İş Hayatına Yeni Başlayacak Kadın Girişimcilere Öneriler !

12 Şubat 2018by BoldThemes0

Amerikalı bir işadamı, iş seyahati için Meksika’ ya gitmiş. Limanda gezinirken,  balık dolu bir tekne ve içinde keyifli bir balıkçıyı görmüş. Balıkçıya seslenmiş:

– Merhaba balıkçı, teknen balık dolu, bu kadar balığı ne kadar zaman da tuttun?

Balıkçı cevap vermiş:– Bir iki saatte tuttum.

İşadamı merak etmiş:–  Neden biraz daha uğraşıp daha fazla tutmadın?

Balıkçı;– Bu kadar balık bizim için yeterli, daha fazlasına ihtiyacımız yok ki.

İşadamı ;– Günün kalan zamanında ne yapıyorsun peki, bütün günü nasıl geçiriyorsun?

Balıkçı ;– Sabahları, denize açılırım, ihtiyacım kadar balık tutarım. Sonra çocuklarımla oynarım, onlarla vakit geçiririm. Öğleyin karımla biraz siesta yaparım. Akşamları amigolarla beraber gitar çalıp, şarap içer, gece yarısına kadar eğleniriz.

– Bak demiş istersen ben sana yardım ederim. Balık tutma işine daha çok zaman ayırmalısın. Büyük bir tekne ile daha çok balık tutabilirsin. Elde edeceğin gelirle başka tekneler de alırsın. Kısa zamanda bir balıkçı filosuna sahip olursun. Çok balık yakaladığın için balığı aracılara değil, doğrudan işleme tesislerine satabilirsin. Hatta daha sonra kendi balık işleme tesisini bile kurabilirsin. Benim yardımlarımla 10-15 yıla balıkçılık sektöründe lider olursun. Zengin olup milyonlar kazanabilirsin.

Balıkçı ;– Milyonlar kazanırım ha, peki sonra bu parayla ne yapacağım?

İşadamı hayalini anlatmış:

– Sonra emekli olursun. Şirin bir balıkçı kasabasına yerleşirsin.  Bundan sonra artık zevk için balık tutarsın. Çocuklarınla, torunlarınla oynarsın. Eşinle keyfince istediğin kadar siesta yaparsın. Akşamları da arkadaşlarınla şarap içer ve gece yarısına kadar gülüp eğlenirsin. Sence de mükemmel değil mi?

Balıkçı bugünden  zengin ve istediğim her şeye sahibim zaten deyip güler.

Sevgili dostlar , iş hayatına başlarken hepimizin hayalleri,hedefleri oluyor.Bu hedefleri iyi belirlemek gerekiyor..Yıllarca çalış,çabala sonuçta ilk başladığın yere özlem duy..Bu yüzden seveceğiniz,mutlu olacağınız,zevk alacağınız bir kariyer planı yapın kendinize .

Genelde iş hayatları görücü usulü evlilikler gibi başlar..Önce bir evlen sonrasında nasılsa seversin.Önce bir işe gir sonrasında alışırsın..Ben üniversite de okurken  bankacılık,sigortacılık ve muhasebecilik asla yapmayacağım diyordum..Profesyonel olarak tam 25 yıl sadece bu işleri yaptım.Kesinlikle yapmam dediğim bankacılık çok sevdiğim mesleğim haline dönüştü.

Herkesin ticarete atılıp zengin olması gerekiyormuş gibi bir heyecanda duyuluyor mezuniyet yıllarında..Sürekli “  Bak ! -Niyazi Bey hamallıktan holding sahibi olmuş veya Nazmiye Hanım köylü çocuğuydu ,şimdi villada oturuyor,senin neyin eksik onlardan “ diyen bir algı vardır  üstelik çevrenizde..Herkes ticarete atılacak,her atılan zengin olacak ,her zengin olan mutlu olacak diye bir kural yok dostlar.Kimseye muhtaç olmadan ,dimdik ayakta durup sevdiğin bir hayatı yaşayıp bu hayatın maliyeti olan faturalarını ödeyebiliyor musun .!? ..Bu fatura 30 TL lik elektrik faturası da olabilir , lüks yatının 2,000,000  TL lik mazot faturasıda..Yeter ki o faturayı öderken mutlu ol..

Üniversite de , Yüksek Okulda  Öğrenimim Devam  Ederken Ne yapmalıyım ?

Öncelikle okuldan mezun olduğunuzda mutlaka bir mesleğiniz olsun..Bu okulları seçin..Üniversite okumak tabiî ki kültür,bilgi,kişilik kazanımı için mükemmel..Ama kariyerinize meslek sahibi olmadan sadece üniversite mezunu olarak başlarsanız iki adım geriden başlarsınız..Bunun en belirgin özelliği İ.İ.B.Fakülteleri…Her yıl binlerce mezun verirler ki  ben de onlardan biriyim; mezunların ne işe başlayacakları bilmecedir..

”Ne iş olsa yaparım diyen” bir mezun grubu..Hakikaten çok seçenekleri var.Kaymakam,muhasebeci,bankacı,sigortacı, idari hakim,büfeci,kahveci olabilirler..Okudukları dört yılın üzerine en az iki yıl staj yaparak meslek sahibi olabilirler.Çünkü mezun olduklarından bir meslekleri,uzmanlık alanları yoktur.

Artık adli sicil kadar  mali sicilinizde önemli…Yani KKB siciliniz.İş hayatınızda adli sicilinizden daha çok mali siciliniz öne çıkacak..Bu yüzden bankada öğrencilik yıllarından başlayarak kaydınız olsun..Kredi kartı sahibi olun..Ama kredi kartının tüm limitini hiç ödemeyeceksiniz gibi kullanmayın.Kredi kartını harcama ve ödeme şekliniz sizin mali konulardaki disiplininizi gösterecektir.İlerde  bireysel ihtiyaçlarınız  ,ticari faaliyetleriniz için kredi ihtiyacınız olduğunda bankaların ilk baktığı yer bu ödeme düzenidir.

Piyasayı ve teknoloji yakından takip edin..Bir ekonomi ve teknoloji dergisi aboneliğiniz olsun mutlaka.Artistler, mankenler,iş insanlarının özel yaşantıları her zaman kamuoyunun dikkatini çeker ve takip edilir..Normal bir durum.Bu özel yaşantı takibinin çeyreği kadar piyasa ve teknoloji takip edin..Bilmediğiniz kelimeler,terimler eskisi kadar sorun değil.Google amcaya veya Yandex teyzeye ne isterseniz sorun saniyesinde tüm bilgiye ulaşabiliyorsunuz..”Ben bu terimlerden anlamıyorum” kaçamağı yok artık.

Mevduat nedir,Kredi nedir, döviz nedir, parite nedir.borsa nedir,faiz nedir, faizler düşerse ne olur,enflasyon nedir,ekonomik büyüme nedir  v.s gibi ekonomik deyimleri anlatacak kadar olmasa da kabataslak bilmelisiniz.

Teknoloji nereye gidiyor.Bugünün değil yarının teknolojisi ne olacak.?

Yapay zekalar,sürücüsüz arabalar,fosil yakıtlardan doğal enerjiye geçiş çabaları, deniz suyunundan içilebilir su üretimi , saatinize takılacak medikal bir cihaz ile sürekli sağlık kontrolü yapabilme olanağı, evden çalışmanın kolaylaşması,3D yazıcılar ile her şeyi evinde yaratabilme kolaylığı,yalan söylenip söylenmediğini %99 a kadar kanıtlayan cihazlar,100 usd ye alınabilen tarım robotları,internet  üzerinden eğitim..Bu teknolojik gelişmeleri takip edebiliyor olmalısınız.

Önümüzdeki 20 yılda bildiğimiz mesleklerin %70 i kaybolacak.

Asla değişmeyen 3 şeyin olduğu söylenir: Ölüm, Vergiler ve Değişim!..

Eğer girmek istediğiniz bir iş fikri varsa, kendinize sorun: Gelecekte bu iş var olacak mı?. Eğer cevabınız evet ise bunun gerçekleşmesini nasıl hızlandırabilirsiniz? 

Kendi İşinin Patronu  Olmak  İsteyen Genç Girişimciler ;

Kariyerine kendi işinin patronu olmak isteyen arkadaşların neler yapabileceğine bakalım birazda..Girişimci olmak risk almak demektir.Girişimciler uzaydan filan gelmiyor..Karar vermeniz gerekiyor risk alayım mı yoksa aylıklı bir işte çalışayım mı diye ..İş karar vermekte .Her zaman söylediğim gibi ortalama zekaya sahip herkes her işi yapar.Girişimci olmak istiyorsanız istemeniz yeter..Olursunuz..Devlette veya özel sektörde çalışmakta bir tercih.Hatta kendi uzmanızlığınızı yapmayıp aile işinizde çalışmanızda bir tercih..Hangisi sizi mutlu edecek ona göre kariyer planınızı yapın..Tüm bu seçeneklerde ,evlenirken ,hatta şu an okudugunuz okulu seçerkende bir risk aldınız..Girişimcilikte aldığınız risk de bu kadar..Ne daha az ne daha fazla..

İnanın hayatınızın en büyük riski ,hiç risk almamaktır.Hiç risk almayan kişi belki kayıplardan,acılardan,üzüntülerden korunabilir.Ama büyüyemez,sevemez,değişemez,hissedemez,öğrenemez.garanti arayışlarıyla zincirlenmiş köle olarak olarak yaşarken,bedelini özgürlüğünü kaybederek öder.Sadece riski göze alabilen kişi hürdür..

Özel yaşantında olduğu gibi iş hayatında da kendi işinin patronluğuna soyunmak bir risktir.Riski alabilen özgürdür..Bundan sonraki bölümde bu riski almak isteyen arkadaşlarımıza yol göstermeye çalışacağız.

Ticari işletme sahibi olmaya karar verirseniz…Öncelikle daha önce dediğim gibi uzman olduğunuz alanda bir konu seçin..Bu konunun geleceğe dönük olacağına dikkat edin..Ve seveceğiniz bir konu olsun lütfen..

Bakın geleceğe dönük işler neler olabilir..Dünya nüfüsu yaşlanıyor..Ortalama yaş hızla yükseliyor..Türkiye nin on yıl önce yaş ortalaması 27 diydi..Günümüzde 30 oldu..20 yıl içinde 35 olması bekleniyor..Dünyada  insanların çoğu 100 yıldan fazla yaşamaya başlayacak.Bu demektir ki  orta yaş ve üstü yaşlar için ürünlere daha fazla gerek duyulacak.Sağlık sistemi daha öneli hale gelecek..Evde çalışanlar  çoğalacak..Bu insanların özellikle kadınların ve çocukların düzenli,disiplinli ve uzman kontrolününde evlerine gidilerek takibi gerekecek.İnternet üzerinden online danışmanlık hizmeti vermek gerekecek..Bunlar benim hemen aklıma gelen  örnekler..İşin uzmanı sizlersiniz.. Çok daha güzel ,mantıklı iş konuları bulursunuz..Sadece piyasayı ve teknolojiyi takip edin lütfen.

Kendi işinizi kurmaya karar verdiniz.Uzmanlık konunuzu parlatacak iş konunuzu da buldunuz, lokasyona karar kıldınız..Artık en önemli konuya gelebiliriz.. Ticari firmanıza sağlayacağız sermaye..Sonuç olarak ticari kişiliğinizi elde eder etmez , ticari giderleriniz olacak .  SGK  ve  Vergi mükellefi olacaksınız..Eğer işyeri için mekan açacaksınız elektirik,su, ısınma v.s bir sürü gideriniz olacak. Diğer yandan şahsi giderleriniz  sizi zorlayacaktır..

O zaman sermayeyi nasıl elde ederiz  ve ticari kazanç sağlarıza bakalım !

Şirketimize  Sermaye Nasıl sağlarız ?

Burada en güzeli kendi sermayen tabiî ki..Kendinin veya ailenin varlığı ile bir işe başlamak bir adım önde başlamak demektir..Ama ,elinizde sermaye yok ise moral bozmak yok..Parası var ise zaten herkes iş kurabilir..Para ile para kazanabilir..Hiçbirşey beceremiyorsan git  Hazine Bonosu al veya mevduat yap..

Burada dikkat edeceğiniz yatırımınızın geri dönüş süresi..İşe  50,000 tl yatırdınız diyelim..Eğer  50,000 tl yi işe yatırmayıp %12 den devlet tahvili yapsaydınız bir yıl sonra 6,000  TL faiz geliriniz olacaktı..Hiçbir iş riski almadan  her yıl 6,000 tl kazanabilirdiniz..Beşinci yılın sonunda paranız 80,000 tl olacaktı kaba hesapla..

Siz bir iş kurdunuz..Tüm masraflar çıktıktan sonra yılda elinize 6,000 tl kalıyorsa  kardasınız..Ama yıl sonunda 16,000 tl kazanıyorsanız. Beş yıl sonra yatırdığınız sermayeyi  geri alacaksınız demektir..Yatırımınızın geri dönüş süresi 5 yıl olacaktır..Yapılacak bir yatırımın büyüklüşüne göre dönüş süresi 5 ile 13 yıl arasındadır.

Peki kendinizin veya ailenizin varlığı yoksa sermayeyi nereden bulacağız.

1-Varlıklı bir ortak bulabiliriz..Uzmanlık konunuzdaki iş için bir proje hazırlar,  işi bilmeyen ama varlığı olup iş kurmak isteyen birine ortak olabilirsiniz.

2- Genç girimcileri destekleyen devlet veya özel sektörden teşvik ve hibe bulabilirsiniz.

3- Ya da bankadan veya devlet ve  özel kuruluşlarından kredi alabilirsiniz.. 

Krediler,Teşvikler ,Hibeler 

Devlet destek kredileri ticarete atılmak isteyen kişiler için oldukça önemli ve değerlidir. Hibe kredilerini kazanım sağlayabilmeniz için taşımanız gereken kurallar söz konusudur. Devlet destek kredileri farklı kollarda olmakla birlikte farklı koşullar içerir. Ticari düşünceleri yerleşmiş fakat icraate geçirmeyi başaramamış kişiler için ilk adım niteliğindedir.

Sürekli takip etmek gerekir.. 

A-KOSGEB Kadın Girişimci Destekleri

Küçük ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı

50,000 tl hibe ve 100,000 tl  sıfır faizli geri ödemeli , toplam  150,000 tl limiti var.

Bu programın amacı, ekonomik kalkınma ve istihdam sorunlarının çözümünün temel faktörü olan girişimciliğin desteklenmesi, yaygınlaştırılması ve başarılı işletmelerin kurulmasını sağlamaktır.Kendi işinin patronu olabilirsin. KOSGEB’ in asıl amacı, yeni iş kurmak isteyen girişimcileri desteklemektir.

Yenilikçi, teknolojik ve katma değeri yüksek bir ürün üreten, bu ürünü uluslararası pazarlara taşımak isteyen ve ihracat odaklı çalışan KOBİ’ler öncelikli olmak üzere  vizyon sahibi bütün KOBİ’lere  destek sağlıyorlar.. 

Yeni Girişimci Desteği

Yeni Girişimci Desteğine; bu Program kapsamında Uygulamalı Girişimcilik Eğitimini tamamlayan girişimcilerin kurdukları işletmeler ile İŞGEM’de yer alan İşletmeler (sahip veya ortaklarının Uygulamalı Girişimcilik Eğitimine katılım şartı aranmaksızın) başvurabilir.

(1) İşletme kuruluş giderleri için geri ödemesiz olarak 2.000 (iki bin) TL destek sağlanır.

(2) Kuruluş Dönemi Makine, Teçhizat, Ofis Donanım ve Yazılım Desteği kapsamında, işletmenin kuruluş tarihinden itibaren 24 (yirmi dört) ay içinde satın alınan/alınacak makine, teçhizat, yazılım ve ofis donanımları için geri ödemesiz olarak üst limiti 18.000 (onsekiz bin) TL destek sağlanır.

(3) İşletme Giderleri Desteği kapsamında, işletmenin kuruluş tarihinden itibaren 24 (yirmi dört) ay içinde gerçekleşen işyeri kirası ve personel net ücretlerine yönelik olarak, aylık azami 5000 TL ve toplamda geri ödemesiz olarak 30.000 (otuz bin) TL destek sağlanır.

(4) Kuruluş Dönemi Makine, Teçhizat, Yazılım ve Ofis Donanım Desteği ile İşletme Giderleri Desteği üst limitleri; bu destek unsurları için belirlenen üst limitlerin toplamını aşmamak üzere ihtiyaç duyulması halinde Kurul Kararı ile  % 50 (elli)’ye kadar arttırılabilir. Bu durumda Kuruluş Dönemi Makine, Teçhizat, Yazılım ve Ofis Donanım Desteğinin üst limiti 27.000 (yirmiyedibin) TL, İşletme Giderleri Desteği üst limiti 45.000 (kırkbeş bin) TL ve her iki desteğin üst limitleri toplamı ise 48.000 (kırksekiz bin) TL’yi geçemez.

(5) Sabit Yatırım Desteği kapsamında, işletme kuruluş tarihinden itibaren 24 (yirmi dört) ay içinde satın alınan/alınacak makine, teçhizat ve yazılım için teminat karşılığıgeri ödemeli olarak 100.000  (yüz bin) TL destek sağlanır.

(6) Teminat Giderleri KOSGEB Teminat Giderleri Desteği kapsamında %100 desteklenir.

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri, ülkede girişimcilik kültürünün yaygınlaştırılması ve başarılı işletmelerin kurulması genel hedefine uygun olarak; girişimcilerin iş kurma ve yürütme konularında bilgi ve beceri sahibi olmaları, bu süreçte kendi rol ve sorumluluklarının farkına varmaları ve kendi iş fikirlerine yönelik iş planı hazırlayabilecek bilgi ve deneyim kazanmaları amacıyla KOSGEB ile paydaş kurum/kuruluşların işbirliği ile düzenlenir.

Yeni Girişimci Desteğine başvurunun ön şartlarından biri bu Eğitimi tamamlamış olmaktır.

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri herkesin katılımına açık ve ücretsiz olarak sağlanmaktadır.

Kredi imkanlarının  yanı sıra; mesleki eğitim, danışmanlık, yazılım, AR-GE alanlarında da kadınlara yardımcı oluyor.KOSGEB kurslarını tamamlayan ve projesi ile birlikte başvuru yapan kadınlara, ilk etapta 50 bin liralık hibeler uygulanmaktadır.

Girişimci Kadınlar Kimdir?

KOSGEB tarafından girişimci kadınlara sunulan bu destekler, akıllara kimlerin girişimci ünvanı alacağını da getirmektedir. Öncelikle, girişimci olabilmeniz için sıfırdan bir ürün icat etmenize kesinlikle gerek yoktur. Bir bayilik alarak bulunduğunuz bölgeye hizmet sunmaya başladığınızda da girişimci olabilirsiniz. Burada girişimcilerin en önemli özellikleri, seçecekleri sektörlerin doğruluk payıdır.

Eğer devlet destekleri için başvuru yapacağınızda bir girişimci olduğunuzu göstermek istiyorsanız, bunun için araştırmacı yönünüzü ön plana çıkarmalısınız.Devlet destekli verilen girişimcilik kredilerinde, sizden bir iş projesi hazırlamanız istenmektedir. Burada kısa bir şekilde yapacağınız işi değil de, gireceğiniz sektördeki tüm araştırmalarınızı yazmalısınız. Örnek verecek olursak, iş yapacağınız sektörde rakiplerinizin durumu, talebin sunacağınız ürün ya da hizmete nasıl dağıldığını ya da bu işlem için sizin ne kadar maddi desteğe ihtiyacınız olduğunu yazmanız gerekmektedir.

Bundan dolayı, iş kuracağınız sektör ile ilgili bir yenilik ortaya atıp kendi ekonominizi canlandırma, buna ek olarak da topluma istihdam sağlama konularında bir çalışma yaparak, sizler de girişimci bir kadın olabilirsiniz. 

Girişimci kadınlar için herhangi bir sektör kısıtlaması bulunmamaktadır. Devletin vereceği hibe ya da kredilerde sizden temel beklentisi, üretim yaparak ülke ekonomisine ve istihdam alanı oluşturarak da toplumsal beklentilere yanıt vermenizdir.

Kosgeb kredisi almak için gerekli şartlar nelerdir 

Kosgeb’ den girişimcilik kredisi alabilmek için tek şart KOSGEB tarafından düzenlenen Girişimcilik Eğitimine katılmış olmak gereklidir. 32 saat süren bu eğitim sonunda girişimcilere sertifika verilmektedir. (2016 yılında 70 saatten 32 saate düşürüldü) Girişimci kadın okumuş olduğu yükseköğretim ders programlarında ”Girişimcilik” eğitimi görmüş ya da kadın girişimcinin yeni kuracağı işletme İŞGEM üzerinden sağlanmış ise bu eğitimlere katılmasına gerek yoktur

Kosgeb tarafından hiçbir girişimciye işini kurması için böyle bir para verilmemektedir. Kosgeb’in mantığı; İşini kur, tüm harcamaları faturalandır ve yaptığın tüm masrafların % 70-90 nı geri al.

Kosgeb erkeklerde %70, bayanlarda %90 oranında destek sağlamaktadır.

 • 90,000 TL. alabilmek için , 100.000 TL. lik bir faturanızın olması gereklidir.

KOSGEB’ den alınacak 100.000 TL. geri ödemeli kredi için, Devlet tarafından teminat mektubu istenmektedir. Bu teminat mektubu bankadan veya kredi garanti fonundan alınabilmektedir. Bankaya kredi borcunuz var ise, banka tarafından başvurunuza yapılan değerlendirme sonucunda tarafınıza teminat mektubu verilmeyebilir.

Kosgeb’ den alınan 100.000 TL. kredi 2 yıl sonra geri ödenmeye başlar ve 8 eşit taksitle 3 ayda bir geri ödenir. 

 • B- KREDİ GARANTİ FONU ( Genç Girişimci desteği ) 

KGF, bir iş fikrine dayalı olarak faaliyet gösteren ve faaliyet süresi en fazla 2 yıl olan işletmelerin kullanacakları kredilere kefalet sağlamaktadır.

İlgili Finans Kuruluşları / Kurum

KGF A.Ş.’ye ortak olan Bankalar ile KGF’ye ortak olan bankaların hakim ortak olduğu finansal kiralama şirketleri veya KGF’ye ortak olan 6361 sayılı Kanun kapsamında yetkilendirilen finansal kiralama şirketleri ve finansman şirketleri.

Ürün Vadesi

İşletme kredilerinde vade azami 5 yıl olup, anapara ödemesiz dönem en fazla 1 yıldır.

Yatırım kredilerinde ise vade azami 10 yıl olup, anapara ödemesiz dönem azami 3 yıldır.

Kefalet Limiti

Kefalet üst limiti azami 2.500.000 TL’dir.

Ücret ve Komisyonlar

Banka kefalet mektubu talebi sırasında, yararlanıcılardan her bir kefalet kullandırımı için bir defaya mahsus kefalet tutarı üzerinden %0,03 (onbinde üç) oranında peşin olarak kefalet komisyonu tahsil eder.

Başvuru Koşulları

Yararlanıcının KOBİ vasfını haiz gerçek veya tüzel kişi işletme olması,

Genç Girişimcinin 18 yaşını doldurmuş, 30 yaşını aşmamış gerçek kişi şahıs işletmesi veya hisseleri toplamının en az %50’si başvuru tarihi itibarıyla söz konusu yaş sınırı aralığındaki gençlere ait olan tüzel kişi işletme olması,

Yararlanıcının başvuru tarihi itibarıyla faaliyet süresinin kuruluş tarihine göre 2 yılın altında olması,

Yararlanıcının en az ilkokul mezunu olması. 

 • C-Kadın Girişimciler Derneği – KAGİDER

Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER), girişimcilik yoluyla kadının güçlenmesini hedefleyen bir sivil toplum kuruluşudur. Kadının sadece ekonomik olarak değil politik ve sosyal olarak da güçlenmesini hedefler. KAGİDER kadın girişimciliğini, kadınların eşitsiz ve dışlanan toplumsal konumlarının değişmesi ve bu sayede ekonomik güçlenme ile kadın güçlenmesini sağlayacağı için destekler. Kadın girişimcilerin sağlayacağı faydalar, kadınların güçlenmesi ve toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanmasına katkı verecektir.

Türkiye’de kadınların yeni fikirler ile iş kurmasını sağlamak ve desteklemek amacıyla kurulan KAGİDER, “İşimi Kuruyorum” ve “İşimi Geliştiriyorum” projelerini uyguluyor. Teknik ve mesleki eğitim sonucunda seçilen kadınların projeleri, 6 ay boyunca dernek tarafından destekleniyor. Bu destek içerisinde kredi ve ücretsiz danışmanlık hizmetleri bulunuyor.

KAGİDER oluşumu, yalnızca kadınların birbiri ile dayanışma içerisinde olması için değil, projelerine özel yatırımcılar bulma konusunda da destek olmaktadır. Kadınlarımızın internet üzerinden kolaylıkla üye olacakları bu dernek, şehirlerde zaman zaman kadın girişimci buluşmaları da yapmaktadır. Bu sayede sizler de sizin gibi düşünen diğer kadınlar ile tanışabiliyor, hatta anlaşma sağlanması halinde projeniz için bir ortak bile bulmuş oluyorsunuz. Yıllardır faaliyette olan bu dernek, birçok projeye imza atmış ve özellikle kadın istihdamını arttırmaya yönelik de çalışmalarda bulunmaktadır. 

D-TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Desteği

“Yurt İçi Fuar Katılımında Kadın Girişimcilerin Desteklenmesi” projesini uygulayan TOBB, kadınların hem iş kurmasını hem de işlerini tüm dünyaya tanıtmasını sağlıyor.Bu sayede kadın girişimciler, ürettikleri mal ve hizmetler için yeni ticari alanlar bulabiliyor.

E-Türkiye İş Kurumu Girişimci Desteği

Kendi işinin patronu olmak isteyen kadınlara mesleki eğitimleri ücretsiz olarak veren İŞKUR, eğitim ve rehabilitasyon faaliyetleriyle de her kesimden kadına gelir imkanı sunuyor. 

F-Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Destekleri

Kaymakamlıklara bağlı olarak hizmet veren bu vakıflar, kadınlara iş projeleri için 15 bin TL’ye kadar kredi desteği sunuyor. Bu krediler ilk yıl ödemesiz sonraki yıllar ise kredinin yüzde 20’lik kısmından başlayarak ödenmesi imkanını sağlıyor. 

E-İzmir kalkınma ajansı

İzmir’in sürdürülebilir kalkınması için bütüncül bir yaklaşım ile yerel potansiyeli harekete geçirecek katılımcı araçlar geliştirmek ve uygulamak misyonuna sahip ajansta girişimcilere destek sağlayabiliyor.

Güdümlü Proje Desteği ;

Ajans, bölge planlarında veya saha çalışmaları sonucunda belirlenen öncelikli alanlarda, fizibilitesi Bakanlık tarafından onaylanmış güdümlü projelere destek sağlayabilir. Güdümlü projeler, proje teklif çağrısı yöntemi uygulanmadan doğrudan destek sağlamaya yönelik olarak; bölge planında öngörülen öncelikler doğrultusunda,  konusu ve koşulları ajans öncülüğünde ve yönlendirmesinde belirlenen özel nitelikli model projelerdir.

Ajans güdümlü projelerde toplam proje maliyetinin en fazla yüzde yetmiş beşi oranında mali destek sağlayabilir. Güdümlü projelerde proje ortaklarının da nakdi destek sağlamaları ve projenin sürdürülebilirliğini teminat altına alacak taahhütlerde bulunmaları esastır.

fizibilite raporu ile rapora esas teşkil eden diğer belgeler Bakanlık tarafından uygun görüldüğü takdirde proje ajans tarafından desteklenebilir.

G-BANKALAR 

KOSGEB ve kamu kurumlarına ek olarak kadınlarımız ve tüm girişimciler için kredi imkanı sağlayan bankalar da bulunmaktadır.

Türk Ekonomi Bankası (TEB) Kadın Girişimci Kredisi 

TEB tarafından girişimci kadınlara sunulan EBRD kredisi, bankanın Avrupa Birliği ve Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ile yapılan anlaşma ile sunulmaktadır. Girişimci kadınlara sunulan hizmette 24 aylık vadeden faydalanma şartı ile 125 bin liraya kadar teminatsız kredi imkanı bulunmaktadır. Bankanın sunduğu kredi paketinden faydalanma şartı ise, somut bir işletmenizin olması yani KOBİ ünvanı taşımanızdır. Bankanın şartları arasında, yıllık ciro ve aktif büyüklüğü 50 milyon lirayı aşmayan, çalışan işçi sayısının 250’den fazla  olmayan kişilerin başvurularının kabul edildiği belirtilmektedir.

Ayrıca ;TEB Girişim Evi yüksek katma değer üreten girişimcilerin projelerinin geliştirilmesini sağlamak amacıyla kurulmuş bir iş geliştirme merkezidir. TEB Girişim Evi’nde 3 farklı yaklaşım ile hizmet sunulmaktadır.

 1. İş Yönetimi Danışmanlığı Girişimcilere projelerini hayata geçirme veya mevcut işlerini doğru bir şekilde yürütmelerine yönelik olarak bire bir danışmanlık hizmeti verilmektedir.
  Danışmanlık Hizmetlerinin Kapsamı:
 • İş Fikri/Projesi olan girişimcilere, girişimlerine başlamadan önce; projeleri ile ilgili doğru iş modelinin oluşturulması, potansiyeli yüksek hedef kitlenin belirlenmesi, ürünün bu hedef kitleye uygun bir şekilde modellenmesi, başlangıç yatırım sermaye ihtiyacının tespit edilmesi gibi konularda danışmanlık hizmeti verilmektedir.
 • Kuruluş aşamasını tamamlamış girişimcilere; satış, pazarlama planının doğru bir şekilde oluşturulması, ürünün veya hizmet maliyet analizinin yapılıp rekabetçi ve karlı bir fiyatlama yapılması, gelir gider analizlerinin yapılıp nakit akış tablosunun hazırlanması gibi konularda danışmanlık hizmeti verilmektedir.
 • 2- Girişimcilik Eğitimleri
 • TEB Girişim Evi’nde düzenli olarak eğitimler yapılmaktadır. Bu eğitimler ücretsiz ve tüm girişimcilere açıktır.
  Girişimciler için özel hazırlanmış içerik ile satış/pazarlamadan finansman yönetimine, dış ticaretten girişimci işletme yönetimine,birçok farklı konuda eğitimler düzenlenmektedir.
 1. Teb Kuluçka Merkezi

TEB Girişim Evi içinde bulunan TEB Kuluçka Merkezi, teknoloji, bilişim, yazılım alanlarında katma değerli iş fikirlerine sahip girişimcilere Ticari Hızlandırma Programı ile birlikte ofis çalışma alanı, ofis donanımları ve diğer hizmetleri sunan fiziksel lokasyonlar.6+6 aylık programlar ile uygulanıyor. 

QNB Finansbank Kadın Girişimci Kredisi 

QNB Finansbank, Türkiye’de kalkınma ve istihdam yaratma konusunda oldukça önemli bir paya sahip olan girişimci kadınlar için kredi desteği sunmaktadır. Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD – European Bank for Reconstruction and Development) ile Avrupa Birliği ile işbirliği kapsamında bu paketi sunmaktadır. Başvuru yapacak olan kadınlarımızın işini veya işletmesini büyütmesi için sunulacak finansman desteğinde, 36 aya varan vade seçenekleri bulunmaktadır. Buna ek olarak banka tarafından kadınlarımızın iş ve işletmelerine farklı bir pencereden bakmalarını sağlamak için İşletme Merceği adı altında bir hizmet sunulmaktadır. Bu hizmet için bankanın internet adresine giriş yapılması gerekmektedir. 

Garanti Bankası Kadın Girişimci Kredisi 

EBRD destekli kredi sunan Garanti Bankası, finansman açığı olan kadın girişimciler için destek sağlamaktadır. Kredi paketindeki detaylara baktığımız zaman, kadınlara ait bir işletme olması, şirketin tamamının ya da yüksek kısmının kadına ait olması, yıllık bilanço büyüklüğü 10 milyon Euro’nun altında olan ve işçi sayısı 50’den fazla olmayan alanlarda başvuruları kabul etmektedir.

Başvuru yapılan miktar üzerinde %70’lik destek sağlayan Garanti Bankası, geri ödeme süresini de en az 12 ay en fazla da 36 ay olarak belirlemiştir. Miktarın fazla oluşu ve ticari kredi kapsamında sunulmasından dolayı girişimci kadınlara sunulan bu krediler için banka şubelerine başvuru yapılması gerekmektedir. Ayrıca, başvurularda şirketinize ait gelir bilançosu, vergi levhası ve ticaret sicil kaydınızı bulundurmanız da gerekmektedir. 

Denizbank 

Kadın girişimcilere yönelik özel bir kredi çeşidi oluşturulmuş..

%1,45 masraflı %1,55 masrafsız..48 ay vadeli..Normal tahsis şartları…

 

HALKBANK

Girişimcilerin yeni iş kurmaları ve ekonomik hayata katılmalarını desteklemek amacı var,

Yeni iş fikirleri ve buluşları “Halkbank Girişimci Kredileri”  ile destekleniyor.

Girişimci Kredileri ile  girişimcileri,  üniversite mezunu genç girişimcilerden, teknokentlerde faaliyet gösteren teknolojik girişimcilere kadar geniş bir yelpazede kredi sağlıyorlar.

Üniversite mezunu, deneyimsiz, mezun olduğu bölümle ilgili kendi işini kurmak isteyen ”Genç” girişimciler 50 bin TL’ye kadar, mesleki kuruluşlardan eğitim sertifika/belgesi bulunan, deneyimli ve kendi iş yerini açmak isteyen ”Usta” girişimciler de 30 bin TL’ye kadar kredi kullanabiliyor.

Üniversite mezunu olup, deneyim kazandığı ve eğitimini aldığı iş kolunda kendi işyerini açmak isteyen ”Cesur” girişimciler ile ”Mucit”  girişimciler ve teknokentlerde faaliyet gösteren,  patenti alınmış her türlü buluş/icat/yeni fikri faaliyete geçirmek isteyen girişimciler ise 75’er bin TL’ye kadar krediden yararlanabiliyor. KOSGEB, TÜBİTAK, TTGV gibi kurumlardan hibe almaya hak kazanmış girişimciler de bu krediden faydalanabiliyor. 48 aya kadar vadeyle kullandırılan kredinin geri ödemesi de aylık eşit taksitli olarak gerçekleştiriliyor.

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın!

BoldThemes

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

BİLGİLENDİRME
(1) Bu sitedeki yazılar ve yazara ait yorumlar yazarın görüşlerini yansıtmakta, kişi ya da kurumların yatırım kararlarını etkilemeyi ya da yönlendirmeyi amaçlamamaktadır. Site, yatırım danışmanlığı niteliği ve amacı taşımamaktadır. Bu sitedeki yazı ve yorumları dikkate alarak yatırım kararı verenler tamamen kendi kararlarıyla risk almış sayılırlar.
BİLGİLENDİRME
(2) Bu sitedeki yazıların başlığının ve içeriğinin değiştirilerek yayınlanması halinde sorumluluk bunu yapanlara ait olacağı gibi aleyhlerine yasal yollara başvurulacaktır.
SOSYAL MEDYASosyal Medyada Beni Takip Edin!

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Sosyal Medyada Paylaşın!