Menderes Ovasında Gezerken

27 Şubat 2020by Murat KARTALKAYA0

1~ Bir köylü ile tanıştık. 50 li yaşların üstünde. Karısı severek adama kaçmış. Dört çocukları olmuş. 15 yıl önce ayrılmışlar. Hakim kadına sormuş “Neden ayrılmak istiyorsun? Sana kötü mü davranıyor, içkisi kumarı mi var, karıya mi düşkün?..” Kadın gayet sakin “Hiçbir kötü huyu yok, sevmiyorum artık onu, elektrik alamıyorum” demiş. Bu ne la! Nişantaşı havaları ne !? Adamcağız cebinden şeffaf naylon bir paket çıkardı. İçinde filtreli sigara. 20 tanesi 6 TL imiş. Bizim şaraptan içerken dedi ki “Tayyib’in işleri bunlar hep. Sigarayı ancak böyle içebiliyoruz, içkiye hasret kaldık”


2~ Köylerde devlet veya belediyeden ailenin tek ferdi iş bulsun yeter. Tüm aile fertleri sıra ile o işe bakıyor. Diğerleri kendi işlerini yapıyorlar. Diyelim işi Ahmet aldı. Ahmet aynı zamanda çiftçi ya da boyacı. Ahmet’in işi olduğu zaman devlet görevini karısı,babası,ağabeyi, kardeşi yerine getiriyor.


3~ Suriyeli gerçeğimiz var. İzmirlilerin ancak onda birinin bildiği bir gölette, iki Suriyeli özel arabaları ile gelmiş, semaverde çay demlemiş balık tutuyorlardı. Tipleri de bize benziyor. Almanya’daki Türk gibi değiller. “Esad gitsin, döneceğiz” diyorlar ama imkansız. Onlarla yaşayacağız. Adamlar iş yeri kurup kartvizit bastırmış. Biri alçıpan diğeri; uydu, TV, elektronik tamiri dükkanı sahibi.
4~ Bu ülkenin %90 nı milliyetçi sözde. Ülkenin içine etmişler. Her yer çöp, kutu, bidon, giysi atığı dolu. Ülkesine bunu yapan milliyetçi filan olamaz. Asalım keselim; yol ver gidelim şovmenliğini bırakıp ülkeyi çöplük yapma yeter.


5~ İstanbul, İzmit, Adapazarı’nda ciddi kaçak işçi simsarları varmış. Afgan, Gürcü v. s işçiler çok ucuz fiyata Türkiye’nin her yerine zor işlere gönderiyorlar.


6~ Son büyük Menderes yangınından sonra ağaçların kesilmesi, kesilenler istiflenmesi, yeni dikilecek ağaçlar için kademe yapılması çalışmaları inanılmaz. Türkiye’nin değişik yerlerinden gelme 63 şirket ve Türkiye’nin, dünyanın çeşitli yerlerinden gelen binlerce işçi çalışıyor. Mavi branda çadırlarda kalan binler. Ortalığı arı vızıltısı gibi çalışan hızarların sesi dolduruyor. Koca tırlar virajlı, dar, çamurlu, orman yollarında cirit atıyor.

Sosyal Medyada Paylaşın!

Murat KARTALKAYA

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

BİLGİLENDİRME
(1) Bu sitedeki yazılar ve yazara ait yorumlar yazarın görüşlerini yansıtmakta, kişi ya da kurumların yatırım kararlarını etkilemeyi ya da yönlendirmeyi amaçlamamaktadır. Site, yatırım danışmanlığı niteliği ve amacı taşımamaktadır. Bu sitedeki yazı ve yorumları dikkate alarak yatırım kararı verenler tamamen kendi kararlarıyla risk almış sayılırlar.
BİLGİLENDİRME
(2) Bu sitedeki yazıların başlığının ve içeriğinin değiştirilerek yayınlanması halinde sorumluluk bunu yapanlara ait olacağı gibi aleyhlerine yasal yollara başvurulacaktır.
SOSYAL MEDYASosyal Medyada Beni Takip Edin!

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Sosyal Medyada Paylaşın!