Piyasa 19 Ekim 2020

Gündem ; Bu hafta gündem sanırım Almanya ve Fransa’nın Türkiye’ye süre vererek uyarması, S-400 füze denemesi ile ABD kongresinde yeniden “yaptırım geyiğinin” hortlaması ve Ermenistan – Azerbaycan savaşının etkileri. Aslında Almanya ve Fransa konusu çok gündemde kalmadı bu hafta ki, bence çok önemli bir gelişme. Arap ülkeleri ambargo başlattı. Buna Avrupa ve ABD de eklenirse üzülür ve süzülürüz. İhracatımızın %65 i bu ülkelere.

Yabancı İşlemler ; 09 ekim haftası yabancılar bir hafta önceki aldıklarını kursağımızda bıraktılar. Geçen hafta dediğim gibi önceki 60 ay boyunca, hiçbir ayı artıda kapamamışlardı, yine öyle oldu. Hissede 90 milyon usd, Dibs de 350 milyon usd satış yaptılar.

CDS ; Bu haftayı 520 puandan kapadı. Brezilya’nın 217, Yunanistan’ın puanı 141. Puanlamada 300 üstü puanlar ciddi riskler içeriyor demektir. Türkiye’nin Yunanistan’a göre temerrüte düşme olasılığı dört kat daha fazla demek neredeyse bu puanlar.

Dolar Endeksi ; Geçen hafta hem dolar endeksinin 94 ün altında kalması hem Altın onsunun 1920 usd üstüne çıkması altın ve gümüşte düzeltmenin bittiğini gösteriyor. DEMİŞTİK. Ama kararsız seyir devam etti. Dünya her gün başka bir haberle başka bir yöne sallanmaya devam etti. Bu hafta 93.78 puanın üstünde kalıp kalamayacağına bakacağız. Doların güçlü olması ilginç ama daha ilginç günler görebiliriz.

Usd/Try ; Aylardır söylediğim 7.90 hedefi kısa vadede tavan gibi halen duruyor. Bu haftada tavandan geri çekilme hareketi gelmedi. Usul usul 9 günlük hareketli ortalamadan kopmadan yükseliş devam etti. Bu hafta destekler 7.7850 ve 7.74 destek , 8.15 civarı direnç. 8.15 den tepe yaptığını gösterirse sanırım 7.00 seviyelerine kadar gevşeyebilir ama henüz teknik buna işaret etmiyor.

Eur/Usd ; Dolar endeksi, Altın ve euro/usd paritesi ile yorum yapmamak gerek sanırım. Trend ile ilgili tam dönüş sinyali veriyor, ardından ikinci sinyal geldi gibi oluyor, bir anda bir haber her şeyi geri çeviriyor. Sanırım bir süre 1.1850 – 1.1620 bandında kalacağız. Şimdilik tüm haberler bu fiyatlarda.

Altın/ons ; Geçen hafta; haftanın ilk günü 1920 usd nin üstünde kalmayı becerirse 1965-1975 usd civarına kadar gider sanki. DEMİŞTİK. Bir gün kalır gibi yaptı ama ertesi gün direk aşağı başladı. Bu hafta 1904 üstünde kalmalı yoksa 1860 usd yi yeniden test edebiliriz. Teknik kısa vadede 1880-1860 usd arasını görsem iyi olur sanki diyor. Orta ve uzun vadede ise teknik olarak halen yukarı gitme olasılığı daha yüksek gözüküyor. Burada da tüm haberler fiyatlarda demek ki..

ABD 10 y Tahvil ; Geçen % 0.72 – % 0.79 arasında dinlenmesi daha olası. DEMİŞTİK. Aynen öyle oldu. Bu hafta % 0.7150 ve 0.65 destek. % 0.7950 direnç.

TR 10 Y Tahvil ; Geçen hafta; haftaya %13.10 un üstünde kalarak başlarsa %13.75 ve üstünü zorlayabilir. DEMİŞTİM. 13.10 üstünde açtı. Oyalandı, oyalandı son gün %13.85 yaptı. Ya birileri sert satış yaptı ya da alıcı yoktu az bir miktar sert satışa yol açtı. Bu cuma göreceğiz artık. MB sının faiz artıracağına inanmışlar ve beklenti başladı. Ama 100 baz filan işe yaramaz. 300 baz gelir bence. Sanki tahvillerde satış %15-16 bandına kadar sürecek ve MB faiz artışına hedefi gösterecek.

BİST ; “BIST de 1.30 usd altı kapanış olmadığı müddetçe orta ve uzun vadeli alış yeri buralar. Kısa vadede 1.40 usd altından al, 1.50 usd den sat gibi çalışıyor sanki. Artık sadece bu yorumu yazacağım. Haftayı 1.50 den kapadı . Hayırlısı !!

FENERBAHÇE ; 34.70 önemli. Altına iniş 30 tl yi gündeme sokar ki şartlarda değişme olmaz ise teknik olarak mükemmel alış yeri. 39 üstüne çıkar bir gün kalırsa kısa vadede 43.30 olur.

Genel ; Ben hobi olarak teknik analizden finansal araçların yönünü belirlemeye çalışıyorum. Çoğu ekonomi uzmanına göre falcılık. Çeşitli şekillere bakıp yorum yapıyorum. Kahve fincanında güvercin görmenin tez haber almak olduğu gibi; teknik analizde çanak yaptı, kulbu kırarsa yukarı gider demek aynı şey.!

Sosyal Medyada Paylaşın!

Murat KARTALKAYA

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

BİLGİLENDİRME
(1) Bu sitedeki yazılar ve yazara ait yorumlar yazarın görüşlerini yansıtmakta, kişi ya da kurumların yatırım kararlarını etkilemeyi ya da yönlendirmeyi amaçlamamaktadır. Site, yatırım danışmanlığı niteliği ve amacı taşımamaktadır. Bu sitedeki yazı ve yorumları dikkate alarak yatırım kararı verenler tamamen kendi kararlarıyla risk almış sayılırlar.
BİLGİLENDİRME
(2) Bu sitedeki yazıların başlığının ve içeriğinin değiştirilerek yayınlanması halinde sorumluluk bunu yapanlara ait olacağı gibi aleyhlerine yasal yollara başvurulacaktır.
SOSYAL MEDYASosyal Medyada Beni Takip Edin!

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Sosyal Medyada Paylaşın!