Piyasa 02 Kasım 2020

Gündem ; MB nın faiz artıracağını, doların 7.75 hatta 7.60 seviyelerine inip oradan tekrar toparlayıp yılı 8.30 seviyelerinde bitireceğini tahmin ediyordum. Faiz artışı gelmeyince dolar dellendi. Sanırım artık 300 baz puanıda beğenmeyecekler. Güç savaşını dolar kazandı. Bu hafta BIDEN da kazanırsa faizi 500- 700 artırmak zorunda kalabilirler. Dolar düşecek mi.!? Eğer %15- 17 arası faiz yatırımcıya yeterse çıkış durup gevşeme olabilir. Faiz artışına bu kadar zorladıklarına göre faiz artarsa dolar satacaklar sanki.

Yabancı İşlemler ; – / –

CDS ; Çarşamba 529 puan iken cuma 550 puan civarına çıktı. Bir hata var mı? Hafta başı göreceğiz.

Dolar Endeksi ; Yukarı gideceğim sinyali verip hemen ardından düşüyor. Aşağı gideceğim sinyali verip hemen ardından çıkıyor. ABD seçimleri bitene kadar yorum yapmamak en iyisi.

Usd/Try ; Kanal içinde yükseliş devam ediyor ve halen bir geri dönüş sinyali göstermiyor. Bu haftanın ilk günü yukarı başlasa bile kapanış 8.36 altında olacak gibi. Destekler 8. 10 – 8.00 ve 7.90. Eğer dönüş sinyali gelirse düzeltme 7.70 hatta biraz altına kadar inebilir.

Eur/Usd ; Yukarı gideceğim sinyali verip hemen ardından düşüyor. Aşağı gideceğim sinyali verip hemen ardından çıkıyor. ABD seçimleri bitene kadar yorum yapmamak en iyisi.

Altın/ons ; Sıkışma 1864 – 1920 usd geniş bandında biraz daha devam edecek gibi. Yukarı gideceğim sinyali verip hemen ardından düşüyor. Aşağı gideceğim sinyali verip hemen ardından çıkıyor. ABD seçimleri bitene kadar yorum yapmamak en iyisi.

ABD 10 y Tahvil ; Geçen hafta ;eğer % 0.85 in altında kalırsa %.0.75 e kadar gevşer. DEMİŞTİM. Aynen öyle oldu. %.0.75 e kadar gevşeyip yukarı döndü. Bu hafta % 0.78- 0.79 a kadar gevşeyerek başlayabilir diyor teknik. % 0.87 in üzerinde kalırsa %1 lere kadar satış getirir ki, bu durum altın,gümüş ve avro ya alış getirir.

TR 10 Y Tahvil ; Geçen hafta %14.15 direncine kadar gelmiş. Bu hafta onu kırmayı deneyecektir. %14.15 – 14.70 arasından sıkı alış gelecektir bence. DEMİŞTİM. Alış geldi ama öyle abartılı değil. Haftaya %14.15 in üstünde başlarsa satış devam eder.

BİST ; “BIST de 1.30 usd altı kapanış olmadığı müddetçe orta ve uzun vadeli alış yeri buralar. Kısa vadede 1.40 usd altından al, 1.50 usd den sat gibi çalışıyor sanki. Artık sadece bu yorumu yazacağım. Haftayı 1.32 usd den kapadı. Tarihi dibine yine geldi. Cuma günü sert satış yemiş. Satış devam edecek gibi duruyor yalnız. Ama ilk günün ardından alış gelebilir.

FENERBAHÇE ; 34.70 – 39 bandında biraz kalacak gibi. Demiştik. 34.70 desteği tutunuyor. Kırarsa 29- 31 arası bir yere gelebilir.

Genel ; Ben hobi olarak teknik analizden finansal araçların yönünü belirlemeye çalışıyorum. Çoğu ekonomi uzmanına göre falcılık. Çeşitli şekillere bakıp yorum yapıyorum. Kahve fincanında güvercin görmenin tez haber almak olduğu gibi; teknik analizde çanak yaptı, kulbu kırarsa yukarı gider demek aynı şey.!

Sosyal Medyada Paylaşın!

Murat KARTALKAYA

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

BİLGİLENDİRME
(1) Bu sitedeki yazılar ve yazara ait yorumlar yazarın görüşlerini yansıtmakta, kişi ya da kurumların yatırım kararlarını etkilemeyi ya da yönlendirmeyi amaçlamamaktadır. Site, yatırım danışmanlığı niteliği ve amacı taşımamaktadır. Bu sitedeki yazı ve yorumları dikkate alarak yatırım kararı verenler tamamen kendi kararlarıyla risk almış sayılırlar.
BİLGİLENDİRME
(2) Bu sitedeki yazıların başlığının ve içeriğinin değiştirilerek yayınlanması halinde sorumluluk bunu yapanlara ait olacağı gibi aleyhlerine yasal yollara başvurulacaktır.
SOSYAL MEDYASosyal Medyada Beni Takip Edin!

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Sosyal Medyada Paylaşın!