IMF ye 15 Milyar Borç Ödedik. Ama !

15 Ağustos 2020by Murat KARTALKAYA0
“Babalar gibi satarım”. Kemal Unakıtan

2002- 2020 döneminde Türkiye’nin devasa ve sürdürülemez dış borcu oldu. Bu borç CDS oranlarındaki artış ile beraber artık dayanılmaz faiz oranları ile dönmeye başladı. Üstelik dış borcu ödeyecek Merkez Bankası rezervlerimiz eksi duruma düştü. Tek olumlu gösterge kamu borcunun, milli gelire oranının pek çok ülkeden iyi olması.

Imf’ ye 15 milyar dolar borç ödedik, doğru. Kamu borcunun milli gelire oranı düşük, doğru. Peki bunu nasıl becerdik ?!

“Babalar gibi satarım”. Kemal Unakıtan. Aynen öyle oldu babalar gibi sattılar. Allah rahmet eylesin Kemal bey yaşasaydı yine “babalar gibi sattım, iyi yaptım” der miydi acaba !? Ülkenin toplam dış borcu 126 milyar dolardan 500 milyar dolara çıktı ama kamu borcu düşük kaldı. Neden !? Dişimizle tırnağımızla yoksulluk içinde inşa ettiğimiz her şeyi 2002 – 2019 arasında sattılar. Hiç gözümüzün yaşına bakmadılar sattılar. 11 liman, 98 elektrik santralı, 50 tesis ve işletme, 11 otel, toplamı 3917 adet olan taşınmaz, araç muayene hizmetleri, maden ruhsatları, makina- teçhizat, demirbaşlar, isim hakları, markalar, varlık satışı, işletme veya imtiyaz devir hakkını sattılar.

Pardon özelleştirdiler. Bunu yaparken de hepimize ” devlet, ekonominin içinde bu kadar olmamalı, gelişmiş ülkelerde devlet bu kadar ekonomin içinde değil” dediler. Biz de kamu malının çarçur edilmesindense özelleştirilip devlete gelir yaratmasını makul bulduk. Bakmadık doğru mu diye. Oysa hiç alakası yokmuş. Keşke internette sanatçıların yemesini içmesini izleyene kadar Google Amcaya sorsaydık, gerçeği öğrenirdik. Ekonomik hayat içinde kamunun payı Almanya’da %49, Fransa’da %54, Norveç’te %43 , Japonya’da %35, İngiltere’de %41, hatta kapitalizmin ana yurdu ABD’de % 32 iken Türkiye’de %26.6 kadarmış. “Devlet ekonomide olmamalı, gelişmiş ülkelerde devlet sadece eğitim, iç ve dış güvenlikte var” gazıyla her şeyi sattık. Birkaç yıllık karlarına, hemen hemen 70 milyar dolara göz bebeklerimizi sattık. Anap ilk olarak özellleştirmeye izin vermişti. 1986 – 2002 döneminde sadece 8 milyar dolarlık satış yaparken, AKP döneminde 70 milyar dolar civarında sattık.

“AKP döneminde yapılanlar ne olcek” diyebilirsiniz. Onu devlet kaynaklarıyla yapmadık. Dolar bazında yap-işlet-devret modeliyle yaptık. Torunlarımızı bile şirketlere dolar bazında borçlandırdık. Yolu, köprüsü, hastanesi, santralı v.s. Bugün bizim kullandığımız her hizmetin borcunu torunlarımızda ödeyecek.

Sümerbank, Sümer holding, Tüpraş, Petkim, Tüğsaş, Tekel, Telekom, THY, Ereğli Demir Çelik, Seka, Havelsan, Limanlar, Madenler, Termik ve Hidroelektirik santraller, Kağıt fabrikaları, Şeker fabrikaları, Sigara fabrikaları. Offf. Hepsi satıldı. Ben yazarken yoruldum, eminim siz okurken yoruldunuz. Ama iktidar özelleştirmekten yorulmamış maşallah.

Peki yabancılara satılan bankalarımız. Demirbank, Dışbank mesela. . Satılan aklıma gelen diğer özel markalarımız ; Viko, Banvit, Of Çay, Namet, Yörsan, Polisan, Baymak, Yedigün, Erikli Su, Sırma Su, Hayat Su, Filli Boya, Kamil Koç, Can Bebe, Hacı Şakir.. Yoruldunuz mu, daha durun. Mutlu Akü,
Cola Turka, Oltan Gıda, Kent Şeker, Petrol Ofisi, MNG Kargo, Atasun Optik, Yemek Sepeti, İpek Şampuan, Doğadan Çayları…. Offfff !!! Hem yoruldum hem canım yandı ..

Yerli ve Milli her şeyi satıp Yerli ve Milli olduğunu iddia eden bir iktidar. Şimdi Yerli ve Milli otomobil yapıyor sözde. Elektrikli motor ; Alman Bosch – Batarya; Çin – Araç entegrasyonu ; Alman EDAG – Şaşi sistemi ; İngiliz Myra ve Tasarım; İtalyan Pininfarina..

Sosyal Medyada Paylaşın!

Murat KARTALKAYA

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

BİLGİLENDİRME
(1) Bu sitedeki yazılar ve yazara ait yorumlar yazarın görüşlerini yansıtmakta, kişi ya da kurumların yatırım kararlarını etkilemeyi ya da yönlendirmeyi amaçlamamaktadır. Site, yatırım danışmanlığı niteliği ve amacı taşımamaktadır. Bu sitedeki yazı ve yorumları dikkate alarak yatırım kararı verenler tamamen kendi kararlarıyla risk almış sayılırlar.
BİLGİLENDİRME
(2) Bu sitedeki yazıların başlığının ve içeriğinin değiştirilerek yayınlanması halinde sorumluluk bunu yapanlara ait olacağı gibi aleyhlerine yasal yollara başvurulacaktır.
SOSYAL MEDYASosyal Medyada Beni Takip Edin!

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Sosyal Medyada Paylaşın!