Piyasa, 15 Kasım 2021

14 Kasım 2021by Murat KARTALKAYA0

Bu hafta ; Merkez Bankasının Perşembe günü açıklayacağı faiz kararına odaklanacağız.  Yine faiz toto oynamaya başladık.  Aklın yolu faizi sabit tutmalarını söylüyor ama sanki 100 baz puan indirecekler. Cuma akşamı özel bankaların hemen hepsinin bir anda mevduat ve  kredi faizlerini aniden aşağı çekmesi MB nın faiz indirimin işareti gibi. Ben doların hedeflerine çok yaklaştığını düşünüyorum. Yöneticiler de piyasanın doyduğunu düşünüp bir Ali Cengiz oyunu ile dövizin de aşağı gelmesini sağlarlarsa oldukça havalı bir konuma geçerler. Döviz gevşer mi? Teknik olarak gevşeme yeri var. Mevcut iktidarın son üç yıl içinde defalarca şapkadan tavşan çıkarıp bir müddet dövizin gevşemesine yol açtığını biliyorum. Yine yapabilirler.

 USD/TRY          ;  Geçen hafta; “ Pazartesi  9.75 seviyesinin üstüne çıkması  ya da 9.63 seviyesinin altına gelmesi yönü belirleyecek. Sanki 9.63 ve 9.75 arasında bir iki hafta kalması daha yüksek olasılık gibi duruyor.” Tahmininde bulunmuştum.. İki gün 9.75 i deneyip Çarşamba günü kırdı. Ve üç gün üst üste yeni zirveler gördü.
Bu hafta; Faiz indirimi beklentisi ile yeni zirveler deneyebiliriz. Faiz indirimi gelirse beklenti bitti diye tekrar 10.00 seviyesinin altına dönebiliriz. Eğer faiz sabit kalırsa gevşeme, 9.40 seviyesine kadar olabilir. Bir de “Kavala serbest bırakıldı” türünde bir gelişme olursa mesela. Tavşan çıkar.
2019 yılından beri “Dolar 10 lira olacak” diyenler vardı. Bugün de “Gördünüz mü 10 lira oldu” diyorlar. Ben Haziran 2021 ayında “Dolar 9.60-10.70 arası bir yeri kesin görür” dedim. Hedefime neredeyse geldi. Ben burada kalıyorum artık. 11 olabilir mi olabilir ama ben 10 lira üzerinde kalıcı olamayacağını düşünüyorum.  Neden mi!? “12 lira olacak” diyenlere neye dayandırıyorsa bende ona dayandırıyorum. Hatta dolar 8  liraya düşecek diyorum. Nasılsa iki yıla kadar  8 liraya düşer. Ben de “ Demiştim” derim.

EURO/USD       ;  
Aylardır ; “ 1.15 civarı destek, 1.17 tepki direnci olmaya devam edecek gibi. Doların güçlülüğünde halen bir bozulma yok.  Bu işin dibinin 1.13- 1.15 arası bir yer olduğunu düşünüyorum.” Tahmininde bulunmuştum.
Bu hafta; hemen 1.15 seviyesinin üstüne çıkamazsa 1.1415 ve 1.1385 destekleri kucak açmış bekliyor.

ALTIN/ONS       Geçen hafta; “ 1825 doların üstünde kapanış, altında yukarı fırlayış bekleyenleri haklı çıkarabilir. Haftanın desteği 1760 dolar, direnci ise 1835 dolar.” Tahmininde bulunmuştum. 1865 dolardan kapadı. Dirençlerimiz 1915 ve 1965 dolarda. 1830 ve 1795 dolar destek. İki hafta boyunca 1810 doların altında kapanış yapmazsa yukarı hareket devam edecek demektir.  1810 doların altında kapanış yine bozar.

BİST ;  Geçen hafta; 1590 direnç, 1490 puan ise destek.” Tahmininde bulunmuştum. Ama çok dramatik bir hata yapmışım. Aylardır biliyorsunuz hacim artmadan borsa yükselmez diye yazıp durdum ama  hacim hiç artmıyor diye son haftalarda hacme bakmayı atlıyordum. Önceki haftanın son üç günü ortalamanın bir anda iki katına çıkmış.  Bunu gözden kaçırmam büyük hata. Geçen hafta da aynı yüksek hacim devam etmiş.  Bu hafta desteğimiz 1580 puanda, direncimiz 1680 puanda. Biliyorsunuz aylardır orta ve uzun vadeli hisse senedi alımı öneriyorum. Fiyatlar çok ucuz yabancılarda eninde sonunda gelecek diyordum. MB verilerine göre 5 Kasım haftası 275 milyon dolarlık hisse senedi alımı yapmışlar. Bu alış 2021 yılının açık ara en yüksek alışı.  Üstelik BİST dolar bazında 1.64 dolar. Halen ucuz.

Nereye Yatırım Yapılır ?!! Ben orta ve uzun vadeli yatırım yaparım. Ufak ufak hisse, tahvil, eurobond alırım. Borsa her gevşediğinde endeks 30 hisseleri; faizleri her yükseldiğinde Türk Tahvil ve Eurobond alımımı artırırım. Siz ne yaparsınız bilmem de, karışmam da.

 

Sosyal Medyada Paylaşın!

Murat KARTALKAYA

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

BİLGİLENDİRME
(1) Bu sitedeki yazılar ve yazara ait yorumlar yazarın görüşlerini yansıtmakta, kişi ya da kurumların yatırım kararlarını etkilemeyi ya da yönlendirmeyi amaçlamamaktadır. Site, yatırım danışmanlığı niteliği ve amacı taşımamaktadır. Bu sitedeki yazı ve yorumları dikkate alarak yatırım kararı verenler tamamen kendi kararlarıyla risk almış sayılırlar.
BİLGİLENDİRME
(2) Bu sitedeki yazıların başlığının ve içeriğinin değiştirilerek yayınlanması halinde sorumluluk bunu yapanlara ait olacağı gibi aleyhlerine yasal yollara başvurulacaktır.
SOSYAL MEDYASosyal Medyada Beni Takip Edin!

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Sosyal Medyada Paylaşın!