Hz. Yusuf !

29 Aralık 2019by Murat KARTALKAYA0
su kuyusu ile ilgili görsel sonucu

Bir Kişinin Kaderine Razı Gelmesi Pek çok İnsanın Kaderine Etki Eder !

Hz Yusuf un kuyuya atılıp sonradan köle olması,köle iken Vezirin danışmanı olması ,ardından yine zindana atılıp yıllarca zindanda kalması ve en sonunda Mısır a Vezir olması herkesin bildiği bir hatıradır..

Bu yaşam öyküsünden alınan ders nedir !? Her şeyde bir hayır vardır. Bak kuyuya atılan Yusuf Mısır a vezir oldu. Başına gelene sabret , bugün üzüldüğün konu yarın sevincine yol açabilir. Evet, çok doğru bir yaklaşım.Peki yeterli mi ! Yani bizim başımıza gelene razı olmamız sadece bizim geleceğimizi mi etkiliyor sadece yoksa dalga dalga pek çok hayatı da etkiliyor mu !?

Diyelim ki Yusuf kuyuya atılmasaydı ve babasının dizi dibinde yaşamaya devam etseydi..Mısır da Firavunun gördüğü rüyaya kimse yorum yapamayacaktı. Mısır halkı yedi yıl süren bolluk içinde kendinden geçecek yiyecek içip eğlenecekti. Ardından gelen yedi yıllık kıtlıkta ise pek çok Mısırlı açlıktan ölecek, belki Mısır Uygarlığı yedi yıllık kıtlık sonucu yıkılacaktı.

Bir de Yusuf un ailesi tarafından bakalım..Yusuf babasının yanında kalsaydı ; yedi yıllık kıtlık zamanından tüm ailesi Kenan Bölgesinde yaşıyor olacaktı. Kıtlık, yaşamlarını berbat edecek, belki Yusuf ve ailesi açlık çekerek ölecekti. Oysa kıtlık zamanında Yusuf sülalesini Mısır a getirdiğinden kıtlığı daha kolay aşmış ve soylarını devam ettirmişlerdir.

Kuran ı Kerim de yazdığı gibi ; ” And olsun ki, Yusuf ve kardeşlerinin olayında, soranlara nice ibretler vardır.” (Yusuf, 7)  … Kutsal kitapları böyle okumak gerek sanıyorum.Yusuf kuyuya atıldı sonra Mısır a Vezir oldu doğru bir anlatım..Ben iki anlatım daha ekledim..Eminim ki daha onlarca ibret vardır Hz. Yusuf un hikayesinde ..

Peki Hz. Yusuf dan nefes alışlarını bile yazıya döken Mısır yazıtlarında neden hiç bahsedilmiyor ! Bence de bilimsel açıdan baktığında önemli bir soru. Kutsal kitapların her anlattığında bir değil yüzlerce ibret olduğuna inanan biri olarak benim için o kadar önemli değil. Bilincimiz arttıkça belki de zaman-mekan kavramından kurtulduğumuzda gerçeği görebileceğiz.

Yine de bazı tarihçiler iki yerde Hz Yusuf tan bahsedildiğini iddia ediyorlar.

“Hz. Yusuf zamanındaki Kral’ın ” King Djoser” olduğu söyleniyor. Kıtlığın, Djoser’in hükümdarlığının 18. yılında gerçekleşmesi bir tarihi kayıt olarak anılılıyor. Sahra’da yer alan Djoser’in Piramiti, yapılan ilk piramit olup Imhotep ( Hz Yusuf ) tarafından yapılmıştır. Kıtlık zamanında insanlar birbirlerine bağlantılı piramitler arasında tahıl satılan bir piramitten tahıl satın almışlardır ve bugün hala tahıllardan kalıntıların piramitlerin içerisinde yer alması da ilginçtir. Tahıl siloları bugün gezilebilmektedir. ”   

Diğer bazı bilgilere göre, Hz.Yusuf M.Ö 1500 de yaşamıştır. Mısır dilindeki ismi Yuzarsif‘tir. Hz. Yusuf 3. Amenhotep zamanında saraya köle olarak gelmiş, 4. Amenhotep zamanında Kralın başdanışmanı ve Mısır Azizi olmuştur. 4. Amenhotep Hz. Yusuf’a tabi olup bir tek Allah’a iman etmiş ve Akhenaton ismini almıştır. Akhenaton bir tek Allah’a iman eden demektir.  

Sosyal Medyada Paylaşın!

Murat KARTALKAYA

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

BİLGİLENDİRME
(1) Bu sitedeki yazılar ve yazara ait yorumlar yazarın görüşlerini yansıtmakta, kişi ya da kurumların yatırım kararlarını etkilemeyi ya da yönlendirmeyi amaçlamamaktadır. Site, yatırım danışmanlığı niteliği ve amacı taşımamaktadır. Bu sitedeki yazı ve yorumları dikkate alarak yatırım kararı verenler tamamen kendi kararlarıyla risk almış sayılırlar.
BİLGİLENDİRME
(2) Bu sitedeki yazıların başlığının ve içeriğinin değiştirilerek yayınlanması halinde sorumluluk bunu yapanlara ait olacağı gibi aleyhlerine yasal yollara başvurulacaktır.
SOSYAL MEDYASosyal Medyada Beni Takip Edin!

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Sosyal Medyada Paylaşın!