Piyasa 03 Ağustos 2020

2 Ağustos 2020by Murat KARTALKAYA0

Yabancı işlemleri ; 24 Temmuz haftası yabancı işlemleri 31 Temmuz günü merkez bankası tarafından açıklandığından ve o gün bayram tatili olduğundan elimizde veri yok bu hafta.

CDS ; Haftayı tekrar 560 puandan kapattık. İki batık ülkeden sonra riski en yüksek ikinci ülke olduk yine. Birinci Pakistan…İnşallah “ Ey Pakistan bizden birinciliği almayı iyi biliriz” demeyiz.

USD/TRY ; Geçen Hafta ; Sıkışma bu haftada 6.82 – 6.86 bandında devam etti. 6.86 sabit kur sistemi daha ne kadar sürer bilemem ama sonunun iyi olmayacağını tahmin edebiliyorum. Artık 6.86 daha da önemli. Üstüne çıkıp iki gün üstünde kalması. Yeni bir hareket habercisi olabilir. DEMİŞTİM. 6.86 sıyırdı ve iki günde 7.00 zirvesini zorladı. Aslında geçti gitti ama euro/usd paritesi euro lehine geliştiğinden fark edilmiyor. Neyse kafa karıştırmayalım. Dolar diyor ki “ Canınızı yakmak istemiyorum,bir şeyler yapın”. Bu hafta 6.90 seviyelerine inse de , 7.02 in üstünde bir gün kalması bir anda 7.27 leri görmemize yol açar. Orada bu sefer durur mu, bilemiyorum. Teknik diyor ki “ Allah yanınızda olsa da aşmasa”. Teknik olarak üçlü tepe neredeyse 6.27 civarı. Kırılması zor. Kırılırsa da tutulması zor.! Kırar ise 45 gün içinde 7.90.

EUR/USD ; Euro’nun güçlülüğü devam ediyor. Haziran 2017 hazirandan beri ilk kez “AL” kuvvetleniyor. Sekiz, on ay daha güçlü konumunu koruyacak gibi diyor teknik. Bu demek değil ki hep yukarı. Kısa vadede 1.17 ve orta vadede 1.1575 civarını deneyecek ama hedefi önce 1.21 sonra 1.25. Sanırım 1.1910 şimdilik direnç. Buradan 1.17 civarı gelip sonra 1.21 olacak. 1.21 den 1.16 civarına gevşeyip sonrasında 1.25 olup yükselişin tepesini görecek.

ALTIN; 1920 usd nin üstünde kaldıkça yön yukarı. Ben almaya cesaret edebili miyim hayır ! Neden bunu yazdım. Aylar önce altın yukarı dediğimde bir benzin istasyonunda çalışan bir pompa görevlisi gidip bankadan kredi çekip altın almış. Pess!!. Deli para kazanmış ama papaz ve pilav hikayesini unutmayın. 1935 usd ve 1920 usd destek. Bir gün şok 1885 usd yapıp günü 1920 usd üstünde kapatabilir, bu yukarı yönü bozmaz.

10 ABD YILLIK FAİZ : Geçen hafta sanırım buradan bir satış gelip %.0.60 lara dönsede % 0.51 artık hedefe girdi. DEMİŞTİM. %.63 görüp % 0.52 ye düştü. Bu haftayı yorumsuz geçelim.

10 TR YILLIK FAİZ ; Geçen hafta %12.45 direnci var ama esas %12.85. Umarım kırılmaz. Yerli yatırımcılarda kaçıyor izlenimi yaratabilir bu durum. DEMİŞTİM. %13 görüp haftayı %12.70 civarı kapadı. Tuhaf finansal tedbirlerin sonuna gelindi. Bunu artık sağır sultan bile duydu. Ya döviz patlayacak ya MB sı faiz artıracak. Geçmiş olsun Türkiye. Umarım faiz artırmak işe yarar. Tüm dünyanın en yüksek faizini ver ama işe yaramasın daha da artır. Ne mükemmel bir yönetim.

BIST ; Geçen hafta Haziran ayı işlem hacmindeki yükseklik ve ay kapanışı yukarı hareketi destekliyor. Mantığım kabul etmese de teknik böyle diyor. Sanırım Temmuzu yukarıda bitirip Ağustos da yataya geçeceğiz. Engeç Eylül ile birlikte serbest salınım başlayacak bence. DEMİŞTİM. Ama sanki “serbest salınım” erken başladı. Bu hafta önemli. Eğer 1175 puanın üstüne çıkarsa bu çöküşü “kar satışı” olarak yorumlarız. 1141 kadar yülselip haftayı 1141 – 1123 arasında oyalanırsa burada da “ geçmiş olsun”.

GENEL ; Ben hobi olarak teknik analizden finansal araçların yönünü belirlemeye çalışıyorum. Çoğu ekonomi uzmanına göre falcılık. Çeşitli şekillere bakıp yorum yapıyorum. Kahve fincanında güvercin görmenin tez haber almak olduğu gibi; teknik analizde çanak yaptı, kulbu kırarsa yukarı gider demek aynı şey.!

Sosyal Medyada Paylaşın!

Murat KARTALKAYA

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

BİLGİLENDİRME
(1) Bu sitedeki yazılar ve yazara ait yorumlar yazarın görüşlerini yansıtmakta, kişi ya da kurumların yatırım kararlarını etkilemeyi ya da yönlendirmeyi amaçlamamaktadır. Site, yatırım danışmanlığı niteliği ve amacı taşımamaktadır. Bu sitedeki yazı ve yorumları dikkate alarak yatırım kararı verenler tamamen kendi kararlarıyla risk almış sayılırlar.
BİLGİLENDİRME
(2) Bu sitedeki yazıların başlığının ve içeriğinin değiştirilerek yayınlanması halinde sorumluluk bunu yapanlara ait olacağı gibi aleyhlerine yasal yollara başvurulacaktır.
SOSYAL MEDYASosyal Medyada Beni Takip Edin!

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Sosyal Medyada Paylaşın!