PİYASA, 13 ARALIK 2021

12 Aralık 2021by Murat KARTALKAYA0

Geçen hafta ; Son haftalara nispeten sakin bir hafta geçirdik. Cuma gününe kadar sakin olan döviz Cuma günü yeniden alevlendi. Yine Merkez Bankası işe yaramayan bir müdahalede daha bulundu.
03 Aralık MB verilerine göre son iki haftada 4 milyar dolarlık döviz mevduatı azalmış görünüyor. Umarım TL ye dönme veya döviz borcu ödemede kullanılıyordur  ve yastık altına gitmiyordur. Döviz mevduatındaki azalmaya karşın döviz mevduatının toplam mevduata oranı %63 seviyesine çıktı. Bunun en büyük sebebi dolar artışının yarattığı değer artışı. Yine de bu oranın 2001 krizinde en fazla %58 seviyesinde olduğunu unutmamak gerek. 2001 yılına göre daha dolarize durumda vatandaşımız.
Kasım ayı boyunca hisse alan yabancılar hisse satmaya başladılar. Son iki haftada yabancıların hisse ve tahvil satışları 350 milyar doları buldu. Düşük fiyatlı hissemiz ve yüksek faizli tahvilimiz için bile alış yapmıyorlar. Doğrusu ben vur kaçcıların geleceğini tahmin ediyordum. Anlaşılan 2018 ve 2020 yılında olduğu gibi bu sefer gelmeyecekler. Onlar gelmezse döviz nasıl düşecek bilemiyorum.
İktidarın kredi kullandırma hevesi yanıt buluyor. 03 Aralık haftası da kredi hacminde 246 milyar liralık artış olmuş. İlk sekiz ayın toplam artışının 325 milyar lira olduğunu düşünürsek haftalık artışın büyüklüğü anlaşılır.
Bu hafta oldukça  heyecan, aksiyon dolu bir hafta olacak gibi. Önce Çarşamba günü FED faiz kararını açıklayacak. Yılbaşı ile birlikte başlıyorum diyeceğini sanmıyorum. Ama başlayacağı tarihin en azından ip ucunu verecektir. Perşembe ise TCMB faiz kararını açıklayacak.  İşte burada yine zar atacağız. Bu sefer üç olasılık yok. Ya faiz indirimi ya  pas geçme. 100 baz puan indirip “Bu son” derse bile piyasalar bir gıdım nefes aldırır. Faiz artırmazsa  piyasaların beklemediği  bir durum olur. Piyasalar önce olumlu karşılar.

Bakalım iktidarımız “Faiz Lobisinin” belini kırabilecek mi?! Böyle bir lobi var mı bilemiyorum. Ama var ise dünyanın en geri zekalı lobisi. 2018 Ocak ayında dolar/tl  3.75 iken 2021 Kasım sonu itibariyle 13.75 liraya yükseldi. Bu süre içinde 100 lirasını dolara yatıranın parası 367 liraya yükseldi.
100 lirasını faize yatıran şaşkın lobi ise kabaca 172 lira kazandı. Kabaca dört yıllık ortalama faiz %14.50. Dört yıllık bileşik olarak  %72  eder. Dört yıllık  bileşik enflasyon kabaca %87.  Reel olarak baktığınızda faiz lobisi dört yılda  %10 kayıpta.  Döviz lobisi mi var, faiz lobisi mi var, vallahi siz karar verin.

 DOLAR/TÜRK LİRASI ;  Oldukça savrulacağımız bir hafta olabilir. 13.98 seviyesini kırıp üstünde kalması yeni zirvelerin önünü açar. FED faiz artırımını çok erken bir tarihe almaz, TCMB da ayı pas geçer ve indirime belirsiz bir süre ara verdiğini açıklar  ise 11.50 seviyelerine kadar geçici düşüş olabilir. Ama hemen değil tabi. Önce 13.35 ve 12.90 desteklerine gevşer. 13.98 yukarı kırılırsa direnç 14.24 ve 14.50 seviyesinde.

AVRO/DOLAR                1.1180 seviyesinin altını göreceğini sanmıyorum. Belki bir an 1.1130 görülebilir ama, çabuk toparlar. Dirençler 1.1384 ve 1.1495.

ALTIN/ONS                   ;  Sıkışma devam etti. Bu haftaya 1790 doların üstüne atıp başlayamazsa işi zor.  Haftalık kapanış 1810 doların üstünde olursa yukarı, 1742 doların altında olursa aşağı eğilim güçlenir.

BORSA İSTANBUL       ; Yabancı alışları iki haftadır satışa dönmüş.  İki ayda %45 kazanç taşıdığını unutmayın. Kısa vadeli olanlar için son dönemece giriyoruz sanki. En fazla iki üç hafta daha. Bu hafta bir kar realizasyonu gelebilir ama  günlük kapanışları ve hacmi görmeden  “düşüş başladı” demek  olmaz.

 

Sosyal Medyada Paylaşın!

Murat KARTALKAYA

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

BİLGİLENDİRME
(1) Bu sitedeki yazılar ve yazara ait yorumlar yazarın görüşlerini yansıtmakta, kişi ya da kurumların yatırım kararlarını etkilemeyi ya da yönlendirmeyi amaçlamamaktadır. Site, yatırım danışmanlığı niteliği ve amacı taşımamaktadır. Bu sitedeki yazı ve yorumları dikkate alarak yatırım kararı verenler tamamen kendi kararlarıyla risk almış sayılırlar.
BİLGİLENDİRME
(2) Bu sitedeki yazıların başlığının ve içeriğinin değiştirilerek yayınlanması halinde sorumluluk bunu yapanlara ait olacağı gibi aleyhlerine yasal yollara başvurulacaktır.
SOSYAL MEDYASosyal Medyada Beni Takip Edin!

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Sosyal Medyada Paylaşın!