KRİPTO (DİGİTAL) PARALAR KUMAR MI, PARA MI ? BİTCOİN/USD, ETHEREUM/USD, TRON/TRY, NEO/TRY TEKNİK ANALİZİ;

4 Haziran 2021by Murat KARTALKAYA0

Bugün sizlere kripto paralar hakkında bilgi vermeye ve bir kaçının teknik analizini yapmaya çalışacağım.

Gündem olduğu için teknik analiz ile başlayalım. Teknik analiz, işlem  yapanların geçmiş davranışlarını inceleyerek gelecekteki alım satım davranışlarını tahmin etmeye yarıyor. Ben böyle  bakıyorum. Ancak, kripto paraların geçmişi çok kısa olduğu için teknik analiz yapmak benim için oldukça güç. Örneğin Dogecoin içinde teknik bakayım dedim, hiç bir şey ifade etmedi. O yüzden  en çok ismini duyduğum dört adet kripto para belirleyip teknik bakmaya çalıştım.

BİTCOİN/USD ;  En geç gelecek hafta mutlaka 42.000  dolar seviyelerini denemeli. Deneyip kırarsa 47.000 dolar hatta 49.000 seviyelerine kadar gidebileceğini düşünüyorum. Buradan sonra yukarı hareketini devam ettirirse benim için çok şaşırtıcı olur. Gücünü kaybetmiş gözüküyor. Yani 42.000 dolar geçilse bile satışa daha çok istekli olun. 42.000 dolar  denemezse  aşağıda 29.000 dolar hedef olmuş durumda.

ETHEREUM/USD;  Bitcoin’e göre daha az dayak yemiş görünüyor. 2145 dolar destek.  Buranın kırılması 1.350 doları  hedefe sokabilir. Bitcoin de dediğim yukarı hareket olursa Ethereum da 2725 doların üstünde kalabilirse  hatta 2900  hatta 3250 dolara kadar tırmanabilir.

TRON/TRY;  Diğer ikisine göre daha güçlü görünüyor. Bitcoin dönerse Tron daha güçlü tepki verebilir. 642 kuruşun üstünde kalabilirse 820  kuruş seviyelerine gelmesi şaşırtıcı olmaz, üstüne devam etmesi şaşırtıcı olur. 620 kuruş  altına gelmemesi gerekir.

NEO/TRY ; 450 liranın üzerinde kalabilirse 645 liraya hatta 730 liraya kadar yükselebilir.435 lira aşağı kırarsa düşüş başlar.

Tahmin ediyorum bu ürünlerin hepsinde çoğunluk zararda. Zararı realize etmek için henüz erken. İncelediğim tüm coinler gücünü kaybettiğini gösteriyor. Ancak, benim bildiğim tüm finansal ürünler, zirvelerinden düşerken de, dibinden dönerken de ikinci bir alım ya da satım şansı verir. Coinlerin de ikinci bir şans verme olasılığı yüksek. Bu şansı iyi değerlendirmenizi ve sonrasında coinlerden bir müddet ayrı kalmanızı öneririm.

KRİPTO PARALAR GELECEĞİN PARASI MI YOKSA KUMAR MI  !?

İşte onu zaman gösterecek.  Bir yöre halkı, bir millet, bir birlik, dünya kamuoyu bunu para olarak kabul ederse para olacaktır. Hepsi mi!? Sanmıyorum.

Bakın M.Ö 7. Yüzyılda Lidyalılar ilk parayı basıp  takas ile alış verişi bırakıp para ile ticarete başladılar. Tüm Lidyalılar için para bir değerdi. Arkasında kralın gücü vardı. Halk da kullanmaya başladı. 7. Yüzyılda  Lidya’da bir at 100 Lidya parası olsun. Bir Lidyalı Lidya’dan kalkıp  Orta Asya’ya gelip herhangi bir İskit’e atı için 200 Lidya parası verseydi. İskit büyük olasılık kendisiyle dalga geçildiğini sanıp Lidyalıyı atının ayakları altında çiğnetirdi. Lidyalı için bir değer olan para İslit için değersizdi.
7. Yüzyıl Antik Yunan için de , Antik Çin için de “para” bir değer ifade etmiyordu.

Türkiye’den bir örnek vereyim. Geçenlerde bir arkadaşım anlattı. İzmir’in kabadayılarıyla  ünlü Eşrefpaşa semtinde eskiden para olarak çaycı markası kullanılırmış. Kabadayılar alış verişlerini çay markasıyla yapıyorlarmış. Bu durum tüm mahalle esnafına yayılmış ve çay markası bir değer olmuş. Eşrefpaşalı biri kalkıp çay markasını İstanbul Tophane’de ekmek almak için kullanmaya kalksa kafasını gözünü yararlardı herhalde.

Demek ki paranın arkasında bir güç olacak. Şimdilik bu güç devletlerin gücü ya da Euro’da olduğu gibi bir devletler topluluğunun gücü. Bu güçten devletler asla vazgeçmek istemeyeceklerdir. Zaten kripto paralar ile savaşmaya başladılar. Ancak şunu unutmamak gerekir ki devletlerin gücü halktan gelir. Halk desteği olmayan hiç bir devlet ayakta kalamaz. İster bir halkın, ister bir halklar topluluğun isterse dünya halklarının  “bu paradır” dediği bir  ürüne hiçbir devletin gücü “para değildir” demeye yetmez. Bu kısa zamanda olur mu !? Oldukça zor. Gelecekte. Evet. Olabilir.

Günümüzde ise Kripto paralar ise finansal bir ürün olarak işlem görüyor. Altın gibi, petrol gibi. O zaman bu ürünün bir maliyeti olmalı öyle değil mi ?

Petrolün çıkarılma  maliyeti ülkesine göre değişmekle beraber 40 dolar civarında.  Petrol çıkaran ilk on ülkenin toplam içindeki payı %82. Üçüncü sıradaki  Kanada’nın maliyeti 80 dolar, Dünya lideri Venezuela’da 70 dolar iken ikinci sıradaki Suudi Arabistan ve ilk onda olan diğer Ortadoğu ülkelerinde 20 dolar civarında.  Ortalama 40 dolar dersek şu anda satış fiyatı 70 dolar seviyelerinde, neredeyse iki katı ve herkes petrol pahalandı diyor.

Altının çıkarma maliyeti ise ons olarak 700 dolar civarında. 2.000 dolarları gördüğünde yani maliyetinin üç katına çıktığında hepimiz “ altın uçtu” demiştik.

Bitcoin’e gelirsek. Kazıma işi her sene daha maliyetli olduğu için 2021 yılında 12.000- 13.000 dolar  civarında. Kaçtan işlem gördü 64.000 dolardan. Maliyetinin beş katı fiyata. Düşmüş haliyle üç katı fiyatta. Altın, petrol dünyanın her yerinde geçerli bir ürün. Bir torba altınla veya 100 Amerikan dolarıyla tüm dünyayı gezebilirsiniz. Bitcoin ile dünya turuna çıkmaya kaç kişi cesaret eder acaba. Anlayacağınız henüz para değil, finansal bir ürün ve maliyetinin üç katı, beş katı fiyatı ile çok pahalı bir ürün, neredeyse kumar.

Sosyal Medyada Paylaşın!

Murat KARTALKAYA

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

BİLGİLENDİRME
(1) Bu sitedeki yazılar ve yazara ait yorumlar yazarın görüşlerini yansıtmakta, kişi ya da kurumların yatırım kararlarını etkilemeyi ya da yönlendirmeyi amaçlamamaktadır. Site, yatırım danışmanlığı niteliği ve amacı taşımamaktadır. Bu sitedeki yazı ve yorumları dikkate alarak yatırım kararı verenler tamamen kendi kararlarıyla risk almış sayılırlar.
BİLGİLENDİRME
(2) Bu sitedeki yazıların başlığının ve içeriğinin değiştirilerek yayınlanması halinde sorumluluk bunu yapanlara ait olacağı gibi aleyhlerine yasal yollara başvurulacaktır.
SOSYAL MEDYASosyal Medyada Beni Takip Edin!

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Sosyal Medyada Paylaşın!