Hisse Senetlerinde Kop Kop !

25 Mayıs 2020by Murat KARTALKAYA2
HİSSEAYLIK %YTD %F/K
AKBANK-4-325,25
KOÇ HOLDİNG4-255,46
HÜRRYET3142
GÜBRETAŞ311205,25
NETHOLDİNG28-1216
İPEK2783
KELEBEK2413
GERSAN2422
DEVA HOLDİNG249710
HEKTAŞ2187
ALKİM4210814
RTA LAB1031241174
KUTAHYA21327925
ALTINYAĞ942418
GEDİK40231

Son aylarda endeksi taşıyan büyük şirket, banka, holding hisseleri değil, işlem hacmi sığ, ufak şirketler hızlı yukarı zıplamalar yapmaktaydı. Kiminle konuşsam bir hisse senedinden bahsediyordu. İsmini ilk defa duyduğum hisseler kısa zamanda %300 – 500 yukarı gitmişti. Küçük bir inceleme yaptım. Yukarıdaki hisseler ilgimi çekti. Daha çok var aslında. En üste endeks 30 hisselerinden bir banka ve bir holding hissesi koydum ki, kıyaslama yapabilelim diye.

Şimdi hisse senedi fiyatları neden artar, ona kısaca bakalım. 1- ) Öncelikle dünya veya ülke hızlı bir ekonomik büyüme içine girmiştir ya da büyük olasılık girecektir. 2-) Şirket karlarında tarihi büyüme olacağı göstergeleri oluşmuştur. 3-) Tahmini büyük kar beklentisi vardır. 4-) Şirketin dağıtacağı kar payı (temettü) oranında büyük artış olacağı bilançosundan tahmin edilebilir haldedir. Daha başka vardır da, benim hemen aklıma gelenler bunlar.

Yukarıdaki tabloda hisselerin aylık, yılbaşından bu yana % fiyat artışı ile Fiyat/kazanç oranlarını verdim. F/K oranını sektöre göre bakmak gerek, biliyorum ama yine de kabaca bir fikir verebilir. Akbank ve Koç Holding hisseleri yılbaşından bu yana eksi büyümüş göreceğiniz üzere ve F/K oranları da 5 civarında. Dünya ekonomik anlamda daralıyor mu, daralıyor. 2020 sonu ve 2021 ekonomik durgunluk geliyor mu, geliyor. Henüz pandeminin sona erdiği veya aşı bulunduğu kesin mi, değil. O zaman bu küçük hisselerin hikayesi ne arkadaş. Yukardaki şirketlerin çoğu sağlam şirketler. Karlılıkları, sermaye yapıları güçlü şirketler. Ben bu şirketlerle gurur duyuyorum. Şirketler değil, şirketin hisseleri ile oynayanlar dikkatimi çekiyor. RTA labratuvarları hadi aşı üzerinde çalışıyor. Bu alışlardan anladığım aşıyı kesin bulacaklarına hem fikir herkes. beş ayda % 1241 prim yapmış F/K ise 174 olmuş. Hiç böyle bir F/K hatırlamıyorum vallahi. RTA yı, RTE diye anlayıp reise destek mi atıyorlar acaba ::)))

Hadi onu geçelim. Ya diğerlerinin hikayesi ne olabilir ki!? Yukarıdaki hisseler tüm dünya ve Türkiye ekonomik kriz içindeyken, ekonomik durgunluğa dönüşeceği yüksek olasılık iken nasıl böyle kopuşlar yaşıyor. Bir haftada %25 , yılbaşından bu yana %100 ile %300 arası prim yapmaları nasıl açıklanır. Bakmadım gerçi hepsine, bir hikayeleri olabilir. Ne olursa olsun. Bir şirket 2020 ne hikaye yazacak olabilir Allah aşkına!!!. Borsanın dolar değeri neredeyse bir yıldır 1.30 – 1.50 dolar arasında gidip geliyor. Demek ki orta ve uzun vade alım yeri olabilir buralar. Yani en yakın 1.5 yıllık yatırım yapacaksanız güzel alım yerleri. Ama kısa vade ancak bu işlem hacmi sığ, bir kişi veya bir grubun beklentisi ile kopacak hisseler böyle prim yapar. Bu çıkışların, aynı şekilde inişleri olduğunu lütfen unutmayın.

Esnafın kalburüstü kesimi iş, güç yok diye borsaya sarmış anladığım. Kıbrıs’a kumara gidemeyenlerde borsada. Whatsapp, Telegram grupları oluşturulmuş yüzlerce. 5 kişilik gruplardan başlıyor 50, 70 kişilik gruplara kadar çıkıyorlar. Bazılarının grup yöneticisi var anladığım. Bir arkadaşım ilişkilerine “hoca-öğrenci veya şeyh-mürid ilişkisi” demiş. Harika benzetme ! Grup yöneticisi “şunu alalım, bunu satalım” diye seans boyunca bilgi veriyor. Bunun karşılığı olarak 30 dolar aylık alıyor diğer grup üyelerinden. Grupta elli kişi olsa aylık 1500 dolar. Güzel para be, oturduğun yerden. Bir de gruba aldırmadan kendisi alıyorsa hisseyi, günahını almayayım ama esas vurgunu oradan yapıyordur.

Baktığım hisseler arasında Alkim daha bir dikkatimi çekti. Son on günde acaip bir hacim artışı var. Hisse son on günde el değiştirmiş adeta. Burada bir haber çıkma olasılığı yüksek sanki. Bir de IHLAS var. Bir arkadaşımın belalı hissesi. “Ne olacak bunda hareket yok, bak bakalım” dedi diye baktım. Evet, bu tür hisseler uçmuş, İHLAS güdük kalmış. Dikkatli olun, üzülmeyin sonra.

BİST100 ucuz mu !? Kime göre, neye göre ?! 2001 yılında 0.50 dolara , 2008 de 1.20 dolara düşmüştü yalnış hatırlamıyorsam. Bu zaman ki dibi de 1.30 – 1.50 dolar gibi görünüyor. Geçen gün Özgür Demirtaş hocanın Venezualla borsasıyla ilgili bir yazısını okudum. Harika tespit yapmış. Son on ayda Venezuella borsası 20 kat artmış ama parasının değeri dörtte biri düşmüş. On ay önce A hissesini 10 liraya alanın elindeki hisse bugün 200 lira oldu. Ama 10 ay önce 10 lira ile 4 kilo et alıyorsa, bugün 200 liraya ancak bir kilo et alabiliyor. Borsa yukarı gider mi gider, gitmesi değil gerçek değeri önemli.

Sosyal Medyada Paylaşın!

Murat KARTALKAYA

2 comments

 • Mehmet Akif Küçük

  25 Mayıs 2020 at 18:03

  Açıkçası pandemi etkisinden dolayı BİST yönünü yancı firmalara çevirmiş olsada süreç sıkıntılı alka 2 gün tavan kapatıyor diye alanlar A1 kapital gibi yatırımcıların agresif hareketleriyle kazançlarının tamamını yada daha fazlasını bırakabiliyor kesinlikle haklısınız
  Buarada sizden artık bildirim alamıyorum
  Arkadaşlar yönlendiriyor bir nedeni var mıdır merak ettim açıkçası

  Reply

  • karmurat34

   27 Mayıs 2020 at 22:41

   Yorumunuz için teşekkür ederim. Bildirim derken emailden mi bahsediyorsunuz !? Ne zamandır gelmiyor !? üst üste ulaşamıyor ya da posta kutusu dolu diye yanıt gelen adreslere göndermiyorum; ondan olabilir belki.

   Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

BİLGİLENDİRME
(1) Bu sitedeki yazılar ve yazara ait yorumlar yazarın görüşlerini yansıtmakta, kişi ya da kurumların yatırım kararlarını etkilemeyi ya da yönlendirmeyi amaçlamamaktadır. Site, yatırım danışmanlığı niteliği ve amacı taşımamaktadır. Bu sitedeki yazı ve yorumları dikkate alarak yatırım kararı verenler tamamen kendi kararlarıyla risk almış sayılırlar.
BİLGİLENDİRME
(2) Bu sitedeki yazıların başlığının ve içeriğinin değiştirilerek yayınlanması halinde sorumluluk bunu yapanlara ait olacağı gibi aleyhlerine yasal yollara başvurulacaktır.
SOSYAL MEDYASosyal Medyada Beni Takip Edin!

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Sosyal Medyada Paylaşın!