Petrol-Rusya-Dışa Bağımlılık

14 Temmuz 2019by Murat KARTALKAYA0

Türkiye nin dışa bağımlı olma hastalığı ısrarla sürüyor..Herkes de bir havalar “ABD ye rest çektik bee” ….Çektikte ne oldu.ABD arabasından inip Rusya nın arabasına biniyoruz..İnip binme işlemi de tam gerçekleşmiyor.Bir bacak ABD kamyon kasasında bir bacak Rusya kamyon kasasında..Böyle yolculuk mu olur kardeşim ! Düşme olasılığı da daha fazla.
Türkiye en çok ithalatı 22 milyar usd ile Rusya dan yapıyor.Toplam ithalat içindeki payı %10. İran da ilk on içinde yer alıyor. 7 milyar usd ile %3 lük yere sahip..Türkiye bu iki ülkeden ne alıyor !? Doğalgaz ve petrol ürünleri…
Türkiye nin toplam ithalatı 2018 yılında 234 milyar usd civarındaydı.Bunun içindeki petrol ve petrol ürünleri oranı %13.5..Yani 32 milyar usd civarında.2018 cari açığımız ne kadar !? 38 milyar usd. Enerji işini çözsek cari açığımız yok be !! Çözebilir miyiz !! Devam edelim..
Türkiye nin toplam elektrik tüketimin %25 i ithalata dayanıyor.Kendi ürettiğimiz elektriğin de %22 sini ithal kömürden kazanıyoruz.Yani elektriğin %42 si ithalat. Rüzgar ve Güneş enerjisinden elde ettiğimiz elektiriğin toplam içindeki payı ise sadece %10…Rezalet..Neden mi ?!
Almanya nın yıllık güneş görme süresi 1600 saat.Güneşten elde edilen enerji 40.000 megawat.Türkiye de ise güneş görme süresi 2737 saat,elde edilen enerji ise 860 megawat.Almanya bizden %60 daha az güneş görüp bizden 46 kat daha fazla enerji sağlıyor.Almanya gibi güneşten faydalabilsek 69 .000 megawat enerji üretebiliriz.Türkiye nin toplam elektrik tüketimi 892.000 megavat.Neredeyse %8 i ..Bir de buna rüzgardan sağlanacak enerjiyi ekleyelim..Çok şükür rüzgardan yana da güneşten yana da dünyanın en şanslı ülkelerinden biriyiz
Tabi ki yol yapalım tabi ki köprü yapalım ama önce şu enerji işini halledelip dışarıya bağımlılığı azaltabilseydik.Ülkeye para yağdığı ilk 10 yılda gelen parayı asfalta betona değil de Güneş ve rüzgar enerjisine yatırsaydık.Şimdi o yolları ,köprüleri,sarayları bedavaya getirebilirdik.Sarayın klozet kapaklarını harbiden altından yapabilirdik.

Norveç te trafikteki araçların %50 den fazlası elektirikli. Norveç in güneş görme süresi Türkiye nin yarısı kadar..Düşünün artık.Norveç elektiriğinin %98 i ni de barajlardan sağlıyor.Güzelim Türkiye de herşey var çok şükür ama kullanacak vizyon nerede..!?
ABD ye rest çekmişiz..Aferinnnn!! ABD den 12.4 milyar usd ithalat yaparken Rusya dan 22.3 milyar usd lık ithalat yapıyoruz.Yani ABD nin iki katı..Rusya ya 3.1 milyar usd ihracat yapıyoruz; o malları da iki de bir geri gönderiyorlar içinden sinek çıktı,kıl çıktı diye.ABD ye ise 7.6 milyar usd ihracatımız var.
Şimdi lütfen biri bana anlatsın ,S-400 füzeleri sebebiyle ;
1-)ABD gibi bir müşterimizi neden küstürüyoruz. ………………………………………………………………………………………………………………………. 2-) Zaten toplam ithalatımızın % 10 una sahip Rusya ya bağımlılığımızı neden artıyoruz. ……………… 3-)F-35 lerde üretici ülkelerden biri iken neden bundan bile vazgeçiyoruz ?

Sosyal Medyada Paylaşın!

Murat KARTALKAYA

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

BİLGİLENDİRME
(1) Bu sitedeki yazılar ve yazara ait yorumlar yazarın görüşlerini yansıtmakta, kişi ya da kurumların yatırım kararlarını etkilemeyi ya da yönlendirmeyi amaçlamamaktadır. Site, yatırım danışmanlığı niteliği ve amacı taşımamaktadır. Bu sitedeki yazı ve yorumları dikkate alarak yatırım kararı verenler tamamen kendi kararlarıyla risk almış sayılırlar.
BİLGİLENDİRME
(2) Bu sitedeki yazıların başlığının ve içeriğinin değiştirilerek yayınlanması halinde sorumluluk bunu yapanlara ait olacağı gibi aleyhlerine yasal yollara başvurulacaktır.
SOSYAL MEDYASosyal Medyada Beni Takip Edin!

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Sosyal Medyada Paylaşın!