Haftanın Ardından ( 8 – 15 Mart )

ABD Tahvil Fırtınası ;   Dünyada artan emtia fiyatları ve Merkez Bankalarının piyasalara para pompalamaları sonucu 2021 yılında dünyayı enflasyon ateşinin saracağı uzun zamandır söyleniyordu.  Geçen haftanın son günü ve bu haftanın ilk günlerinde, bu durum ilk kez duyulmuş gibi bir panik oldu. Sanki bilinmeyen  gök cismi dünyaya çarptı. ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin %1.60 seviyesinin üstünde kalması, %2 faizi hedefe soktuğundan dolar, tüm diğer paralara karşı değer kazandı. Gelişmekte olan ülke piyasalarına satış geldi. Bu ortamdan en ağır darbeyi Türkiye yedi. Negatif ayrıştı. MB, PPK nun faiz görüşmesi bitene kadar  Türkiye bir tık daha çok etkilenmeye devam edecek gibi duruyor.  Kuruldan 100 baz puan artış gelmesine kesin gibi bakılıyor. Tahvil piyasasının kapanışına doğru gelen satışın sebebi de bu olabilir. Bence 200 olsa daha rahatlatıcı olacak.

Ekonomik Reform Paketi ;  Sn Cumhurbaşkanı haftanın son iş günü ekonomik reform paketini açıkladı. Piyasalarda nötr etki yaptı şimdilik. Son yıllarda çok fazla açıklanan paket olduğundan inandırıcılığı mı kaybetti yoksa PPK kararını mı bekliyor göreceğiz. Paketin maddelerini ve etkilerini ekonomistler uzun uzun yorumlayacaktır. Reform paketinin sadece paket olarak kalmaması hepimizin beklentisi.

Para Saçmaya Devam ;  “ABD Kurtarma Planı” Bıden tarafından imzalanıp yasallaştı.1.9 trilyon dolarlık yardım paketi yürürlüğe girdi. Paketin  400 milyar doları vatandaşlara  nakdi yardım olarak dağıtılacak. Diğer yandan Avrupa Merkez Bankası da faiz artırımına gitmedi ve tahvil alımlarına devam ederek tahvil faizlerini kontrol altında tutacağını açıkladı.

ABD  Enflasyon  Açıklaması ; ABD de Şubat ayı tüketici fiyat endeksi  artışı  aylıkta binde 4,yıllıkta yüzde 1.7  olarak açıklandı. Beklentiye paralel gerçekleşmeler  ortalığı bir gün  yatıştırsa bile Cuma günü eski esinti geri geldi . Enflasyon yükselecek beklentisi kafalara yerleşti bir kere.

TR Cari İşlemler Açığı ; Türkiye Cari İşlemler açığı Şubat ayı için 1.87 milyar dolar olarak açıklandı. Beklenti 1.62 milyar dolardı. Cari Açık 12 Aylık dönemde 36,59 milyar dolar oldu.   Cari açığımız azalmıyor, dolar endeksi artıyor, emtia fiyatları artıyor. Özgür Demirtaş hocanın dediği gibi bu durum gelişmekte olan ülkeler için  hiç hoş değil. Dikkatli olmak gerek.

 

Borsa İstanbul, da İstifa ;  ABD deki Halkbank davası ile ilişkilendirilen  Borsa İstanbul Genel Müdürü Hakan Atilla nın istifa etmesi hafif bir esinti yarattı. Kimileri ABD baskısının ilk adımları dedi, kimisi ABD baskısını önlemek için önlemler dedi. Bence göreve getirilmesi bir hataydı.

TR İşsizlik Rakamları ; TÜİK, Ocak ayı işsizlik verilerini açıkladı. Verilere göre işsizlik  %12.2, işsiz sayısı 3,8 milyon kişi olarak açıklandı. Ancak, TÜİK bu ay  atıl iş gücü sayısını da açıkladı. Bu rakam 9.5 milyon. 3.8 milyon ile 9.5 milyon .  Dikkate değer bir fark.

TR Hammadde Sıkıntısı ; Bu haftanın bence en önemli gündemi Ostim Sanayici ve İş İnsanları  Derneğinin başkanının hammadde temininde sıkıntılar yaşandığını söylemesiydi.  Herkes dövize, faize baktığından bu önemli açıklama gözden kaçtı bence. Başkan, “paranız olsa bile hammadde bulamıyorsunuz. Ana metallarde birkaç ay sonrasına fiyat garantisi olmadan tarih veriyorlar” dedi.  Hep dediğim gibi dolardan daha önemli sorunlarımız var bu sene ne yazık ki.

Sosyal Medyada Paylaşın!

Murat KARTALKAYA

2 comments

 • MURAT DOYRANLI

  14 Mart 2021 at 14:08

  Güzel özet… Tebrikler.

  Reply

  • Murat KARTALKAYA

   14 Mart 2021 at 16:20

   teşekkür ederim

   Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

BİLGİLENDİRME
(1) Bu sitedeki yazılar ve yazara ait yorumlar yazarın görüşlerini yansıtmakta, kişi ya da kurumların yatırım kararlarını etkilemeyi ya da yönlendirmeyi amaçlamamaktadır. Site, yatırım danışmanlığı niteliği ve amacı taşımamaktadır. Bu sitedeki yazı ve yorumları dikkate alarak yatırım kararı verenler tamamen kendi kararlarıyla risk almış sayılırlar.
BİLGİLENDİRME
(2) Bu sitedeki yazıların başlığının ve içeriğinin değiştirilerek yayınlanması halinde sorumluluk bunu yapanlara ait olacağı gibi aleyhlerine yasal yollara başvurulacaktır.
SOSYAL MEDYASosyal Medyada Beni Takip Edin!

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Sosyal Medyada Paylaşın!