test ediyoruz sanırım. Üstelik karar sonrası açıklamalar yine sisli kaldı. Gelecek aylarda da zar atmaya devam edeceğiz  gibi. Faiz artırımı, indirimi ya da pas geçilmesi.
Asgari ücrete %50 zam geldi. Ülke çalışanlarının yarısı asgari ücretliydi, bu zam ile bu oran elliyi aşacak. Ben hayatım boyunca emekçi olarak çalıştım. Bu zamma tabi ki seviniyorum. Ancak, işverene %40 maliyet artışı olması ekonominin tıkandığı bugün ki ortamda işsizliği artıracaktır. Üstelik  hızla artan enflasyon bu zammı üç aya kalmadan eritecektir.
Covid Avrupa’da neredeyse 2020 seviyelerine ulaştı. Amerikan 10 yıllık tahvillerine gelen alış, bu durumun fiyatlandığını gösteriyor. Bir ay önce faizinin %2 seviyesine yükselmesi beklenirken  %1.37 seviyelerine kadar gevşedi.  Salgının zirvesinde ABD 10 yıllık tahvilleri birlikte coşan  Altın ve coinlerde ise bir hareket yok şimdilik. Sanırım bu ürünler parasal daralmadan etkileniyor.

DOLAR/TÜRK LİRASI ;  Kurun nereye varabileceğine dair hakikaten hiçbir fikrim yok. Üç ay evvel “15 lira olacak” diyenlere kızıyordum. Artık “40 lira olur” diyenlere bile olabilir gözüyle bakıyorum. Biz yine de teknik olarak bir şeyler söylemeye çalışalım.  1999 başı  ile 2002 Kasım  arasında dolar Türk lirası karşısında %420  civarında  değer kazanmıştı. 2019 başından bu yana ise  ise %230 değer kazandı.  Kısa vadede 18.50 seviyesine kadar önü açık. Aşağıda 12.60 desteği var. Olumlu bir kaç habere bir anda 12.60 seviyesine kadar gevşeyebilir geçici olarak. Ufukta tek bir olumlu haber maalesef gözükmüyor. Önceki destekler 15 ve 13.80 de.

AVRO/DOLAR                Geçen hafta belirttiğim1.1180  – 1.1384  aralığı bozulmadı. 1.1220 – 1.1360 arasında devam etti. Henüz euro lehine bir güçlenme görülmüyor. Bu hafta destek 1.1160 civarında.  ABD parasal daralmayı  Mart 2023 de bitirip ardından faiz artırımına gideceğini belli etti. Avrupa Merkez bankası benzer hareketlerin sinyalini verirse  euro güçlenmeye başlar.

ALTIN/ONS                   ;   Haftalık kapanış 1810 doların üstüne çıkamadı. FED kararının ertesi günü yukarı hareketlenmesine rağmen güçsüz kaldı. Bu hafta kapanışı 1807 doların üstünde olmazsa sıkışıklık devam eder.  Pandeminin  altını yukarı taşıyacağı beklense de teknik henüz bunu onaylamıyor hatta gevşeme olasılığını daha yüksek gösteriyor. Kapanış önemli olmakla beraber 1815 ve 1830 dolar direnç.  1755 dolar destek.

BORSA İSTANBUL       ; Geçen hafta; ”Kısa vadeli düşünenler  için son dönemece giriyoruz sanki.” Tahminimde bulunmuştum ve günlük hacimli düşerek kapanışlar ilk sinyaldir demiştim. Cuma günü bu gerçekleşti. 2400 puandan %13 düşerek günü 2084 puandan kapadı. Bence bu durum ciddi bir geri dönüş sinyalidir. Borsa iki ayda %72 primli hale gelmişti. Ülkede yıllık mevduat faizi %14.  Beş yıllık kazancı iki ayda elde ettin demek bu. Birilerinin “Allah bereket versin” diyeceği belliydi. Zaten yabancı olmadan BİST in uzun sürekli değerlenmesini beklemek çok hatalı olur. BİST, dolar bazında 1,30 dolara inmesine rağmen yabancı gelmiyor. Bu hafta için dirençler 2185, 2280 puanda. Destek ise 2030, 2000 ve 1950 puanda.

BİTCOİN                         ; Pandeminin alevlenmesine yanıt vermeyen diğer ürün. Pandemi ile birlikte dünyada parasal genişleme yaşanınca aslan payını alan ürünlerin başında geliyordu. Parasal daralma  Bitcoin’i engelliyor gibi. 52500 doların üstüne çıkamadığı müddetçe 42500 seviyelerine inmesi çok şaşırtıcı olmaz.  Güçsüz görünüyor.

Sosyal Medyada Paylaşın!

Murat KARTALKAYA

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

BİLGİLENDİRME
(1) Bu sitedeki yazılar ve yazara ait yorumlar yazarın görüşlerini yansıtmakta, kişi ya da kurumların yatırım kararlarını etkilemeyi ya da yönlendirmeyi amaçlamamaktadır. Site, yatırım danışmanlığı niteliği ve amacı taşımamaktadır. Bu sitedeki yazı ve yorumları dikkate alarak yatırım kararı verenler tamamen kendi kararlarıyla risk almış sayılırlar.
BİLGİLENDİRME
(2) Bu sitedeki yazıların başlığının ve içeriğinin değiştirilerek yayınlanması halinde sorumluluk bunu yapanlara ait olacağı gibi aleyhlerine yasal yollara başvurulacaktır.
SOSYAL MEDYASosyal Medyada Beni Takip Edin!

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Sosyal Medyada Paylaşın!