Kripto Paralar

Kripto paralar. Herkes uzmanı oldu. Deli gibi fiyatı artınca ilgi de arttı. Hele bazı uzmanlar kripto parayı bir anlatıyorlar sanki Anka kuşunu yakaladılar. Ben kripto paraya karşı değilim. Geleceğin parası da olabilir. Büyük olasılık Lidyalılar para kullanmaya başladıklarında çoğunluk “zırvalık” demiştir.

Sadece herkesin uzman olmasını, yere göğe sığdıramamasını anlayamıyorum. 5000 den fazla kripto para var, üstelik artmaya devam ediyor. Kazıyıp kazıyıp çıkarıyorlar. Bunun bir maliyeti var mı? Altının çıkarma maliyeti 850 dolar, petrolün ortalama 25 dolar civarında. Kripto parada bir maliyet var mı!?

Kripto para piyasası 1.1 trilyon dolara ulaşmış. Karşılığı nedir?! Amerikan dolarının karşılığı mı var diyorlar hemen. 22 trilyon dolarlık koca bir ekonomi ve 300 milyonluk bir nüfus var. Fiyatını ne belirliyor!? Talep var diyorlar. İyi kardeşimde tüm dünyanın çöktüğü bir yıl içinde dolar bazında %100 getiri sağlayacak ne karşılığı var bunların.

Para bir ülkenin meşrutiyeti demek. Düşünsenize USD, Avro , sterlin yerine kime ait olmayan bir para dünyaya egemen oluyor. Olabilir mi ? Olabilir. Ama ABD, AB ve İngiltere kanının son damlasına kadar buna karşı çıkacaktır. Para, o ülkenin karizması, kartviziti, alım gücü demektir. Kim bu gücü bırakmak ister.

Piyasada 1.1 trilyon dolarlık kripto para var. Sert bir çöküş 600, 700 milyon doları sistem dışına atıp kaybeder. Fed, piyasaya sürdüğü bu kadar parayı nasıl çeker diye soruyoruz ya. Alın işte beşte birini çekti bile.

İlerde hiç para olmayacak belki. Benim Murat Kartalkaya olarak bir ederim olacak. Tüm alışverişlerimi parmak izimizle yapacağız. Tüm dünyada geçerli param kendi parmak izim.

Sosyal Medyada Paylaşın!

Murat KARTALKAYA

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

BİLGİLENDİRME
(1) Bu sitedeki yazılar ve yazara ait yorumlar yazarın görüşlerini yansıtmakta, kişi ya da kurumların yatırım kararlarını etkilemeyi ya da yönlendirmeyi amaçlamamaktadır. Site, yatırım danışmanlığı niteliği ve amacı taşımamaktadır. Bu sitedeki yazı ve yorumları dikkate alarak yatırım kararı verenler tamamen kendi kararlarıyla risk almış sayılırlar.
BİLGİLENDİRME
(2) Bu sitedeki yazıların başlığının ve içeriğinin değiştirilerek yayınlanması halinde sorumluluk bunu yapanlara ait olacağı gibi aleyhlerine yasal yollara başvurulacaktır.
SOSYAL MEDYASosyal Medyada Beni Takip Edin!

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Sosyal Medyada Paylaşın!