Kristal Küreme Altını Sordum!

29 Kasım 2020by Murat KARTALKAYA0
Altın Ne olur !?

Öncelikle şunu belirteyim ki teknik analiz çoğu insana göre falcılıktır. Günümüzde moda olan astraloglar gibi. Benim açımdan ise insanların daha önceki yatırım alışkanlıklarına bakarak gelecekte yapabileceklerini tahmin etmek demek. Tarih, tekerrürden ibarettir klişesine göre bakmak olaylara kısaca.

Aslında ABD, AB, İngiltere, İsviçre, Japonya gibi merkez bankalarının para basmasından dolayı dünyanın kulaklarından para fışkırıyor. Ama kıymetli madenler, kripto paralar zirve üstüne zirve yapıyor. Gelişmiş ülke bonolarına alışlar geliyor. Neden !? Efendim güvenilir limanlar filan zart, zurt. Nedeni basit . Para ihtiyacı olanlara gitmiyor, zenginin daha çok zengin olmasına gidiyor.

Bakın FED 2008 yılında 1 trilyon olan parasını Mortgage balonunun yaralarını kapamak için 2012 yılına kadar 3 trilyon dolara çıkardı. Bu süre içinde altının onsu 800 usd den 2012 ye kadar 1920 usd ye çıktı. FED para basmayı 2018 yılına kadar sürdürdü ve 4.5 trilyon dolar yaptı. Ama altın düştü. Çünkü birileri güzel para kazanmıştı. Allah bereket versin deyip çıkmışlardı. Altın 1100 usd civarlarına kadar gevşedi. 2020 Corona salgını başladı. Dünya merkez bankaları yine dünyayı paraya boğdu. Altını 2019 hazirandan beri zaten birileri alıyordu. FED, 4 trilyon olan parasını 7 trilyon dolara çıkardı. Altının onsu 1400 dolardan 2073 dolara çıktı. 2008 yılındaki parasal genişlemede üç yılda %125 prim yapmıştı; 2020 yılına geldiğimizde bir yılda %50 prim yaptı.. Yeterli olur mu !? İşte sorun burada. Yoksa iki yıl daha yukarı götürürler mi, %150 para kazansınlar diye. Ben yeterli gördüklerini düşünüyorum. 2008 yılının tetikçisi Mortgage ile aslında olmayan paranın aniden yok olması sonucu yerine para konulmasıydı. Bu parayı yerine koymak zaman aldı. 2020 yılında ise zaten para yoktu. Corona, üretimi dolayısıyla para kazanmayı engelledi. Tetikçisi Coronaydı. Aşı bulunduysa tetikçi ortadan kalkıyor demektir. 2021 ikinci yarısı ile birlikte insanların kendini sokağa atıp deli gibi üretim ve tüketim yapacağını bilmek için müneccim olmaya gerek yok sanırım.

Aslında teknik analiz yorumlayacaksan sadece teknik analize bakıp diğer tüm ekonomik, siyasal, sosyal konulara gözlerini ve kulaklarını kapamak gerek. Ama olmuyor işte. Günümüzde çoğu uzman hatta astralog altının devam edeceğini, bu yılın altın yılı olacağını söylüyor. Temel verilerde bunu destekliyor. Dolar endeksi önemli bir destekte. 91.70. Bunun altında 88.50 var ki, kırılması için ciddi yeni habere gereksinim var. Sonuçta Dolar endeksi düşüyor. Düşmeye devam edececek gibi. FED , 2 trilyon dolar daha çıkaracağım piyasaya diyor. ECB de çıkaracak. Dolar endeksi düşünce ABD tahvillerine satış geliyor. Bu iki durum euro/usd paritesini euro lehine güçlendiriyor. Kısaca para basılması, dolar endeksinin düşmesi, euronun dolar karşısında primlenmesi hep altını yukarı itecek temel veriler. Burada söylenecek hiçbir şey yok. Uzmanlar “Altın yukarı gidecek” demekte haklı yani.

Peki Teknik ne diyor ? Onun gösterdiklerinden ben ne anlıyorum !?

Yukarı bir tepki olasılığı her zaman var. Dört aydır hep bir önceki aydan daha düşük kapanış yaptı. Bir yukarı hareket yapması gerekiyordu, hiç yapmadı. O yüzden bir yukarı hakkı saklı. Bence Kasım sonu itibariyle en geç Aralık ayının ikinci haftası içinde en düşüğü görebilir. En düşük için en belirgin yer 1720 usd gibi duruyor. Ama 1680 usd civarına sarkıp günü 1720 civarı kapatırsa yine aynı şey olur teknik olarak.

Sonra yukarı dönüp Ocak 2021 ayı gibi 1900 usd civarını deneyebilir. 1930 a kadar gitmesi bir şey değiştirmez. Sonra tekrar Nisan 2021 e kadar düşecek 1720 usd nin dip olup olmadığını deneyecektir. Aralık 2020 veya Ocak 2021 tarihinde dip görecek dedik ya, o dip ne olduysa artık. Burası dayanırsa ki dayanma olasılığı daha fazla tekrar Ağustos 2021 e kadar yukarı çıkar. Burada göreceği tepe 1900 civarı hatta 1930 olabilir; artık uzunca bir süre göreceği son yüksek olacaktır gibi. Sonraki bir yıl düşüş trendine girecek. Bir yıl mı olur iki yıl mı olur göreceğiz.

Yani kısaca uzunca bir süre 1720 – 1900 usd ana kanalında dinlenmeye geçecek diyor teknik. Aşağıda 1680 usd ye kadar, yukarıda 1930 usd ye kadar sarkma yaşanması hedefi bozmaz diyor teknik efendi. Daha doğrusu onun söylediklerinden ben bunu anlıyorum.

 

Sosyal Medyada Paylaşın!

Murat KARTALKAYA

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

BİLGİLENDİRME
(1) Bu sitedeki yazılar ve yazara ait yorumlar yazarın görüşlerini yansıtmakta, kişi ya da kurumların yatırım kararlarını etkilemeyi ya da yönlendirmeyi amaçlamamaktadır. Site, yatırım danışmanlığı niteliği ve amacı taşımamaktadır. Bu sitedeki yazı ve yorumları dikkate alarak yatırım kararı verenler tamamen kendi kararlarıyla risk almış sayılırlar.
BİLGİLENDİRME
(2) Bu sitedeki yazıların başlığının ve içeriğinin değiştirilerek yayınlanması halinde sorumluluk bunu yapanlara ait olacağı gibi aleyhlerine yasal yollara başvurulacaktır.
SOSYAL MEDYASosyal Medyada Beni Takip Edin!

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Sosyal Medyada Paylaşın!