İYİ PARTİ VE MERAL AKŞENER

18 Şubat 2020by Murat KARTALKAYA0

Türkiye de düşünce ve inanç kalıplarını kırmak zordur. Bu yüzden insanların algısını kolayca değiştiremezsiniz. İyi Parti kuruldu ve hızla gelişiyor, büyüyor, kendine has Türkiye partisi oluyor. İnsanımızın bunu yavaş yavaş görmeye başladığına inanıyorum.

İlk başlarda kamu oyunda genel kanı “MHP var iken neden İYİ Parti’ye oy verelim ki” ya da “Ben asla MHP’ye oy vermem, ha MHP ha İyi Parti” şeklindeydi. Geçen sürede Meral Akşener ve İyi Parti kadroları canla, başla, azimle çalıştılar. Hergün kendilerini yenilediler, güçlendiler. Neredeyse herkese bire bir kendilerini anlattılar.

İyi Parti’nin kurulması çok sancılı oldu. Hem MHP hem AKP kendilerinden oy çalacaklar diye korktular. Tek dertleri milliyetçi oyları kaybetmemekti. Günümüzde ise kendi kemik oyları bile İyi Parti’ye kayacak diye titriyorlar.

Meral Akşener’in vatan, millet için kendini ortaya atıp CHP ye giderek destek istemesi her siyasinin yapamayacağı cesaretti. Siyasi hayatı orada bitebilir, alay konusu bile olabilirdi. Kendini değil Türkiye’yi düşündü. Kemal Kılıçdaroğlu da aynı iyi niyetle karşılık verdi. Kim ne derse desin çok demokratik bir hareketti yapılan. İğrenç laf çarpmalara hedef olsa bile Türkiye Cumhuriyeti demokrasisi için inanılmaz büyük bir adımdı. Değeri yakın gelecekte daha iyi anlaşılacaktır.

Meral Akşener ve İyi Parti hem önüne çıkan engelleri tek tek yıkıyor hem de kendine has yeni, güçlü, geleceğin garantisi olacak partisinin vizyonunu, misyonunu oturtmaya çalışıyordu. Hem MHP den, hem MHP’den birlikte geçtikleri yol arkadaşlarından, hem AKP den, hem de İktidardan ciddi engeller, eleştiriler, korkutmalar, tehditler alıyorlardı. Meral Akşenir’in evini bastılar. Anadolu kültüründe böyle bir şey yok. Olmadı, olamaz, olmayacak bir daha. Anadolu toprağı bir kez daha kendinden utandı bunu yapanlar utandı mı bilemedim !?

Sonra İyi Parti vizyonunu anlamakta zorluk çeken kurucu partililerden de ayrılanlar oldu. Kolay değil. İyi parti küçük bir grubun partisi değil Türkiye’nin iktidar partisi olmayı vizyonuna koymuştu. Bunu anlamakta zorluk çekenler ayrılmaya başladı. Bu günlerde bir tur daha başladı.

Ve seçim zamanı ülkenin Cumhurbaşkanı bizzat Meral Akşener’i zindanla tehdit etti. Ertesi gün Meral hanım elinde hapishanede kullanacağı eşyaların olduğu küçük bir valizle miting kürsüsüne çıkacaktı. İnanılmaz bir hareketti. Tüyleri diken diken eden, cesaret fışkıran bir hareketti. İnanıyorum yakın gelecekte “elinde valizi ile Meral hanımın heykelleri” süsleyecek bu ülke meydanlarını. “Demokrasi İçin Cesaret” diye yazacaklar heykellerin altına.

Yerel seçimlerde CHP, Saadet Partisi ve DYP ile MİLLET İTTİFAKINI kurdular. İnanılmaz güçlü ve çoğulcu demokratik bir hareketti. Eminim ki tüm bu partilerin tabanları bu işe anlam veremedi, çok da gönülden desteklemedi. Kolay değildir halk için halka faydası olan böyle kararı alabilemek. Bu İTTİFAK büyük bir başarı getirdi. Asla yenilmez denilen Tek Gözlü Dev yenildi. Daha ne olduğunu anlayamadan dizlerinin üstüne çökmüştü. Artık kalkacak gücü de yok. Özellikle CHP ve İyi Parti”nin bir araya gelmesi “demokrasi” diye siyasaset derslerinde okutulacak ilerde göreceksiniz.

İyi Parti özellikle son altı aydır artan bir ivme ile sanki üç ay sonra seçim varmış gibi canla başla sahada çalışıyor. Meral Akşener il il, mahalle mahalle, sokak sokak geziyor. Ben Bülent Ecevit’ten beri ilk kez böyle halkla el ele bir lider görüyorum. Kızmıyor, yorulmuyor, sıkılmıyor, bıkmıyor. Anlatıyor, sevgiyle kucaklıyor, hepsinden önemlisi dinliyor.

İyi Parti, kesinlikle ve kesinlikle MHP değil. Demokrat Parti de CHP nin içinde çıktı ama çok ayrı bir siyaset sahnelediler. MHP bir grup partisidir. İyi Parti ise KİTLE PARTİSİDİR. İyi Parti’ye Demokrat Parti, Adalet Partisi, ANAP, CHP, AKP gibi bakmak gerekir. Bakın DYP ile kıyaslamıyorum bile.

İyi Parti Buca İlçe Başkanı Gamze hanımın dediği gibi; “ Biz bir partiden geçmedik, çeşitli partilerden gelip yeni bir parti kurduk “. Muthiş bir söylem. İlçe yöneticileri bazında bile partinin “Kitle Partisi” vizyonu benimsenmiş. İşte Gamze hanımın anlayıp anlatmaya çalıştığı bu büyük vizyonu anlayamayanlar partiden ayrılıyorlar. Büyük hedefler büyük düşünebilenlerle gerçekleşir.

Şimdilik tek sıkıntı Kürt vatandaşlarımız konusında yaşanıyor sanki. AKP konuyu yıllarca o kadar sündürdü ki CHP dahil hiçbir parti tam anlamıyla konu hakkında fikir beyan edemiyor. Yıllarca iç içe yaşadıkları Kürt partileri şimdi terörist diye ilan edip algıyı bu yönde kurduklarından hiçbir parti kürt vatandaşa içinden geldiği gibi davranamıyor. Yine de Meral Akşenir’in İzmir de kurduğu “ Bitlisli Kürt evladım” sözü çok anlamlıdır. Gelecek için umut ışığıdır.

İyi Parti hem kitle partisi hem de Atatürk’ün kurduğu ilk partiyi birkez daha kurma yolunda emin adımlarla ilerliyor. CHP de içindeki bazı azınlık kafalı partililerine rağmen hızla Atatürk’ün kurduğu ilk günlerine dönmeye çalışıyor.

Rahmetli Alparslan Türkeş “CHP Atatürk’ün Çizgisinden Çıkmamış Olsaydı; Ben MHP’yi Kurmazdım” demiş. İşte İyi Parti Atatürk çizgisindeki o partiyi kuruyorken CHP de zorlansa da Atatürk’ün CHP sine dönmek için gayret sarfediyor.

Ne Mutlu Türk’üm diyene!

Sosyal Medyada Paylaşın!

Murat KARTALKAYA

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

BİLGİLENDİRME
(1) Bu sitedeki yazılar ve yazara ait yorumlar yazarın görüşlerini yansıtmakta, kişi ya da kurumların yatırım kararlarını etkilemeyi ya da yönlendirmeyi amaçlamamaktadır. Site, yatırım danışmanlığı niteliği ve amacı taşımamaktadır. Bu sitedeki yazı ve yorumları dikkate alarak yatırım kararı verenler tamamen kendi kararlarıyla risk almış sayılırlar.
BİLGİLENDİRME
(2) Bu sitedeki yazıların başlığının ve içeriğinin değiştirilerek yayınlanması halinde sorumluluk bunu yapanlara ait olacağı gibi aleyhlerine yasal yollara başvurulacaktır.
SOSYAL MEDYASosyal Medyada Beni Takip Edin!

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Sosyal Medyada Paylaşın!