Korona; Ya Açlık Ya Ölüm !

Türkiye bayram sonrası normalleşmeye geçiyor. Geçsin mi, geçmesin mi tartışılır tabi ama bence geçmekten başka şansı yok. Hem madden hem manevi dayanma sınırımızı aştık çünkü. İktidar korona virüs ile mücadelede bir strateji izledi. Şu ana kadar başarılı oldu bence. Ben iktidarda olsam bu yolu izlemezdim. 11 mart günü ilk vaka ortaya çıktığında sokağa çıkma yasağı ilan eder ve üç hafta bunu uygulardım. Sınırları anında kapatır, istisnasız her geleni iki hafta karantinada tutardım. Ne kadar gariban olursa olsun üç hafta herkes bir şekilde dayanırdı maddi olarak da, manevi olarak da. Zaten dünyanın cehenneme döndüğünü görecekti basından. Devlet, belediyelerle ele ele verecek vatandaşın tüm ihtiyaçlarını karşılayacak, tüm ödemeleri iki ay öteleyecekti. Nisan’ın ilk haftası ile birlikte normal yaşama geçecektik. Benim stratejimde kilit nokta sınırlardan kuş uçmayacak olması ve yurt dışından gelenlerin istisnasız karantinaya alınmasıydı. Sınırlarımızın elek gibi olduğu düşünülürse ve kodomanların yakınlarının karantina aracından bile indirildiği sistemde randıman vermiyebilirdi.

İktidar belki bunları da düşünmüştür. Ama büyük olasılık ekonomi durmasın, tedarik zinciri kırılmasın, Çin’de filan üretim durmuşken parsayı biz toplayalım diye düşündüler sanırım. Elimizde kaynak filan olmadığından da vergi, ceza, fatura ötelemesine ve çok ucuz kredi ile vatandaşı beslemeyi denediler. Sn Erdoğan ilk Kriz Programını açıklamasından sonra herkes hayal kırıklığı yaşadı. Dünya devletleri vatandaşlarına paralar saçmıştı. “Almanya şöyle yaptı böyle yaptı, biz ne açıkladık” diye söylenenler oldu. Yahu bakmayın “dünya beşden büyüktür ” filan gibi söylemlere. Almanya’nın 2019 bütçe fazlası 50 milyar euro. Türkiye’nin ise 120 milyar TL bütçe açığı var. Olmayan parayı nasıl versin Sn Cumhurbaşkanım. Vatandaş olarak tasarruf yapmamış yemiş içmiş, yola, inşaata harcamışsın, zora gelince” Sn Cumhurbaşkanım bana para ver.” Nereden bulup verecek. Veremedi, Para basmaya başladık tabi.

Neyse sonuçta iktidarın korona mücadele stratejisi işe yaradı. Vaka sayısı çok olmasına karşın Türkiye’nin genç nüfusu, sağlık sisteminin düzenli işlemesi iktidar stratejisini destekledi. Şimdi geldik zurnanın son deliğine. Artık bu şekilde devam edemiyoruz. İktidarın tahmini şaşmıştır. Çünkü bende ihracatımızın azalacağını ama ithalatımızın çok sert azalacağını tahmin ediyordum tam tersi olmuş.Nisan ayında İthalat %28 azalırken ihracat %41 azalmış. Sanayi bölgelerinde tanıdıklarınız vardır. “Haziran ayına sipariş yok, bitti ” diyorlar. 100 birim aylık üretim yapan firmalar mayısı 20-30 birim üretimle geçiyor, Haziranda o da yok. Sn Cumhurbaşkanımız korona yeni başlamıştı dedi ki “2019 da 40 milyar dolar turizm gelirimiz var, bu sene inşallah 50 milyar dolar olacak” Tabi koronanın bu kadar sert yapacağını tahmin etmemiş olabilir. Ama AKP li arkadaşlar öyle demiyor. “Temmuz, Ağustos, Eylül aylarında turist yığılır bu hedef tutar” diyorlar. Hadi inşallah!. Turizm sadece bizde değil çoğu ülkede sıkıntı. İspanya, italya gibi ülkelerin turizm geliri bizim üç katımız. Onlar daha da zora düşebilir bu konuda. Hani ” Gelmeyin, turist istemiyoruz!” diyorlardı ya; bakın bu sene turist çekmek için ne kampanyalar yapacaklar. Bacalı sanayi durdu, bacasızı da durdu.

Şimdi iktidar istese de istemese de normalleşmeye dönmek zorunda. Üretim durmak üzere, tedarik zinciri kırılmak üzere, vatandaşın kıyıda köşede tutup iki ayı atlattığı para bitti, evde tıkılıp tıkılıp durmanın verdiği stres patlamak üzere. Yaradana sığınıp dışarı çıkmaya hazırlanıyoruz artık. Başka çare kalmadı. Havalar ısındı, millet biraz da olsa bilinçlendi. Umarım bu iş biter ve bu kadar emek boşa gitmez. Şu bayram öncesi bile ciddi sıkıntı. 19 mayıs haftası 4 gün sokağa çıkmak yasak. Bayram alışverişi için vatandaşın sadece üç günü var. Umarım izdiham çıkmaz. Sonrasında normalleşmeyi yaşayıp göreceğiz. Ligler başlayacak. Ankaragücülü oyuncu da virüs çıktı, dün de Fenerbahçeli görevlide çıktı. Maçlar başladıktan bir gün sonra çıksaydı bunlar mesela. Ama çare yok başlayacağız normal yaşama. Bıçak kemiğe dayandı. Yoksa açık havada dolaşmanın yasak olduğu bir ülkede AVM lerin açık olmasını açıklayacak tek mantıklı cümle kurulabilir mi !?

Allah korusun normalleşmeye erken geçmenin bedeli ne olur derseniz !? Bence kaldıramayacağımız kadar ağır olabilir. 1000 vaka ile kriz yönetimine girdik, 130 bin vakayı geçtik. Beceremeyip 130 bin vaka ile yeniden girersek sonucu düşünmek bile istemiyorum. Haftalar sürecek tam sokağa çıkma yasağı dışında seçeneğimiz kalmıyor. Haziran ayı bizim ya açlık ya ölüm ayımız. Bu ayı atlatırsak en az zarar ile bu işi tamamlamış oluruz. İktidarın mecburen uyguladığı stratejisi de başarılı sonuçlanır. Aksi bir durumda Allah bizi korusun. Ne paramız ne moralimiz kalır…KKTC başardı. 15 gündür sıfır vakadalar. İnşallah bizde başarırız. Başaracağız !

Sosyal Medyada Paylaşın!

Murat KARTALKAYA

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

BİLGİLENDİRME
(1) Bu sitedeki yazılar ve yazara ait yorumlar yazarın görüşlerini yansıtmakta, kişi ya da kurumların yatırım kararlarını etkilemeyi ya da yönlendirmeyi amaçlamamaktadır. Site, yatırım danışmanlığı niteliği ve amacı taşımamaktadır. Bu sitedeki yazı ve yorumları dikkate alarak yatırım kararı verenler tamamen kendi kararlarıyla risk almış sayılırlar.
BİLGİLENDİRME
(2) Bu sitedeki yazıların başlığının ve içeriğinin değiştirilerek yayınlanması halinde sorumluluk bunu yapanlara ait olacağı gibi aleyhlerine yasal yollara başvurulacaktır.
SOSYAL MEDYASosyal Medyada Beni Takip Edin!

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Sosyal Medyada Paylaşın!