Piyasa 16 Kasım 2020

16 Kasım 2020by Murat KARTALKAYA0

Gündem ; Geçen hafta Sn Albayrak istifa etse ne olur. DEMİŞTİK. Hakikaten istifa etti yahu. Ve piyasa inanılmaz çoşku yaşadı. TL hafta boyunca değerlendi. Bu haftaki hareket Ağustos 2018 tarihindeki harekete benziyor. O zaman da bir anda yeni ekonomi deyip ciddi faiz artışı sözü vermişlerdi. Piyasa bunu satın aldı. Ve faiz hakikaten bir ay kadar sonra 625 baz puan artmıştı. Bu sefer aynısı olur mu!? Bu hafta PPK toplantısı faiz artırımı kararı açıklanacak. Piyasa 500 baz puan bekliyor. Yapabilecekler mi!? Bugünün şartları 2018 den farklı. Öncelikle ekonomi zaten iyice sıkışmış, kredi ile döner durumda, sert faiz artışı ticaretimizi iyice kilitleyebilir. Ayrıca MB rezervi swaplar hariç EKSİ 55 milyar dolarda. Eski yıllar ortalaması arkadaşımız Ömer Gencal’ın da belirtiği gibi 35-40 milyar dolar. Normale dönmek için 80-90 milyar dolar bulmamız gerekiyor. Bence bu iktidar ile çok zor. Üstelik eylül rakamlarına göre dokuz ayda 4o milyar dolar üstünde rezerv gitmiş. Devletin döviz borcu toplam borcunun %56 ına ulaşmış. Bu durum geri döner mi, hiç olmazsa 2018 yılı gibi üç ay boyunca %28 civarında TL nin değerlenmesi sonucuna gider miyiz !? Göreceğiz.

Yabancı İşlemler ; 6 kasım haftası yabancı net işlemlerde kayda değer bir şey yok. Bu haftadan itibaren vatandaşın elindeki döviz mevduatını da takip edeceğiz. 6 kasım itibariyle gerçek kişi 140.3 milyar usd, tüzel de 83.9 milyar usd, toplamda 224 milyar usd mevduat var.

CDS ; Bu hafta iyi gevşedi ama uzay filan değil. Türkiye’nin risk pirimi, aylıkta %22 düştü ama Brezilya da aylıkta %18 ucuzlamış zaten mesela. Altı aya bakarsak en az prim düşüşü bizde.

Dolar Endeksi ; 92.50 – 94.00 arasında kalmaya devam edeceğiz herhalde.

Usd/Try ; 02 Ekim günü 7.60 a kadar düzeltme gelebileceğini yazmışız. Teknik o günlerde öyle diyormuş. Geçmişi bırakalım bugüne bakalım. Öncelikle teknik diyor ki “ben her zaman alana da satana da ikinci şans veririm.” O yüzden iki hafta, en geç 5 hafta içinde tekrar 8.27 – 8.40 arası bir yere gelebilir. Bunu bir kenara yazın. Bu haftaya bakarsak 7.77 nin üstüne atması sakinleşme,7.86 nın üstüne atması dönüş başladı demek. Bu sanki daha olası. 7.86 ın üstüne çıkamazsa 7.50 – 7.41 bandına kadar gevşeyebilir ama bu yukarı gidip ikinci şans hedefini bozmaz sanıyorum.

Eur/Usd ; Yine 1.1912 direncini kıramadı. Bu hafta 1.1860 – 1.1734 arasında kalması daha olası gözüküyor. 1.630 altında ve 1.1912 üstünde kalması için bilinen haberler yetersiz. Bilinenler bu aralığın içinde alınmış, satılmış.

Altın/ons ; Burada yorum yapmamaya çalışıyorum; çünkü teknik “al” diyor sata dönüyor, “sat” diyor ala dönüyor uzun zamandır. Bu hafta bir şeyler yazayım. Teknik bu hafta içinde 1906- 1923 usd arası bir yeri göreceğim ama sonrası için çok iyimser değilim. 1818- 1797 usd arası bir yere kadar yatasım var diyor sanki.

ABD 10 y Tahvil ; % 0.97 direnci çok ama çok önemli nisan 2020 den beri hiç bunun üstüne çıkmamış. Bunun üstünde üç gün filan kalması bir anda %1.32 leri gündeme getirir. Ama bu hafta sanki biraz alış gelecek ve %0.85 hatta % 0.82 ye kadar düşecek gibi.

TR 10 Y Tahvil ; Bence %13.50 civarına kadar satış yer, yani yükselir.

BİST ; Geçen hafta dolar bazında yine 1.32 tarihi dibine gelmişti, bu hafta sonu 1.68 usd ye geldi. Bir haftada dolar bazında %2.8 kazanç. Mükemmel. Tüm dünyada işlem gören tahvillerin %88 nin yıllık getirisi %3 altında. Bu yüzden bana 12 kasım perşembe satış yemiş gibi geldi. Dolar bazında 1.50 altı, TL bazında 1194 altı olabilir.

ÖNEMLİ NOT ; Mart 2020 ayında THY birden %40 prim yaptı. Haziran ayında %30 yaptı. Altı aylık ve 9 aylık zararının yüksek çıkacağını finansal okur yazarlığı olmayan bile bilirdi. Sonra ne oldu. Ekim sonuna geldiğimizde THY nisan fiyatındaydı. Geçen haftada batık kredileri ile başı belada olan bankacılık sektörünü aldılar. Umarım yabancıların çıkma operasyonu değildir. Çünkü perşembe günü sanki dökmüşler.

Genel ; Ben hobi olarak teknik analizden finansal araçların yönünü belirlemeye çalışıyorum. Çoğu ekonomi uzmanına göre falcılık. Çeşitli şekillere bakıp yorum yapıyorum. Kahve fincanında güvercin görmenin tez haber almak olduğu gibi; teknik analizde çanak yaptı, kulbu kırarsa yukarı gider demek aynı şey.!

Sosyal Medyada Paylaşın!

Murat KARTALKAYA

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

BİLGİLENDİRME
(1) Bu sitedeki yazılar ve yazara ait yorumlar yazarın görüşlerini yansıtmakta, kişi ya da kurumların yatırım kararlarını etkilemeyi ya da yönlendirmeyi amaçlamamaktadır. Site, yatırım danışmanlığı niteliği ve amacı taşımamaktadır. Bu sitedeki yazı ve yorumları dikkate alarak yatırım kararı verenler tamamen kendi kararlarıyla risk almış sayılırlar.
BİLGİLENDİRME
(2) Bu sitedeki yazıların başlığının ve içeriğinin değiştirilerek yayınlanması halinde sorumluluk bunu yapanlara ait olacağı gibi aleyhlerine yasal yollara başvurulacaktır.
SOSYAL MEDYASosyal Medyada Beni Takip Edin!

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Sosyal Medyada Paylaşın!