Karadeniz’de Doğalgaz Rezervi

23 Ağustos 2020by Murat KARTALKAYA0

Karadeniz’de doğal gaz rezervi bulundu. Müjde!!!. Gerisini sormayacaksın. Müjde dendi mi müjde. Yoksa vatanını düşünmeyen “VATAN HAİNİ” oluyorsun. “Ayasofya’yı açıyoruz.” Neden diye soramıyorsun hemen “SİYONİST UŞAĞI” oluyorsun. Bu nedir arkadaş. Muhalefet partileri bu tutumdan bıktığı için hiç topa girmiyor hep birlikte “HAYIRLI OLSUN” deyip geçiyorlar.

Doğal gaz rezerv haberini de siyasi şova çevirdiler. Dünyanın ekseni değişecekmiş. Neyle 320 milyar m3 rezerv ile. Komşun Rusya’nın rezervi kaç? 49 trilyon m3. Kendi ekseninde duruyor işte. Bu rezervi kaç metreden çıkaracağız ? 2100 metreden. Uzmanlar en iyimser haliyle 5 yıldan önce çıkmaz diyor. İki yılda tarlandan artezyen su çıkaramazsın. Olsun çıksın faydadır. Çıkarma maliyeti ne olacak ? 60 usd civarındaymış Avrupa’da bin m3 fiyatı. Biz kaça çıkaracağız ?! Çıkarma maliyeti 80 dolara mal olursa ne olacak.!? Çıkarma için 3 – 5 milyar usd gerekiyormuş. 7 yıl sonra bitecek mi bu rezerv ?! Yine de 25 ile 40 milyar usd arası bir ithalat azalışı gözüküyor. Bu da çok güzel bir haber. Ama abartılacak bir durum yok. Üstelik bir buçuk yıl önce aynı yerde 20 trilyon m3 lük rezerv bulmuştuk.

Sen beş yılda 70 milyar dolarlık liman, fabrika, santral sat. Sonra “Allah komşumuza petrol verdi, bize vermedi” diye üzül. Allah sana 19 yılda ülkeyi ekonomi, kültür, sanayi, teknoloji, tarım olarak dünya devleri arasına sokan mucizevi bir deha gönderdi. ATATÜRK. Sadece onu izlesen yeterdi. Tüm doğal rezervleri biter, zeka bitmez.

Sosyal Medyada Paylaşın!

Murat KARTALKAYA

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

BİLGİLENDİRME
(1) Bu sitedeki yazılar ve yazara ait yorumlar yazarın görüşlerini yansıtmakta, kişi ya da kurumların yatırım kararlarını etkilemeyi ya da yönlendirmeyi amaçlamamaktadır. Site, yatırım danışmanlığı niteliği ve amacı taşımamaktadır. Bu sitedeki yazı ve yorumları dikkate alarak yatırım kararı verenler tamamen kendi kararlarıyla risk almış sayılırlar.
BİLGİLENDİRME
(2) Bu sitedeki yazıların başlığının ve içeriğinin değiştirilerek yayınlanması halinde sorumluluk bunu yapanlara ait olacağı gibi aleyhlerine yasal yollara başvurulacaktır.
SOSYAL MEDYASosyal Medyada Beni Takip Edin!

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Sosyal Medyada Paylaşın!