Haftayı Kapatırken 18.12.2020

18 Aralık 2020by Murat KARTALKAYA0

*Sanki bu yaza salgın bitiyor. Şu anda tüm dünya buna kilitli. Tüm haberler bu fiyatların içinde. Aşının işe yaramadığı açıklanmadığı müddetçe yaz gibi salgın etkisi oldukça azalacak.

Ben yatırımcı olsam herkesin bakmadığı yöne bakarım. Neler mi? DOĞALGAZ, BUĞDAY, FASULYE, PETROL gibi. İllah kıymetli maden alacaksam sanki GÜMÜŞ olur. Türkiye’de aynı konularla ilgili şirketlere ortak olurdum. Gıda, enerji ve turizm.

**Piyasalarda sene sonu kapanış ve yeni sene açılış her zaman sakin ve dengede olur. 24 aralık Noel tatilinden başlayıp 15-20 ocak’a kadar tüm fiyatlar buralarda kalır. Bir aydır söylediğim gibi hem Türkiye de hem Dünyada tüm haberler fiyatların içinde. Süpriz, dünyayı uzaylıların işgali olur. Salgının bu yaz biteceği, güçlü merkez bankalarının dünyaya biraz daha para saçacağı filan belli. Türkiye için AB nin uyaracağı, ABD nın da 12 yaptırım maddesinden en zayıf beşini uygulayacağı biliniyordu. Bir aydır söylediğimi bir kez daha söyleyeyim ” Türkiye’de ki ve dünyadaki gelişmeler fiyatların içinde. Şubata kadar da ekstra bir şey yok gibi”

***İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen metro yapımı bir gecede Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile Ulaştırma Bakanlığına devredildi. Bu önemli bir haber. Bir gecede çıkan kararnameler global yatırımcıyı rahatsız eder. Yatırım için değil yaptırım için gelir.

****Caatsa yaptırımları kararları Türkiye’ye uygulandı. Bir şaşkınlık. Neden?! Uygulanacağı belliydi. 12 maddesinden en hafif olanları Allah’tan. Belki Trump’ın imzalaması şaşırtmıştır. ABD nin başkanı yoktur ABD vardır. Tüm başkanlar onun çıkarını uygular.

Yaptırımlar hafif değil aslında ama ölümü görmektense sıtmaya razı olmak. Dolar kullanmama, 10 milyon doları geçen kredi alamama gibi yaptırımların yanında devede kulak. Ama etkisi yavaş yavaş bizi olumsuz etkileyecek yaptırımlar.

Neden bize yaptırım uyguluyorlar. Çünkü ABD nin kendine hasım gördüğü Rusya’dan füze aldık. Neden aldık. Mecbur kaldık diyor Türkiye yetkilileri. Tamam. Bunun üstüne söz söylenmez. ABD ne dedi. “Alırsanız yaptırım uygularız.” Biz de cevap verdik. “Elinizden geleni ardınıza koymayın”. Şimdi sanki beklenmedik bir şey olmuş gibi bu tavır niye.

Sanki aniden gelip askerimizin başına çuval giydirdiler ya da yanlışlıkla bir tabur askerimizi bombaladılar. ABD bir yıldır yaptırım uygularım diyor. Biz de uygularsan uygula diyoruz. Her iki taraf için de sorun olmamalı.

Bu arada esas sorun güme gidiyor. Modern dünyanın en modern savaş gücü F~35 üretiminden Türkiye’yi çıkarıyorlar. S~400 için F~35 den vazgeçmeye değer miydi? Değer ise iki ülkenin kendi çıkarları için aldığı kararları kimse eleştiremez. Ama ekonomide dövizi tutalım saplantısı ile 130 milyarı sokağa atan bir denemenin dış politikada ki benzeri ise yandı gülüm keten helva. Yani ABD yi kıskandıracağız diye Rusya ile flört ettiysek. Biraz tarih okuyan herkes bilir ki dünyada kalan iki dostumuz Rusya ve İran olursa, hiç hoş olmaz.

*2021-22 sezonundan sonra hiçbir Türk takımı Şampiyonlar Ligi’ne direkt olarak katılamayacak.

AKP nin yol, köprü, inşaat balonundan sonra “stadyum yaptık” balonu da çöktü. Ecevit ile futbolda Dünya üçüncü olmuştuk oysa. Hem de stadyum yoktu ülkede. ?

Aklıma Aziz Yıldırım geldi bir de. Ne demişti. “Fenerbahçe’ yi bitirelim derken Türk Futbolunu bitirdiler”.

Sosyal Medyada Paylaşın!

Murat KARTALKAYA

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

BİLGİLENDİRME
(1) Bu sitedeki yazılar ve yazara ait yorumlar yazarın görüşlerini yansıtmakta, kişi ya da kurumların yatırım kararlarını etkilemeyi ya da yönlendirmeyi amaçlamamaktadır. Site, yatırım danışmanlığı niteliği ve amacı taşımamaktadır. Bu sitedeki yazı ve yorumları dikkate alarak yatırım kararı verenler tamamen kendi kararlarıyla risk almış sayılırlar.
BİLGİLENDİRME
(2) Bu sitedeki yazıların başlığının ve içeriğinin değiştirilerek yayınlanması halinde sorumluluk bunu yapanlara ait olacağı gibi aleyhlerine yasal yollara başvurulacaktır.
SOSYAL MEDYASosyal Medyada Beni Takip Edin!

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Sosyal Medyada Paylaşın!