Kemal Kılıçdaroğlu-Türkiye de Sol Partiler İktidara Gelebilir Mi

24 Ocak 2018by BoldThemes1

 

Türkiye de  Sol parti liderlerinin işi gerçekten çok zor..Cünkü geleneksel olarak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının %65 i kesinlikle sağ partilere oy veriyorlar..Yani Türkiye de  eğer sağ parti lideri isen en kötü Koalisyon ortağı olup iktidara gelirsin.

Çabuk unuturuz ve rakamlarla aramız iyi olmadığından fark etmeyiz  gerçekleri..Vatan,Millet,Allah,Kuran  diyen sağ partilerin liderlerinin çok büyük özelliklere gereksinimi de yoktur.Ama nedense sanki çok özellikli kişilermiş gibi gösteriliyor..Belki de %65 kendini daha iyi hissediyordur böylece..Bakın Sn Erdoğan  çok iyi bir lider ,harika bir hatip v.s değil de vasat bir tip olsaydı..Yine Türkiyedeki sağ oyların toplamı en az %60 olurdu..Sn Erdoğan da en kötü koalisyonun başkanı olurdu..Kemal Kılıçdaroğlu  CHP nin değil AKP nin başında olsaydı kesinlikle iddia ediyorum AKP %40 ın altına gelmezdi..Liderlik vasıflarını dikkate alarak söylüyorum..Elinde Kuran,başında bayrak v.s filan meydanlara çıkacak tabi ki..

İnanmıyor musunuz ? Hadi geçmişe bir bakalım !

Sağ partilerin geçmiş yıllarda genel seçimlerde oy kullanan vatandaşlardan  aldıkları  toplam oylara bakalım..1973 yılı  %55 ,  1977 yılı  %50 , 1983 yılı  %65 , 1987 yılı %65 , 1995 yılı %67 , 1999 yılı %65 , 2002 yılı %65 ,  2007 yılı %70 ,  2011 yılı %63 ve 2015 yılı %62..

Buradan çıkan net iki  tespitim var ;

A- 1980 darbesine kadar %55 olan sağ oylar  1980 sonrası %65 lere tırmanmış..1980 darbesinin kimi yıkıp kimi yükseltiği çok net         değil mi ? Ağabey sallamayacaksın,rakamlara bakacaksın..Herşey çok net o zaman..

B- Sağ partilerin liderliğine geldiysen liderlik vasıflarının çok da bir önemi yok.En az %12 ençok %50 oy alma potansiyelin var..Sonuçta Türkiye Cumhuriyeti seçmeninden oluşan  %65 lik  potansiyel bir havuzun var.

% 65 potansiyeli biraz iyi kullanan sağ liderler %45-50 oy oranına çok rahat ulaşabiliyorlar..Çok büyük bir başarı değil yani..

Turgut Özal

1983 yılında Medyanın,Askeri idarenin,ABD nin desteğini alan ANAP ilk seçimde %45 oy alarak iktidar oldu..Sağ seçmenin %65 olan potansiyelinin 2/3 nü almış oluyordu..Sempatik,Tonton,Dünya bürokrasisinde tanınan,tarikatlara yakın Sn Özal tek başına iktidar olmuştu..Karşısında kim vardı?! Necdet Calp i hatırlayan var mı ? Özal , “Büyük Türkiye,Camiler,Erbil,Kerkük , Allah ın izni v.s ” diye meydan meydan ,gazete gazete koştururuken,Calp ” Boğaziçi Köprüsünü sattırmam “” demekten başka cümle kurmuyordu..Yani sağın lideri biraz kıpırdandı %45 aldı..Son derece basit bir matematik .

Recep Tayyip Erdoğan

2002 yılında ” Genciz,yeniyiz,kotları çekip fakir ,fukara için savaşacağız,biz de fakir fukarayız ,Allah ,Kuran  ” deyip  ABD yi, medyayı,tarikatları yanına alan AKP   %34 ile tek başına iktidar oluyordu.Herkes şaşırdı..Nedense ! Rakamlar ortadaydı..Sağın % 65 oy potansiyelinin %34 nü alabilmişti..İlk seçimleri dikkate alındığında Özal tek başına Erdoğan,Gül ikilisinden daha fazla oy toplamıştı aslında.Tonton daha karizmatik ve iyi bir lidermiş demek ki Allah rahmet eylesin. AKP , 2007 yılında %70 oy potansiyelinin bu sefer %46 sını alıyordu.2015 yılında %62 sağ seçmen toplamının %49,5 alıyordu..İktidar olan partinin olanakları çok fazla .Doğal olarak oyunu artırması da çok zor olmasa gerek..%49,5  başarı mı  , evet başarı sayılabilir ama Özal ın %45 kadar değil…

Bülent Ecevit

Peki gerçek başarı hikayesi mi arıyorsunuz hemen söyleyeyim.1977 seçimlerinde Ecevit..%30 civarında olan oy potansiyelini %41 e taşımış. O zaman ki seçim sisteminde bu oran tek başına iktidar  yapamıyor CHP yi..Ve  sonu solun felaketi olan milletvekili transferi gerçekleşiyor..Sonrası ayrı bir yazı konusu..Mataracı ve tayfası herşeyi çamura saplıyor..Ecevit bu hatayı yapmasaydı belki  1980 askeri darbesi olmayacaktı, ne olursa olsun liderliğini konuşturup Demirel i ikna edip AP ile koalisyon kursaydı yine 1980 askeri darbesi olmayacaktı..Belki ,belki….Neyse..Ecevit 1977 de iyi seçimler yapıp iktidarda kalabilseydi , belki günümüzde sol parti liderlerinin iktidara gelme şansı olurdu.

Aynı Ecevit 1999 yılında da liderlik vasıflarını kullanıyor , yeni partisi ile %30 sol oy potansiyelinin %22 sini alıyordu.. Ecevit azimliydi,gariban dostuydu, duygusaldı,akıllıydı ama kurnaz değildi iş bitirici zekası yoktu bence..Liderler kurnaz ve zeki de olmalı.Koalisyon ortaklarının tuhaflıkları herşeyi altüst etti..Koalisyona destek veren  Bahçeli birden desteğini çekip hükümeti düşürdü.   O zamanlarda  gelir  gider bir  kişiliği varmış,şimdi de öyle..Sn Erdoğan a iki yıl önce söyledikleri sözler yenip içilmezdi şimdi can ciğer kuzu sarması..Herkesin bir kişiliği var ,ne desek boş…

Kemal Kılıçdaroğlu ve CHP de  Genel Kurul

Gelelim Sn Kılıçdaroğlu na..En büyük başarısı bence  2009 da yerel seçimlerdeki  İstanbul Belediye başkanlığı adaylığıdır.2004 yılında yerel seçimlerde CHP İstanbul da % 26,5 oy alırken , 2009 yılında Kemal Kılıçdaroğlu ile %37 lere çıkmıştı..2014 te CHP  %40 oy aldı.Bu istatistikler  önemlidir..Bu duruma göre bir daha ki  yerel seçimlerde CHP  İstanbul u ya kıl payı  alır  ya da kıl payı kaybeder.

Genele bakınca Sn Kılıçdaroğlu 3 genel seçim,2 yerel seçim,2 halk oylaması,1 cumhurbaşkanı oylamasını kaybetti..Bundan daha doğal birşey olamaz..Çünkü sahip olduğu oy potansiyeli %30 iken tüm bunları nasıl kazanabilirdi ki…Kazanamazdı.Kazanamadı.Bunun için  ekstra liderliğe gereksinim var..Sn Erdoğan CHP nin başında olsa CHP de daha iyisini yapamaz ; Sn Kılıçdaroğlu  AKP nin başında olsa AKP de bundan daha az veya daha fazla birşey olmazdı..

“Sol seçmen sandığa gitmiyor, bu oranlar gerçek tercih değil ” diyenler olabilir..Böyle bir durum var ise bu sol seçmenin ayıbı..Hak,hukuk,demokrasi ,insan hakları filan diyeceksin,yöneticileri ve onları seçenleri beğenmeyeceksin sonra oy kullanmaya gitmeyeceksin..Bu utanmazlıktır,adiliktir.

CHP de Kemal Kılıçdaroğlu başarısız değildir.Diğer bloktan oy alabilmek için CHP ye  sağ partilerden devşirmeler almıştır.CHP kitle partisidir ; sağ seçmeni de kazanmalıdır  ama sağ  görüşlü siyasileri alarak değil..Hele Cumhurbaşkanlığı seçiminde Sn Ekmelettin seçimi tam bir fiyasko oldu.Bir tercihti..Kimin Cumhurbaşkanı olacağı önemli değildi,önemli olan  rakibe ilk golü atıp morallerini bozmaktı..Gollük atak , kendi kalesine gol oldu ve ardından farklı yenilgi geldi..Yani stratejisi tutmadı..Üstelik kendi bloğunu da  gevşetti.Sonrasında yürüdü,Man adası belgelerini açıkladı..Sağlam ataklardı.Ama gerisini getiremedi..O kadar emek,belge boşa gitti…

Kısacası Sn Kılıçdaroğlu nun siyasi yaşamında başarısızlık yok ama , ekstra liderlik yok..CHP yi iktidara getirmek için ekstra liderlik gerekiyor..Çünkü,Sol  seçmen oyları ile ( %30 )  CHP   iktidar olamaz..Bunun farkına varmak için bilim adamı olmak gerekmez.%65 seçmen havuzuna sahip sağ liderlerinde bunu başarı sanması çok saçma..

CHP öyle bir lider bulmalı ki sağ seçmene de hitap edebilmeli..Sağdan adam alarak değil ama..En yüksek oy potansiyeline sahip sağ partilerden  ANAP ta , AKP de  birlik ,beraberlik mesajı  vererek  her iki seçmen grubundan adam transfer ederek iktidar oldular..Sonrasından kendi görüşünde olmayan herkesi partilerinden uzaklaştırdılar..Bu bir stratejidir..Beğenirsin beğenmezsin..Sağ partilerde tutuyor..Soldan %3, bağımsızlardan %3   alsalar iktidar olabiliyorlar..Ama sol partilere bu %3+%3 yetmiyor ne yazık ki..Bu strateji sol partilere uygun değil demek ki..

Sayın Kılıçdaroğlu,  sizinle  bu parti iktidar olamaz..Cünkü sizin motor gücünüz 30..Sonuna kadar bile zorlasanız diger parti 65 olan gücünü yarıya çıkarsa sizi geçiyor.O zaman CHP nin başına motor gücünü diğer partinin motor gücüyle besleyecek biri gerek..Bunu yapamayacak biri lütfen CHP genel başkanlığına aday olmasın.

Sonuç ;

Daha anlaşılır olabilmesi için mesleğim olan  bankacılıktan örnek vereyim..

İki banka düşünün; A bankasının aktif büyüklüğü 400,000 birim ve B bankasının aktif büyüklüğü 25,000 birim..İkisi de banka ve ekonomi piyasasının saygın,tanınan,başarılı bankaları..A bankası tüm ürünlerde ilk üçte ,B bankası tüm ürünlerde son üçte ve A bankasının pazar payı %13 , B bankasının  pazar payı %1,5..İki bankanın genel müdürünün başarısını buna göre kıyaslarsak B  bankasının genel müdürünün hiç şansı olabilir mi sizce..A bankası 4,000 birim kar yaparken B bankası 135 birim kar yapacaktır..B bankasının genel müdürü başarısız mıdır ? değildir..Zaten A bankası ile yarışmıyordur..Ama her iki bankaya da ,genel müdüre de aynı özen ,saygı ,liyakat gösterilir..A bankasının genel müdürü ,B bankasının genel müdürüne ” sen git kumda oyna.En büyük benim,herşeyi ben bilirim,seni hep yendim ” demez.

 

Sosyal Medyada Paylaşın!

BoldThemes

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

BİLGİLENDİRME
(1) Bu sitedeki yazılar ve yazara ait yorumlar yazarın görüşlerini yansıtmakta, kişi ya da kurumların yatırım kararlarını etkilemeyi ya da yönlendirmeyi amaçlamamaktadır. Site, yatırım danışmanlığı niteliği ve amacı taşımamaktadır. Bu sitedeki yazı ve yorumları dikkate alarak yatırım kararı verenler tamamen kendi kararlarıyla risk almış sayılırlar.
BİLGİLENDİRME
(2) Bu sitedeki yazıların başlığının ve içeriğinin değiştirilerek yayınlanması halinde sorumluluk bunu yapanlara ait olacağı gibi aleyhlerine yasal yollara başvurulacaktır.
SOSYAL MEDYASosyal Medyada Beni Takip Edin!

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Sosyal Medyada Paylaşın!