MİSKİNLİK

9 Ağustos 2021by Murat KARTALKAYA0

Hayatta ne zor şey miskinlik bence. Hiçbir şey yapmadan öylece oturmak.  Hiçbir şey yapmadan otururken, hiçbir şey düşünmemeyi becerebiliyorsan o ayrı tabi.  Rahat edebildiğin bir koltuğa otur veya yatağa uzan. Hafif bir müzik çalsın belli belirsiz ve sen sadece sesi dinle ya da sessizliği.  Aklından hiçbir fikir, düşünce, hatıra,  hayal geçirmeden bekle. Kaç dakika dayanabilirsin ki !?

Dayanıp  dakikalarca sadece “anı” yaşayan kaç kişi vardır bu dünyada acaba!? Spiritüel arkadaşlar var. Anı yakaladıklarını, aydınlandıklarını söyleyen biliyorum.” Benim aydınlanmam için ” yardımcı olur musun diyorsun, vizite ücretini dayıyor burnuna.  Ben spiritüelliğe, tasavvufa, kuantuma, enerjiye, titreşime inanıyorum. Ama birinin aydınlatmak için Gediz  Elektrik  Dağıtım Şirketi gibi ücret alması hissiyatımı  zedeliyor. İman tahtası güçlü hocalar da var aynı şekilde. Para kabul etmeyenler için kurban götürüyorsun, sigara alıyorsun, hediye veriyorsun. Haa! Bu arada eğer gerçekten inanırsan bu hocalardan, spiritüel uzmanlardan gerçekten fayda da görüyorsun. Çünkü burada kilit kelime “İNANÇ”. Eğer inanarak yaparsan uzman da, hoca da, türbe de, ağaca çaput bağlamakta işe yarayabiliyor.  Bu arada sıkıntı şu tabi. Bunları yapanların yüzde doksanı Müslüman.  Allah’a inanmak yerine kula, ağaca, türbeye filan daha çok inanıyoruz.  Allah’ı kandırmak için  “Önce Allah’tan sonra senden” diyerek ağaca, türbeye, hocaya meşrutiyet kazandırıyoruz. Önemli olan inanmak, evrene bu enerjiyi gönderebilmek.” İnandık olmadı” diyenlere şunu söyleyebilirim, tüm hücre çekirdeklerinize kadar inanmıyorsunuz. “Bir yanınız yaprak döker, bir yanınız bahar, bahçe”  Yok öyle !

İşte, eğer anı yaşayamadan miskinlik yapıyorsan hayat seni paramparça ediyor. Ya geçmişe takılı kalıyorsun ya geleceğin hayallerinde kayboluyorsun.  Düşünsenize, hiçbir şey yapmadan koltuğunuzda oturuyorsunuz. Eviniz bilim kurgu filmi seti  gibi gelir vallahi. Eviniz, evinizin penceresinden gördüğünüz. Artık ne manzara görüyorsanız. Sizin dünyanız bu kadarcık ya laaa!  Ya da bir felsefeci vardı ya, ismini unuttum. Şöyle demişti aşağı yukarı ; “İnsanlar eli ayağı bağlı şekilde bir mağaranın içinde yüzleri mağaranın kapısına dönük şekilde oturturlar. Mağaranın girişinden  duvara yansıyan görüntüyü yaşarlar.”  Düşünsenize  ne kadar zor.

Kısaca bir koltuğa oturup sıfır düşünce ile anı yaşayamıyorsanız kendinize iş bulmak zorundasınız.  Çalışmak zorunda olanları ayrı tutuyorum ama “ Ben çalışmadan duramam arkadaş, kişiliğim böyle” diyenlerin büyük çoğunluğu bence oturursa kafayı yiyeceğinden korkanlar. Ya çalışacaklar ya asla ama asla oturmayacaklar.  Bahçeye saracaklar, evi günde üç defa süpürecekler , dedikodu yapacaklar, film seyredecekler, kavga edecekler, siyaset yapacaklar. Mutlaka bir şey yapacaklar.  Futbol ile yatıp kalkanları hiç saymıyorum bile.

Tuzu kuru bazı insanlarda şu şık  cümleyi kurar “ Ben maddi dünyadan koptum, Ferrari mi satıp kendime döndüm” .  Ferrari ile yeteri kadar fink attım, artık bana zevk vermiyor diyemiyor, kendime döndüm diyor.  Kendilerine dönerler ama üzüm bağları ile insan ve hayvana yaptıkları fedakarlıkları anlatmaktan  asla anı yaşamayı beceremezler.

Anı yaşadıkları anda “sonsuzluk” ya da “ ben kimim, burası neresi”  düşüncesi akıllarını paramparça eder.  O yüzden ister  zevkten ister mecburiyetten olsun, ister  bir metre karede salatalık yetiştiricisi ister dönüm dönüm üzüm bağların olsun, ister aydınlıktan ister karanlıktan  olsun. Mutlaka bir şey yapmalı, bir uğraş bulmalıyız. Yoksa sanırım akıl hastaneleri gerçekten aydınlanmışlarla dolu.

Sosyal Medyada Paylaşın!

Murat KARTALKAYA

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

BİLGİLENDİRME
(1) Bu sitedeki yazılar ve yazara ait yorumlar yazarın görüşlerini yansıtmakta, kişi ya da kurumların yatırım kararlarını etkilemeyi ya da yönlendirmeyi amaçlamamaktadır. Site, yatırım danışmanlığı niteliği ve amacı taşımamaktadır. Bu sitedeki yazı ve yorumları dikkate alarak yatırım kararı verenler tamamen kendi kararlarıyla risk almış sayılırlar.
BİLGİLENDİRME
(2) Bu sitedeki yazıların başlığının ve içeriğinin değiştirilerek yayınlanması halinde sorumluluk bunu yapanlara ait olacağı gibi aleyhlerine yasal yollara başvurulacaktır.
SOSYAL MEDYASosyal Medyada Beni Takip Edin!

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Sosyal Medyada Paylaşın!