Piyasa 15 Haziran 2020

15 Haziran 2020by Murat KARTALKAYA0

GENEL ; Ben hobi olarak teknik analizden finansal araçların yönünü belirlemeye çalışıyorum. Çoğu ekonomi uzmanına göre falcılık. Çeşitli şekillere bakıp yorum yapıyorum. Kahve fincanında güvercin görmenin tez haber almak olduğu gibi; teknik analizde çanak yaptı, kulbu kırarsa yukarı gider demek aynı şey.!

Yabancı işlemleri ; 5 Haziran haftası yabancılar yine Dibs de 119 milyon dolarlık alım yaptılar. Hissede 16 milyon satış yemesine rağmen haftayı da son bir ayda ikinci kez 104 milyon usd artıda kapatmışlar.

CDS ; Haftayı 477 puan civarından kapattık. İki batık ülkeden sonra riski en yüksek ülkeler Pakistan. Mısır, Türkiye ve Ukrayna . Puanları 500 puanın altınageldi. Bu hafta da cds puanları hepsinde iyileşme devam etti. Henüz ikinci dalgayı filan kimse sallamıyor.

USD/TRY ; Geçen Hafta 6.82 ya kadar yükselebilir ama 6.83 nin üstünde kalamadığı müddetçe aşağı devam etme olasılığı daha fazla. DEMİŞTİM. Bu hafta 6.84 in üstünde kalırsa bu hafta olmadı gelecek hafta 6.96 civarını deneyebilir. Ama sonrasındaki iki haftada 6.60 lara geri dönmesini engellemez sanıyorum.Bu fikrimi değiştirecek şey Haziran kapanışının 6.82 in üstünde olması olabilir.

EUR/USD ; Geçen hafta pazartesi kapanış cumanın altında olursa euronun gazı bitti demektir.Büyük olasılık çıktığı hızla 1.0990 a geri döner. DEMİŞTİM. Kapanış cuma gününün üstünde kalınca euro güçlenmesi devam etti. 1.1420 lerden döndü. Bence 1.1180- 1.1150 civarına kadar düzeltme devam edecek.

ALTIN; Geçen hafta bence 1722 usd yi görebilir ama bence 1645 usd artık hedefe girdi. DEMİŞTİM. 1740 USD ye kadar yükseldi. Herkesin uçacak, kaçacak dediği bir ürünün gidememesi beni ürkütüyor. Dünyaya, temel verilere bakınca bence de yukarı gitmeli ama teknik beni ikilemde bırakıyor. Şimdilik 1738–1700 usd dar ve 1750 – 1680 usd geniş bandına sıkışmış görünüyor. Bakalım ne kadar sıkışacak. Tüm temel veriler ve tüm uzmanlar bu sıkışma yukarı doğru kıracak diyor. Benim teknik ise o fikirde değil. 1620 usd civarını görmeden rahat etmeyecek gibi. Bugün,yarın değil. 1760 doların üstünde kalmadığı müddetçe iki ay içinde 1620 dolar görme olasılığı kuvvetli.

10 ABD YILLIK FAİZ : Geçen hafta % 0.82 ye kadar bir alış gelebilir sanki. DEMİŞTİM. Alış abardı %0.67 e kadar geldi. Bu gafta biraz satış yer. Dirençler %0.74 ve 0.82..

10 TR YILLIK FAİZ ; 05 Haziran haftası gelen yabancı alışları faizi %11.40 seviyelerine kadar düşürmüştü. O hafta yabancılar 119 milyon usd alış yapmışlardı. Aktif rasyo güncellemesi de ekmeklerine yağ sürdü %12.20 lerden alış geldi. Ama geçen hafta yine satış yemiş.Yabancılar mı haftaya göreceğiz.

BIST ; Başka yatırım ürünü kalmamasına rağmen yükseliş hisse bazında kalıyordu. ABD ve AB borsaları pandemi öncesi fiyatlara ulaşmıştı. Şimdi ikinci dalga beklentisi ve sanayi üretimlerindeki sert daralma verileri ile kar satışları yemeye başladılar. BİST ise yabancı gelmediğinden pandemi öncesine çıkamadan dünyanın ikinci dalga satışına maruz kalacak gibi duruyor. Destek 106.000 de…

Sosyal Medyada Paylaşın!

Murat KARTALKAYA

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

BİLGİLENDİRME
(1) Bu sitedeki yazılar ve yazara ait yorumlar yazarın görüşlerini yansıtmakta, kişi ya da kurumların yatırım kararlarını etkilemeyi ya da yönlendirmeyi amaçlamamaktadır. Site, yatırım danışmanlığı niteliği ve amacı taşımamaktadır. Bu sitedeki yazı ve yorumları dikkate alarak yatırım kararı verenler tamamen kendi kararlarıyla risk almış sayılırlar.
BİLGİLENDİRME
(2) Bu sitedeki yazıların başlığının ve içeriğinin değiştirilerek yayınlanması halinde sorumluluk bunu yapanlara ait olacağı gibi aleyhlerine yasal yollara başvurulacaktır.
SOSYAL MEDYASosyal Medyada Beni Takip Edin!

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Sosyal Medyada Paylaşın!